تلاش واردکنندگان برنج برای کاهش تعرفه واردات

قیمت برنج وارداتی بسیار کمتر از قیمت بازار است

در روزهای اخیر برخی واردکنندگان برنج با هدف کاهش تعرفه واردات، این موضوع را مطرح کرده‌اند که تعرفه‌ی بالای واردات برنج موجب افزایش قیمت این محصول در بازار شده‌است و درخواست کرده‌اند به دلیل کاهش قیمت جهانی برنج، تعرفه واردات این محصول نیز کاهش یابد.

به گزارش عیارآنلاین، طبق آمار گمرک جمهوری اسلامی در ده ماه ابتدایی سال جاری میزان واردات برنج ۵۹۵ هزار تن به قیمت ۵۶۶ میلیون دلار بوده است. به این ترتیب قیمت هرکیلوگرم برنج وارداتی به طور متوسط ۹۵۲ دلار بوده است. چنانچه نرخ دلار را با نرخ مبادله‌ای درنظر بگیریم هر کیلو برنج وارداتی حدود ۲۸۰۰ تومان وارد شده و چنانچه نرخ دلار آزاد را در نظر بگیریم هر کیلو برنج وارداتی با قیمت کیلویی ۳۳۰۰ تومان وارد کشور شده‌است. در جدول زیر آمار واردات برنج کشور در ده ماه ابتدایی سال نشان داده شده‌است.

۱

قیمت برنج وارداتی که در گمرک ثبت می‌شود با احتساب هزینه حمل و نقل و دیگر هزینه‌های جانبی است و به همین دلیل از قیمت برنج در بازار جهانی(حدود ۷۰۰ دلار در هر تن) بیشتر گزارش شده است. اما با این وجود همین برنج‌های وارداتی حتی تا ۵۰۰۰ تومان در هر کیلوگرم نیز در بازار به فروش می‌رسند که نشان از سود بالای واردات برنج برای دلالان دارد.

با این حال در روزهای اخیر برخی واردکنندگان برنج با هدف کاهش تعرفه واردات، این موضوع را مطرح کرده‌اند که تعرفه‌ی بالای واردات برنج موجب افزایش قیمت این محصول در بازار شده‌است و درخواست کرده‌اند به دلیل کاهش قیمت جهانی برنج، تعرفه واردات این محصول نیز کاهش یابد. درحالیکه اولا تعرفه واردات برنج به شکل درصدی از قیمت وارداتی اخذ می‌شود و دلیلی ندارد که با کاهش قیمت برنج جهانی تعرفه واردات نیز کاهش یابد، و دوما آمار گمرک نشان از آن دارد که قیمت برنج وارداتی در بازار داخل با قیمت ثبت شده در گمرک همچنان فاصله زیادی دارد و واردکنندگان سود زیادی از این مابه‌التفاوت قیمت می‌برند. درواقع واردکنندگان برنج می‌توانند با قیمت‌های کمتر از این نیز سود مناسبی داشته‌باشند ولی به حاشیه سود منطقی قانع نیستند و درتلاشند به هر طریقی سود خود را افزایش دهند.

هدف از اعمال تعرفه واردات برنج کمک به تولید داخل و افزایش رقابت پذیری آن در بازار داخلی است و کاهش تعرفه در زمان کاهش قیمت جهانی به هیچ عنوان اقدامی سنجیده نیست. به همین دلیل لازم است مسئولین وزارت جهاد کشاورزی در مقابل هرگونه کاهش تعرفه واردات مقاومت کنند و فریب استدالال‌های غیرمنطقی واردکنندگان را که هدفشان بالابردن سود فروش برنج در بازار داخل است نخورند.

**سید علی موسوی

۱ دیدگاه

  1. بیاد همه شهدا ... :

    باشه مامان جون فریب واردکننده ها رو نمی خورم!!
    بابا این چه نتیجه گیری و پیشنهادیه که ته مطلب آوردین
    عیار قوی باش جرا دیگه قوی نیستی

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: