معیار۴۶: سرانجام، سند آمایش آموزش عالی تصویب شد

وزیر علوم و معاونانش علی رغم اینکه مکررا خبر از نهایی شدن طرح آمایش آموزش عالی تا پایان تابستان ۹۴ می‌دادند، پاییز آن را به شورای عالی انقلاب فرهنگی بردند و ۳۴ روز مانده به پایان سال به تصویب رساندند.

به گزارش سرویس علم و فناوری عیارآنلاین، چهل و ششمین بسته خبری معیار علم و فناوری که به مهم‌ترین رویدادهای این حوزه اختصاص دارد، منتشر شد. در این شماره به بررسی دو پرونده مهم در روزهای گذشته پرداختیم. تصویب نهایی سند آمایش آموزش عالی و دیپلماسی زدگی وزارت علوم در کنار فعالیت های خودجوش دانشگاه ها در این حوزه موضوع این پرونده‌ها می‌باشد.

پرونده اول: «آمایش آموزش عالی بالاخره تصویب شد»

به گفته منصور کبگانیان دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور هفته گذشته بالاخره طرح آمایش آموزش عالی وزارت علوم به تصویب رسید. آمایش آموزش عالی ۴ سال قبل مصوب شد و پس ارائه به شورای عالی انقلاب فرهنگی مجدد به وزارت علوم برگشت. اما از آن زمان تا به حال عملا در پیچ و خم‌های وزارت علوم گمشده بود تا جایی که طولانی شدن این فرایند تابستان گذشته منجر به تذکر رهبر انقلاب بر لزوم تکمیل و عملیاتی شدن این سند گردید. وزیر علوم و معاونانش علی رغم اینکه مکررا خبر از نهایی شدن آن تا پایان تابستان ۹۴ می‌دادند، پاییز طرح آمایش را به شورای عالی انقلاب فرهنگی بردند و ۳۴ روز مانده به پایان سال به تصویب رساندند.

تجمیع واحدهای آموزش عالی دولتی که دانشجوی کمی دارند، مأموریت گرا کردن دانشگاه ها و رتبه بندی آن ها، تصویب طرح جامع سنجش و پذیرش دانشجو و نظام جامع مهارتی از مهم ترین مواردی است که در این سند به آن اشاره شده است. همچنین برای نظارت بر عملکرد آمایش آموزش عالی در سطح کلان ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور به طور ویژه ماموریت دارد.

به گفته کبگانیان رسیدگی به سند آمایش دانشگاه آزاد از هفته آینده شروع خواهد شد. این دانشگاه در سند آمایش برای خود سهم ۶۰ درصدی از آموزش عالی در نظر گرفته است. درحالیکه برای آمایش می‌بایست با توجه به ظرفیت های هر منطقه میزان دانشجو و رشته های تحصیلی مشخص شود و هدف گذاری ۶۰ درصدی خارج از اصول به نظر می‌رسد. در این میان همراهی مسئولان وزارت علوم با این دانشگاه در راستای توسعه بخش خصوصی در آموزش عالی کار را برای کمیته ۵ جانبه بررسی سند آمایش دانشگاه آزاد سخت می‌کند.

پرونده دوم: «هر روز دیپلماسی علمی در دوران پسابرجام!»

هفته گذشته محمد فرهادی، وزیر علوم در سخنانی یکی از برنامه های اساسی وزارت علوم در دوران پسابرجام را دیپلماسی علم و فناوری خواند. وی دید و بازدید این روزهای هیأت های اروپایی را مصداقی برای این مساله برشمرد و از تقویت این مباحث در برنامه ششم توسعه سخن گفت. محمدحسین امید معاون اداری و مالی وزیر علوم نیز این هفته سیاست های دولت یازدهم را در راستای برنامه ششم توسعه، تقویت جنبه های بین المللی دانشگاه ها دانست. در حالی که پیش از این لایحه احکام مورد نیاز برنامه ششم توسعه در مجلس مطرح شده بود و کل این لایحه مسکوت ماند؛ ظاهرا وزارت علوم دست بکار شده است و یک تنه برنامه ریزی و تصویب می‌کند. تا جایی که تورج محمدی معاون دانشگاه علم و صنعت این دانشگاه را درگاه ارتباطی برای راه اندازی دانشگاه مشترک بین المللی دانسته است و از ماموریت این دانشگاه برای همکاری در این زمینه با آلمانی ها خبر می‌دهد. دانشگاه تهران هم عقب نمانده و برنامه ریزی برای جذب اساتید خارجی را مطرح می‌کند. البته دیپلماسی علم و فناوری از ضروریات و مسائل کلیدی این روزهای کشور است و توجه به آن می‌تواند زمینه ساز رشد و پویایی بدنه علمی کشور شود. همچنین طبق سیاست های بالادستی نظام در عرصه علم و فناوری می‌بایست به سمت تعامل سازنده با کشور های توسعه یافته و علی الخصوص کشورهای منطقه و مسلمان حرکت کرد. لیکن طبق نظر کارشناسان کمی در این موضوع بی دقتی شده است. چرا که یکی از اهداف کلیدی هیات های اروپایی جذب نخبگان ایرانی است. در زمینه تاسیس دانشگاه مشترک هم این سوال پیش می‌آید که آیا با تاسیس دانشگاه بین المللی امکانات آموزشی و اساتید خبره به کشورمان می‌آیند یا زمینه مهاجرت دانشجویان فراهم و شناسایی نخبگان برای بیرون مرزها مهیا می‌شود؟ با این وجود رسیدگی هرچه سریعتر شورای عالی انقلاب فرهنگی به وضعیت سند دیپلماسی علم و فناوری پس از شش ماه بلاتکلیفی می‌تواند سامان بخش این حوزه شود.

یک دقیقه تأمل

محمد فرهادی وزیر علوم از تحصیل ۲۱ هزار دانشجو از ۴۷ کشور دنیا در ایران خبر داد و گفت: «این رقم ناچیز است و هدف‌گذاری ما این است که به میزان ۱۵ درصد دانشجویان کشور، دانشجوی خارجی داشته باشیم». جذب دانشجوی خارجی با در نظرگرفتن کلیه تمهیدات لازم و برنامه ریزی صحیح مفید است و می‌تواند زمینه ساز توسعه علمی باشد. اما ۱۵ درصد از دانشجویان کشور با در نظر گرفتن ۴ و نیم میلیون دانشجو در کشور برابر است با ۷۰۰ هزار دانشجوی خارجی که معادل با افزایش ۳۳ برابری است. آیا هدف گذاری افزایش تعداد از ۲۱ هزار به ۷۰۰ هزار دانشجوی خارجی در این مرحله دور از ذهن نیست؟

سایر اخبار مهم علم و فناوری در هفته گذشته:

آزمایشگاههای خصوصی مشمول معافیت مالیاتی معاونت علمی می‌شوند

اسدی فرد مدیر شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی معاونت علمی: آزمایشگاههای خصوصی عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی می توانند از معافیت مالیاتی برخوردار شوند.

تاسیس D8 دانشگاه آزاد با صدور مجوز از وزارت علوم

حسین ابراهیمی مدیر کل امور بین‌الملل دانشگاه آزاد اسلامی در خصوص تاسیس دانشگاه‌های D8 ( کشورهایی که با نام D8 شناخته می‌شود و تاسیس دانشگاه بین المللی D8 یکی از تعهدات جمهوری اسلامی ایران بود که در اجلاس های نخست گروه D8 برعهده ایران گذاشته شد) گفت: این مسئله ابتدا در یکی از دانشگاه‌های دولتی مطرح شده بود اما وزارت امور خارجه پس از مدتی از دانشگاه آزاد در خواست کرد تا نسبت به تاسیس دانشگاه‌های D8 اقدام نمایند. هیاتی متشکل از دانشگاه آزاد اسلامی و وزارت امور خارجه نزدیک به ۵ ماه چند واحد دانشگاهی را بررسی کرده‌اند و در نهایت واحد دانشگاهی آیت الله آملی برای این کار انتخاب شد.

ایران برترین کشور منطقه در کیفیت تولید علم شد

محمدجواد دهقانی سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام(isc) : بررسی تعداد کل استنادهای صورت گرفته به تولیدات علمی کشور در سال ۲۰۱۴ تا تاریخ ۱۶/۱۱/۱۳۹۴ در دو پایگاه استنادی اسکوپوس و آی.اس.آی نشان می دهد که جمهوری اسلامی ایران به برترین کشور منطقه تبدیل شده است. هر چند کمیت تولید علم نسبت به ترکیه کمتر است، اما کیفیت تولیدات علمی ایران بالاتر از ترکیه است.

برگزاری دوره‌های مشترک آموزشی با دانشگاه‌های معتبر دنیا

مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزارت علوم از برنامه ریزی برای برگزاری دوره های مشترک با دانشگاه های معتبر دنیا خبر داد و گفت: اولویت برگزاری این دوره ها با کشورهایی است که از نظر سیاسی مشکلی با آنها نداریم. از جمله این کشورها می توان به کشورهایی مانند ژاپن، روسیه، چین اشاره کرد که از وضعیت علمی خوبی برخوردار هستند.

رئیس صندوق نوآوری خبر داد؛ آخرین آمار شرکت های دانش بنیان/ ۴۸۹ طرح مردود شدند

بهزاد سلطانی رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی: در حال حاضر ۲ هزار و ۱۵۳ شرکت دانش بنیان مورد تایید صندوق وجود دارد که از این تعداد ۱۳۱۶ شرکت نوپا، ۷۱۴ شرکت تولید کننده کالا وخدمات و ۱۲۳ شرکت صنعتی دارای فعالیت دانش بنیان هستند.در مجموع ۱۷۱۶ طرح از شرکت های دانش بنیان به صندوق وارد شده که از این تعداد ۴۲۵ طرح در دست ارزیابی و ۱۲۹۱ طرح تعیین تکلیف شده است. از کل تعداد طرح های تعیین تکلیف شده ۸۰۲ طرح مصوب و ۴۸۹ طرح مردودی، انصرافی و از دستور کار خارج شده بوده اند. میزان هزینه اختصاص یافته به کل طرح های مصوب شده برابر با ۴۳۵ میلیارد تومان است که تا کنون یک سوم این مبلغ از سوی صندوق پرداخت شده و دو سوم مبلغ پرداختی دیگر بنا بر تایید نظارت و پرداخت اقساط بعدی پرداخت خواهد شد.

لایحه مقابله با سرقت علمی در دانشگاه‌ها در مجلس بسر می برد

مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزارت علوم: برای پیشگیری و سلامت علمی در دانشگاه‌ها اقداماتی از جمله تدوین لایحه مقابله با سرقت علمی انجام شده است. این لایحه بعد از تصویب دولت به مجلس برای بررسی و تصویب منعکس شده است.برای مقابله با این حرکت همچنین دستگاه‌های نظارتی خود را تقویت و سامانه‌هایی را که امکان جستجو برای دستیابی به کپی سازی‌ها را فراهم می‌کند، پیش بینی کرده‌ایم، بنابراین با مجموعه گام‌ها و اقدامات در این زمینه تصور می‌شود که سلامت آموزش عالی بیش از گذشته رقم خورد.

اختصاص ۶۰ میلیارد تومان معافیت مالیاتی به شرکت‌های دانش‌بنیان در سال گذشته

سید محمد صاحبکار سرپرست امور شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان معاونت علمی در بازدید از شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان از اختصاص حدود ۶۰ میلیارد تومان معافیت مالیاتی به شرکت‌های دانش‌بنیان در سال گذشته خبر داد.

سهم ۵۶ درصدی دانشگاه آزاد از تحصیلات تکمیلی آموزش عالی ایران

میرزاده رئیس دانشگاه آزاد تمرکز بر توسعه تحصیلات تکمیلی را یکی از راه‌های اجتناب ناپذیر برای حل مشکلات دانشگاه برشمرد و گفت:‌ از آنجا که توسعه تحصیلات تکمیلی یک مطالبه اجتماعی بود، خوشبختانه ظرف کمتر از دو سال موفق شدیم سهم ۵۶درصدی تحصیلات تکمیلی کشور را از آن خود کنیم.

آمار مهاجرت نخبگان تا پایان سال ارایه می شود

مخبر دزفولی دبیرشورای عالی انقلاب فرهنگی: بنیاد ملی نخبگان تا پایان سال گزارش آمار مهاجرت نخبگان را به شورا ارایه خواهد داد.

حمایت‌های علمی ایران از کشورهای منطقه

مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزارت علوم در خصوص دسته بندی کشورها به لحاظ ارتباطات علمی ادامه داد: دسته اول کشورهای راهبردی و پیشرفته هستند که با آن‌ها مشکلات سیاسی نداریم و بخوبی با برقراری ارتباط هم ما می‌توانیم از آن‌ها بهره بگیریم و هم آن‌ها از ما بهره‌مند می شوند و دسته دوم کشورهای هدف هستند که به ما نیاز دارند. جمهوری اسلامی ایران به لحاظ علمی پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای را داشته است و ایجاب می‌کند به کشورهای هدف که شامل بعضی کشورهای منطقه (مانند عراق، افغانستان، لبنان، سوریه) و برخی کشورهای آفریقایی هستند، کمک کنیم.

وزیر علوم از ایجاد شورای تخصصی رتبه بندی دانشگاه‌های دولتی خبر داد

محمد فرهادی وزیر علوم با اشاره به رتبه‌بندی دانشگاه‌های دولتی گفت: شورایی تخصصی برای بررسی دانشگاه‌های سراسر کشور وجود دارد که براساس ارزیابی‌ها و بازدیدهایی که از دانشگاه‌ها به عمل می‌آورد، آنها را رتبه‌بندی کرده و به سه رتبه مورد قبول، ممتاز و خوب دسته‌بندی می‌شوند و نتایج این رتبه‌بندی همه ساله در سایت وزارت علوم قرار می‌گیرد

الزام شرکتهای خارجی نفتی برای سرمایه‌گذاری و مشارکت با دانشگاهها

محمدعلی عمادی رئیس پژوهشکده ازدیاد برداشت نفت با تاکید بر ضرورت حضور شرکت ها و مراکز تحقیقاتی داخل در فعالیتهای مراکز تحقیقاتی یا شرکتهای خارجی گفت: شرکت‏های خارجی نفتی موظف شده اند که در هر مرکز تحقیقاتی و دانشگاهی، از حضور یک همکار شرکتی یا دانشگاهی از داخل کشور استفاده کنند و در حال حاضر دانشگاهها، مراکز تحقیقاتی و صنعت دارای ۱۰ مرکز مشارکت‏ کننده و فعال بوده که در نوع خود یک تحول عظیم است.

ارائه تسهیلات بنیاد ملی نخبگان برای پیشرفت اقتصاد دانش بنیان در کشور

سورنا ستاری معاون علمی: وجود ۳۲ میلیون جوان و ۵ میلیون دانشجو خود نشان دهنده این منبع انسانی بالاست و ما جزو ۵ کشور اول دارنده مهندس در جهان هستیم ما باید اقتصاد مبتنی بر منابع را کنار بگذاریم. در بنیاد ملی نخبگان تسهیلات و پایان نامه‌های جدید بنیاد با این رویکرد جدید طراحی شده و دوره‌های پسا دکتری و دکتری را هم در دستور کار قرار دادیم و بحث اعزام به خارج از کشور را در مقطع دکتری از سال گذشته راه اندازی کردیم و باید توجه بیشتری در دروه لیسانس به دانشجویان داشته باشیم.

وزیر علوم: بازنگری بسیاری از رشته‌های تحصیلی به اتمام رسیده است

دکتر فرهادی وزیر علوم با اشاره به اینکه در راستای ساماندهی آموزش عالی، بازنگری بسیاری از رشته‌های تحصیلی به اتمام رسیده است خاطرنشان کرد: هم اکنون بازنگری ۸۰ درصد رشته‌های فنی – مهندسی، ۹۵ درصد رشته های کشاورزی، و ۵۰ درصد رشته‌های علوم پایه انجام شده است.

نخبگان خارج از کشور به عنوان استاد در دانشگاه‌ها جذب می شوند

محمد رضا رضوان طلب رئیس مرکز جذب هیات علمی وزارت علوم: برای جذب نخبگان خارج کشور، در هر فراخوان یک سهیه ۲۵ نفری به بنیاد ملی نخبگان ارایه شده تا در فاصله هر فراخوان اگر قصد داشتند از نخبگان خارج از کشور افرادی را جذب کنند.

ایرانیان مقیم خارج می توانند شرکت دانش بنیان راه اندازی کنند

بهزاد سلطانی رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به استقبال ایرانیان مقیم خارج برای سرمایه گذاری در کشور گفت: این افراد می توانند با همکاری دانشجویان ایرانی مقیم یک شرکت دانش بنیان راه اندازی کنند.

اختصاص ۴۰۰ میلیون دلار اعتبار تجهیز آزمایشگاه به دانشگاه ها

محمد حسین امید معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم از اختصاص ۴۰۰ میلیون دلار اعتبار تجهیز، نوسازی و مقاوم‎سازی آزمایشگاه ها به دانشگاه های کشور در سال آینده خبر داد و افزود : البته این اعتبارات در صورتی به دانشگاه ها تخصیص داده می شود که برای آن اعلام برنامه کرده باشند. از این رو باید دانشگاهیان اولویت ها و نیازهای پژوهشی را شناسایی و با پرداختن به آنها از فرصت موجود در سال آینده برای توسعه استفاده کنند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: