معیار 47 منتشر شد

آیین‌نامه‌ای که هنوز تصویب نشده، اجرا شد!

اقدام وزارت علوم در ابلاغ آیین‌­نامه قبل از تصویب آن در شورای عالی انقلاب فرهنگی وجاهت قانونی آن را زیر سوال برده بود. این موضوع مورد انتقاد منصور کبگانیان دبیر ستاد راهبری نقشه نیز واقع شد. وی نیز انطباق این آئین نامه با سیاست های شورای عالی انقلاب فرهنگی و ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور را پیش از ابلاغ لازم دانست.

به گزارش سرویس علم و فناوری عیارآنلاین، چهل و هفتمین بسته خبری معیار علم و فناوری که به مهم‌ترین رویدادهای این حوزه اختصاص دارد، منتشر شد. در این شماره به بررسی دو پرونده مهم در روزهای گذشته پرداختیم. افزایش جذب دانشجوی خارجی و اجرای آیین نامه ارتقای اساتید قبل از تصویب آن موضوع این پرونده‌ها می‌باشد.

پرونده اول: «وزارت علوم در تلاش برای افزایش جذب دانشجوی خارجی»

هفته گذشته محمد فرهادی، وزیر علوم از تحصیل ۲۱ هزار دانشجو از ۴۷ کشور دنیا در ایران خبر داد و هدفگذاری ۱۵ درصدی برای جذب دانشجویان خارجی را ذیل برنامه ششم توسعه مطرح ساخت. ۱۵ درصد از دانشجویان کشور با یک حساب سرانگشتی معادل ۷۰۰ هزار نفر خواهد شد! وی همچنین آمار دانشجویان خارجی را ۲۱ هزار نفر اعلام کرده بود. ۷۰۰ هزار دانشجوی خارجی به حدی تعجب برانگیز بود که وزیر علوم پس از یک هفته همه آمارهای خود را تغییر داد و تعداد دانشجویان بین‌المللی شاغل به تحصیل در ایران را ۱۵ هزار نفر اعلام کرد و این بار از تعداد مطلوب ۷۵ هزار نفری در سال پایانی برنامه ششم سخن گفت. فارغ از آمارهای متغیر وزیر علوم، موضوع جذب دانشجویان خارجی برای روسای دانشگاه ها هم مهم شده و این هفته در هفتمین اجلاس روسای دانشگاه‌های بزرگ و برتر کشور این موضوع با هدف افزایش درآمد دانشگاه و ترویج مسائل فرهنگی بررسی شد. محمد مهدی طهرانچی رئیس دانشگاه شهید بهشتی نیز چهارشنبه در همایش تبیین برنامه ششم توسعه، سهم دانشجویان خارجی در دانشگاه‌های بزرگ کشور را حدود یک درصد خواند و گفت این سهم باید در برنامه ششم به ۱۰ درصد افزایش یابد.

با توجه به هدف گذاری افزایش درآمد و تبادلات فرهنگی، کشور های هدف برای جذب دانشجوی خارجی نقش مهمی ایفا می‌کنند. در دورانی که سالارآملی قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل علت اصلی عدم استقبال دانشجویان خارجی از دانشگاه‌های ایران را مسائل فرهنگی و اجتماعی می‌داند؛ هدفگذاری بر روی جذب دانشجویان کشورهای ‌عراق، افغانستان، سوریه، لبنان، تاجیکستان، و … قرار گرفته است. در حالیکه به عقیده کارشناسان به علت سطح علمی پایین دانشگاه‌های داخلی دانشجویان سایر ملل انگیزه‌ای برای تحصیل در ایران ندارند و مسئولان وزارت علوم برای استفاده از این مزیت ها بجای شکایت از شرایط اجتماعی داخل کشور به فکر افزایش کیفیت دانشگاه ها باشند.

پرونده دوم: «اجرای آیین‌نامه‌ای که هنوز تصویب نشده است!»

این هفته شورای عالی انقلاب فرهنگی به بررسی آئین نامه جدید ارتقای اساتید پرداخت و بنا به گفته محمدرضا مخبر دزفولی برای ارائه پیشنهاد و نکات اصلاحی به مدت دو هفته به اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی فرصت داده شد. این خبر در حالی منتشر شد که شهریور ماه گذشته وزیر علوم از ابلاغ آئین نامه جدید ارتقای اساتید به دانشگاه ها خبر می‌داد. آئین نامه ای که تصویب آن بنا بر ماده ۲ اصول حاکم بر آیین­نامه ارتقاء اعضای هیأت علمی دانشگاه­ها و مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری؛ مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی بر عهده هیأتی ذیل این شورا بود. لذا اقدام وزارت علوم در ابلاغ آیین­نامه قبل از تصویب آن در شورای عالی انقلاب فرهنگی تخلف بود وجاهت قانونی آن زیر سوال برده بود. این موضوع مورد انتقاد منصور کبگانیان دبیر ستاد راهبری نقشه نیز واقع شد. وی نیز انطباق این آئین نامه با سیاست های شورای عالی انقلاب فرهنگی و ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور را پیش از ابلاغ لازم دانست. پس از آن بود که شورای اسلامی شدن دانشگاه ها ذیل شورای عالی انقلاب فرهنگی دست به کار شد و به بررسی این آئین نامه پرداخت. اما باز هم وزیر علوم پیش از موعد، از اجرایی شدن آن خبر داد و اسفند را آغازی بر این آئین نامه خواند. رئیس هیأت عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در اصلاح سخنان وزیر علوم از تصویب مواد آن در شورای اسلامی شدن دانشگاه ها خبر داد و اظهار کرد: «این آیین نامه از اول مهر به مدت ۶ ماه در دانشگاه‌ها اجرایی می شود و هیات علمی دانشگاه‌ها مختار هستند که آیین نامه جدید یا قبلی را بپذیرند اما پس از ۶ ماه آیین نامه جدید ارتقاء اعضای هیات علمی جایگرین می شود.» شاید اگر وزارت علوم مراحل تصویب و اجرای این آئین نامه را از همان آغاز مطابق قوانین پیش می‌برد زودتر به نتیجه رسیده بود و نتیجه بهتری حاصل می‌شد.

یک دقیقه تأمل

هفته گذشته علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: «به دلیل درآمدهای نفتی در اداره دانشگاه‌ها از راهکار درآمدسازی از مقوله پژوهش پول به دست نیامد و حتی اگر بودجه‌ای برای پژوهش اختصاص داده شد نتیجه مطلوب نداده است.» این در حالیست که این روزها مسئولان دولت از افزایش بودجه پژوهشی سخن می‌گویند. رئیس مجلس معتقد است: «در بسیاری از کشورها دانشگاه‌ها با پول دولت و نفت اداره نمی‌شوند، مقداری از هزینه‌های دانشگاه به وسیله شهریه تامین می‌شود و حجم زیادی نیز از راه پژوهش به دست می‌آید که این پژوهش‌ها مربوط به بخش تولید است.» آیا واقعا در سایر ملل دولت در بودجه دانشگاه نقش کمی دارد؟

سایر اخبار مهم علم و فناوری در هفته گذشته:

پذیرش دانشجوی مشترک بین پژوهشگاه‌ها و دانشگاه‌ها / لزوم تقویت فعالیت‌های تخصص پژوهشگاه‌ها

وحید احمدی معاون پژوهشی وزارت علوم: برنامه داریم برای افزایش همگرایی بین دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها دانشجوی تحصیلات تکمیلی مشترک بین این دو پذیرش کنیم.

مناطق ویژه علم و فناوری از معافیت خاص گمرکی برخوردار می شوند

وحید احمدی معاون پژوهشی وزارت علوم: مناطق ویژه علم و فناوری از مزایای مناطق آزاد مانند معافیت های خاص گمرکی برخودار می شوند.

تخصصی شدن صندوق های پژوهش و فناوری برای ارزیابی طرح های دانش بنیان

حمیدرضا شاهوردی سرپرست معاونت تسهیلات و تجاری‌سازی صندوق نوآوری و شکوفایی از تخصصی شدن صندوق های پژوهش وفناوری برای ارزیابی طرح های دانش بنیان خبر داد. وی در ادامه گفت: از مجموع مبلغ مصوب تسهیلات تجاری سازی، ۶۳ درصد معادل با ۲۰۰ میلیارد تومان از طریق عاملیت مالی صندوق ها اجرایی شده و این بدان معناست که ۲۰۰ میلیارد تومان از طریق این صندوق ها در راستای تجاری سازی طرح ها حمایت شده است. تا کنون ۱۶ صندوق پژوهش و فناوری ایجاد شده است که برای همه این صندوق ها حجمی در نظر گرفته شده که بسیاری از آنها تنخواه دریافت کرده اند؛ مبلغ این تنخواه برابر با ۱۷ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان است.

اختصاص ۱۵هزار میلیارد تومان بودجه به پژوهش در سال آینده

بهزاد قره یاضی رئیس بخش تحقیقات سازمان مدیریت از برنامه‌ریزی برای اختصاص ۱۵ هزار میلیارد تومان بودجه به این بخش در سال ۹۵ خبر داد و گفت: امیدوارم امسال سهم پژوهش از تولید ناخالص داخلی به ۱ درصد برسد.

دانشگاهها نباید با پول نفت یا توسط دولت اداره شوند  

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی: دانشگاهها خیلی نباید با پول نفت یا توسط دولت اداره شوند، در بسیاری از کشورها دانشگاهها با پول دولت و نفت اداره نمی‌شوند، مقداری از هزینه‌های دانشگاه به وسیله شهریه تامین می‌شود و حجم زیادی نیز از راه پژوهش به دست می‌آید که این پژوهشها مربوط به بخش تولید است. به دلیل درآمدهای نفتی در اداره دانشگاهها از راهکار درآمدسازی از مقوله پژوهش پول به دست نیامد و حتی اگر بودجه‌ای برای پژوهش اختصاص داده شد نتیجه مطلوب نداده است.

آخرین وضعیت افزایش اختیارات هیات امنای دانشگاه

منصور کبگانیان دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور : سیاست های هیات امنا در جلسات شورای ستاد نقشه جامع علمی کشور پیگیری می شود تا اختیارت هیات امنا و اساتید دانشگاه‌ها افزایش یابد. در حال حاضر همکاران ما در وزارت علوم درباره اینکه این اختیارات به هیات امنا داده شود، نکاتی را داشتند و به صورت مکتوب نامه ای دراین خصوص ارایه کرده اند. سعی ما این است که این کار را مرحله به مرحله پیش بریم، اکنون منتظر هستیم تا نظرات وزارت علوم را دقیق تر در جلسات طرح کنیم تا نهایی شود.

کاهش ظرفیت جذب هیئت علمی توسط وزارت علوم

محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه شهید بهشتی:طبق فراخوان جذب هیئت علمی ما هم اعلام ظرفیت کرده ایم اما آنچه مسلم است این است که وزارت علوم ظرفیت جذب هیئت علمی را پایین آورده است.

توسعه فعالیت‌های بین‌المللی در دوران پساتحریم در اولویت قرار دارد

سید ضیا هاشمی معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم: سیاست وزارت علوم در دوره پسابرجام توسعه فعالیت‌های بین المللی و بین المللی سازی آموزش عالی است.

طرح آمایش آموزش عالی تا پایان سال جاری تصویب می شود

منصور کبگانیان دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور: طرح آمایش آموزش عالی وزارت علوم احتمالا تا قبل از پایان سال جاری در صحن شورا مطرح و تصویب می شود .

رئیس جمهور سوئیس به دانشگاه تهران می رود

«یوهان اشنایدر امان» رئیس‌جمهور کشور سوئیس هفته آینده در زمینه درس‌هایی از مدل اقتصادی در دانشگاه تهران سخنرانی می کند.

انعقاد تفاهمنامه همکاری دانشگاه‌های سوئیس با مراکز علمی ایران

حسین سالارآملی قائم‌مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل از امضای تفاهمنامه همکاری دانشگاه‌های معتبر سوئیس با مراکز علمی و دانشگاهی ایران طی روزهای آینده خبر داد. حسین سالارآملی گفت: «یک هیات بلندپایه سوئیسی به همراه رئیس‌جمهوری این کشور هفته آینده برای توسعه روابط عالی به‌ویژه در زمینه‌های علمی و فناوری وارد تهران خواهند شد.»

درخواست چند کشور برای راه اندازی دانشگاه مشترک با ایران

محمد فرهادی وزیر علوم: تاکنون چند کشور برای راه اندازی دانشگاه مشترک با دانشگاه های ایران درخواست داده اند که جزئیات این درخواست در آینده اعلام خواهد شد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: