مدیرکل دفتر سلامت جمعیت وزارت بهداشت:

مرگ‌ومیر مادران باردار تا سال ۲۰۳۰ به صفر می‌رسد

مدیر کل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت:بر اساس برنامه ها و تمهیدات این وزارت، مرگ و میر مادران باردار تا سال ۲۰۳۰ در ایران به صفر می رسد

به گزارش عیارآنلاین ،محمداسماعیل مطلق چهارشنبه در حاشیه نشست منطقه ای مدیران گروه سلامت خانواده و کارشناسان مسئول باروی سالم ۵۹ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی کشور در جمع خبرنگاران، مرگ و میر مادران و کودکان را از چالش های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خواند و افزود:تلاش وزارت بهداشت کاهش مرگ و میر مادران و کودکان است که در حال حاضر میزان مرگ و میر کودکان ۱۳٫۸ در هر هزار تولد زنده است که تلاش می شود در برنامه ششم توسعه این نرخ به هفت در هر هزار تولد زنده و تا سال ۲۰۳۰ نیز به صفر کاهش یابد.

وی میزان استاندارد جهانی ‘باروری کلی’ را ۲٫۱ کودک به ازای هر زن اعلام کرد و افزود:طبق آخرین آمار ارائه شده در سال ۱۳۹۰ نرخ باروری کلی در کشور ۱٫۸ کودک به ازای هر زن است.

وی با تشریح عوامل کاهش نرخ باروری کلی در کشور، گفت:افزایش سن ازدواج، کاهش آمار ازدواج و افزایش طلاق در کاهش نرخ باروری کلی مؤثر است.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت با بیان هشدار در خصوص افزایش شتاب مرگ و میر در بین سنین ۱۵ تا ۲۷ سال در کشور، اظهار داشت:عوامل ترافیکی و بیماری های روحی و روانی بیشترین سهم را در مرگ شهروندان در این سنین به خود اختصاص داده است که با برنامه ریزی و هماهنگی با سایر دستگاه های مرتبط به ویژه وزارت ورزش و جوانان، آموزش و پرورش و جمعیت هلال احمر این عوامل کاهش یافته و شاخص امید به زندگی در کشور افزایش یابد.

وی گفت:یکی از اقدامات وزارت بهداشت و درمان طی سال های گذشته به ویژه ۲٫۵ سال گذشته، کاهش مرگ و میر نوزادان است و بر اساس آمار بهداشت جهانی، شاخص مرگ و میر نوزادان حدود ۱۲ در هر یکهزار تولد است که این رقم در حال حاضر در کشور ۹٫۵ در هر یکهزار تولد زنده است که در تلاش هستیم این رقم تا پایان برنامه ششم توسه به ۷ کاهش یابد.

مطلق افزود:میزان مرگ و میر در کودکان زیر یک سال نیز پس از اجرای طرح تحول بهداشت و درمان به ۱۳٫۸ در هر هزار تولد زنده و مرگ و میر کودکان زیر پنج سال نیز به ۱۵٫۶ در هر هزار تولد زنده رسیده است.

مدیر کل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همچنین در بخش دیگری از سخنانش از کاهش ۲۰درصدی مرگ و میر در بین افراد ۳۰ تا ۷۰ سال در کشور خبر داد و اظهار داشت:مرگ مادران باردار به۲۰ در هر ۱۰۰هزار تولد زنده کاهش یافته است.

** تدوین آموزش های فرزندآوری مبتنی بر سلامت خانواده

این مسئول در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه روند تک فرزندی در کشور در سال هایی افزایش یافت، گفت:این موضوع، موجب آسیب های اجتماعی به جامعه می شود.

مطلق ادامه داد:فاصله تولد اولین فرزند و شروع زندگی مشترک به ۳،۵ سال و میانگین فاصله زمانی بین فرزند اول و دوم به بیش از ۵ سال افزایش یافته است، از سویی میانگین سن ازدواج نیز افزایش یافته و این مشکلات نیز، ضمن ایجاد مخاطراتی در سلامت مادر و کودک، بر سلامت جسمی و روانی خانواده نیز اثر گذار می باشد.

مدیر کل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، آموزش به والدین دارای فرزند کمتر از دو سال و آگاهی بخشی به آنها برای پیامدها و مشکلات تک فرزندی را از اقدامات این دفتر خواند.

وی تقویت و ارتقاء آموزش های تکمیلی پس از ازدواج، نهایی سازی بسته خدمتی پس از ازدواج در راستای تحکیم بنیان خانواده و تامین مهارت های لازم و برقراری ارتباطات عاطفی، فرهنگی، زناشویی بین زوجین را از برنامه های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دانست.

نشست منطقه ای مدیران گروه سلامت خانواده و کارشناسان مسئول باروی سالم ۵۹ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی کشور به مدت دو روز در هتل کاروانسرای آبادان برگزار شد.

منبع: خوزنیوز

تلگر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: