ضرورت توجه دولت به سیاست های افزایش جمعیت در برنامه ششم/ تدوین طرحی با ۷۰ امضا به منظور اجرای سیاست های تشویقی افزایش جمعیت

سخنگوی هیات رئیسه مجلس از تدوین طرحی با ۷۰ امضا در مجلس با هدف اجرای سیاست های تشویقی افزایش جمعیت خبرداد وگفت: تمامی بندهای سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری درباره افزایش جمعیت باید در برنامه ششم لحاظ شود.

به گزارش عیارآنلاین، عبدالرضا مصری با انتقاد از اجرایی نشدن سیاست های کلی جمعیت ابلاغی مقام معظم رهبری، از آماده سازی طرحی با ۷۰ امضا با هدف اجرای سیاست های تشویقی افزایش جمعیت خبر داد و گفت: برای نزدیک کردن نرخ زاد و ولد در جامعه بانقطه مطلوب و ایده آل سیاست های جمعیتی مقام معظم رهبری نمایندگان تدوین این طرح را در دستور کار قرار دادند.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی، در تشریح جزئیات این طرح گفت: در این طرح اشاره شده خانواده هایی که در روستاها دارای ۳ فرزند پسر هستند، یکی از فرزندان آنها از خدمت سربازی معاف شود که می توان از آن به عنوان یک سیاست تشویقی در جهت افزایش جمعیت یاد کرد، بنابراین با توجه به اینکه در روستاها مشکل اشتغال و مسکن  کمتری وجود داشته، می توان اجرای سیاست افزایش جمعیت را در مدت زمان کوتاهی انجام داد.

وی ادامه داد: همچنین افزایش مرخصی زایمان از ۳  به ۶ ماه و ۹ ماه سیاست تشویقی دیگری درجهت افزایش جمعیت است، البته زاد و ولد درجامعه نزدیک به تعادل است اما این موضوع بانقطه مطلوب و ایده آل سیاست های مقام معظم رهبری فاصله  بسیاری دارد.

سخنگوی هیات رئیسه در مجلس نهم، گفت: درحال حاضر یک فرزند پسر به ازای هر یک ماه سابقه جبهه پدر خود به میزان ۱۵ روز از خدمت سربازی معاف می شود، اما متاسفانه طبق دستورالعمل های داخلی گفته شده که این قانون برای فرزندان پسر متولد ۷۲ و قبل از آن اجرا می شود، بنابراین فرد متولد سال ۷۳ نمی تواند ازاین قانون استفاده کنند؛ بنابراین اصلاح موارد این چنینی به اجرای سیاست های کلی افزایش جمعیت کمک می کند.

وی درخصوص حذف سیاست های کلی جمعیت از برنامه ششم توسعه ازسوی دولت، گفت: برنامه ششم هنوز به مجلس ارائه نشده و دولت تنها پاره ای از قوانین مورد نیاز اجرای برنامه ششم را به مجلس ارسال کرده است، بنابراین نمی توان دراین باره گفت که آیا دولت سیاست های کلی جمعیت را از برنامه ششم حذف کرده است یا خیر.

نماینده مردم کرمانشاه درمجلس نهم، با تاکید بر ضرورت توجه دولت به سیاست های افزایش جمعیت در برنامه ششم، افزود: نه تنها درخصوص سیاست های افزایش جمعیت بلکه کلیه ابلاغیه های مقام معظم رهبری یعنی اقتصاد مقاومتی ، سیاست های ابلاغی اصل ۴۴ و  الگوی اسلامی – ایرانی پیشرفت باید دربرنامه ششم لحاظ شود.

وی با اشاره به اینکه تغییر زندگی درمدت زمان کوتاه در هیچ دولتی اتفاق نمی افتد، تصریح کرد: هر نوع تغییر حاصل  فعل وانفعالات بسیاری در زندگی مردم است، به عبارت بهتر مواردی مانند افزایش جمعیت دستوری نبوده و نمی توان گفت که دولت باید برای اجرای آن دستور دهد؛ البته سیاست های تشویقی درجهت افزایش جمعیت موثر است که باید مسئولان به آن توجه بیشتری داشته باشند.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در ازدیاد جمعیت می توان به افراد موثر در رشد جمعیت امتیازات قانونی داد، تصریح کرد: برای اجرای سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در بخش افزایش جمعیت باید بسته های تشویقی در نظر گرفت و موانع را از میان برداشت.

منبع: خانه ملت

۲

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: