۵ اسف ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۳۸

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، اهداف نظام آموزش عالی کشور در برنامه ششم توسعه را تشریح کرد

وزیر علوم،تحقیقات و فناوری گفت: در سال پایانی برنامه ششم توسعه، باید رتبه ایران در تولید علم در سطح دنیا از ۱۶فعلی به ۱۲ و در نو آوری از ۱۰۶ فعلی به ۶۰ افزایش یابد که دست یابی به این رتبه ها واقعا یک جهش بزرگ خواهد بود.

به گزارش عیارآنلاین ،دکتر محمد فرهادی در همایش تبیین برنامه ششم توسعه کشور در محل اجلاس سران کشورهای اسلامی اظهار داشت: هم اکنون سالانه ۲۹ اختراع بین المللی توسط ایران ثبت می شود که تا سال ۱۳۹۹ باید این تعداد به ۵۰اختراع در سال افزایش یاید.

 وزیر علوم گفت : هم اکنون سهم اعتبارات پژوهش و فناوری بخش عمومی از تولید ناخالص داخلی نیم درصد است که تا سال ۱۳۹۹ باید به یک و نیم درصد، سهم محصولات با فناوری متوسط به بالا از کل محصولات صنعتی از ۳۵ درصد به ۵۰ درصد و سهم محصولات با فناوری متوسط به بالا از تولید ناخالص داخلی از نیم درصد به ۵درصد افزایش یابد.
دکتر فرهادی در تشریح فرآیند تصویب لایحه برنامه  ششم توسعه کشورگفت:  وظیفه تدوین برنامه های پیشنهادی حوزه آموزش، پژوهش و فناوری برای لایحه برنامه ششم توسعه کشور بر عهده دو شورای “برنامه ریزی آموزشی ” به ریاست وزیر آموزش و پرورش و شورای “برنامه ریزی علم و فناوری” گذاشته شده بود که معاون آموزشی وزارت علوم ریاست کارگروه آموزش عالی را در برنامه ریزی آموزشی و مدیرکل دفتر سیاستگذاری پژوهشی وزارت علوم ریاست کارگروه پژوهش را در شورای برنامه ریزی علم و فناوری برعهده داشت.
وی افزود: شوراهای “برنامه ریزی آموزشی” و “برنامه ریزی علم و فناوری” در مجموع ۱۹جلسه و۵ کارگروه ۹۵ جلسه برای تدوین برنامه های پیشنهادی حوزه آموزش، پژوهش و فناوری تشکیل دادند و در مجموع بیش از ۴۲۰۰نفر ساعت کار کارشناسی در این زمینه صورت گرفت.
وزیر علوم گفت : سیاست های علم و فناوری ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی اولین الگوی ما در تدوین برنامه های پیشنهادی حوزه آموزش، پژوهش و فناوری برای لایحه ششم توسعه کشور بود که  دستیابی به رتبه اول منطقه در علم و فناوری، اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، افزایش سهم آموزش های مهارتی در نظام آموزشی کشور، توسعه علوم پایه و تحقیقات بنیادی، نظریه پردازی و نوآوری،ساماندهی نظام ملی آمار و اطلاعات علمی، پژوهشی و فناوری جامع و کارآمد،تحول و ارتقاء علوم انسانی،تنظیم رابطه متقابل تحصیل با اشتغال،گسترش همکاری و تعامل فعال، سازنده و الهام بخش در حوزه علم و فناوری،توسعه و ساماندهی نظام ملی نوآوری و حمایت از پژوهش های مسئله محور و تجاری سازی پژوهش و نوآوری از محورهای اصلی این سیاست ها هستند.
وزیر علوم،تحقیقات و فناوری، پایین بودن سطح تعامل آموزش عالی با نیاز های بخش های اقتصادی-اجتماعی کشور، توسعه نامتوازن و روند کاهشی کیفیت در آموزش عالی و  تعاملات و ارتباطات ناکافی آموزش عالی و مراکز پژوهشی در عرصه های بین المللی را از چالش های مهم آموزش عالی کشور عنوان کرد که در برنامه ششم توسعه برای رفع آنها برنامه هایی پیش بینی شده است.
وی در تبیین اهداف کمًی آموزش عالی در برنامه ششم توسعه گفت: هم اکنون جمعیت دانشجویی کشور ۴میلیون و هشتصدهزار  نفر است که در برنامه ششم توسعه این تعداد ۴میلیون و ۲۰۰هزار نفر پیش بینی شده است،
وزیر علوم گفت: همچنین تعداد دانشجویان بین المللی شاغل به تحصیل در ایران باید از ۱۵هزار نفر فعلی به ۷۵۰۰۰هزار نفر در برنامه ششم توسعه افزایش پیدا کند.
دکتر فرهادی افزود: تعداد دانشجویان کشور در بخش دولتی ۲میلیون و ۷۰۰هزار نفر  و در بخش غیر دولتی ۲میلیون و ۱۰۰هزار نفر است که در سال ۱۳۹۹باید تعداد دانشجویان بخش دولتی ۲میلیون و ۳۰۰هزارنفر و بخش غیر دولتی ۱میلیون و نهصد هزار نفر باشد .
وی با اشاره به سطح بندی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی کشور گفت: دانشگاههای برتر ماموریت بین المللی خواهند داشت و ترکیب جمعیت دانشجویی آنها به شکل، ۴۰درصد دوره کارشناسی،۴۰ درصد دوره کارشناسی ارشد و ۲۰ درصد دوره دکترای تخصصی خواهد بود.
وزیر علوم افزود: در مجموع ۵درصد دانشجویان داخل کشور و ۱۰ درصد دانشجویان بین المللی در این دانشگاهها  به تحصیل خواهند پرداخت.
دکتر فرهادی افزود: دانشگاههای سطح یک ماموریت ملی خواهند داشت و ترکیب جمعیت دانشجویی آنها به شکل دو ونیم درصد کاردانی، ۴۵ درصد کارشناسی، ۴۵ درصد کارشناسی ارشد و هفت و نیم درصد دکترای تخصصی خواهد بود و در مجموع ۲۰درصد دانشجویان  داخل کشور در این دانشگاهها تحصیل خواهند کرد و ۳ درصد دانشجویان این دانشگاهها، دانشجویان بین المللی خواهند بود.
وزیر علوم گفت: بر اساس سطح بندی دانشگاهها، دانشگاههای سطح دو، ماموریت منطقه ای خواهند داشت و ترکیب جمعیت دانشجویی آنها به شکل،۲۵ درصد دوره  کاردانی، ۵۵درصد دوره کارشناسی  و ۲۰درصد دوره کارشناسی ارشد خواهد بود و در مجموع ۳۵درصد دانشجویان داخل کشور در این دانشگاهها تحصیل خواهند کرد و ۲ درصد دانشجویان این دانشگاهها دانشجویان بین المللی خواهند بود.
وی سطح سوم دانشگاهها را دانشگاههای علمی- کاربردی و فنی حرفه ای ذکر کرد که ماموریت محلی دارند و ترکیب جمعیت دانشجویی آنها به شکل،۵۰درصد کاردانی و ۵۰ درصد کارشناسی است و ۴۰درصد دانشجویان داخل کشور در این دانشگاهها به تحصیل مشغول خواهند بود.
دکتر فرهادی، نبود انسجام در سیاستگذاری و راهبری کلان علم و فناوری و وجود موازی‌کاری و ابهام در وظایف دستگاه‌های ذیربط و نبود ثبات در مدیریت پژوهشی کشور را چالش علم و فناوری کشور دانست  و گفت: برای رفع این مسائل ، در برنامه ششم توسعه کشور، انسجام در نظام  سیاست‌گذاری، راهبری و ارزیابی عملکرد حوزه علم، فناوری و نوآوری و افزایش هماهنگی بین نهادهای متولی به عنوان یک هدف پیش بینی شده است.
وی پایین بودن نرخ رسوخ و انتشار فناوری و تجاری‌سازی پژوهش‌ها، براساس نیازهای بازار و جامعه  را چالش دیگر علم و فناوری کشور دانست که برای رفع این مسائل،حمایت و تقویت پژوهش و فناوری، توسعه بخش­های دولتی و غیر دولتی افزود: حمایت از انتشار دستاوردهای پژوهشی و فناورانه جهت رفع نیازهای جامعه با رویکرد تعمیق کیفیت به عنوان یکی از اهداف برنامه ششم توسعه کشور مطرح شده است

منبع: وزارت علوم

تلگر

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: