۷ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۲۴

بهره‌برداری از محصولات تراریخته به‌عنوان “سلاح” ممکن نیست/ انتشار نامه “ظریف” جرم است

عضو هیئت علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی گفت: اینکه دشمنان بخواهند برای ضربه‌زدن به یک کشور از محصولات تراریخته به‌عنوان یک سلاح استفاده و آنها را عقیم کنند، از لحاظ علمی ممکن نیست و انتشار نامه ۱۶ سال پیش ظریف دراین‌باره جرم است.

به گزارش عیارآنلاین، بهزاد قره‌‌یاضی در واکنش به احتمال ایجاد اختلالات ژنتیکی ناشی از مصرف محصولات تراریخته (دستکاری ژنتیکی شده) کشاورزی اظهار کرد: اینکه دشمنان بخواهند برای ضربه زدن به یک کشور از محصولات تراریخته به‌عنوان یک سلاح استفاده و آنها را عقیم کنند، از لحاظ علمی امکان آن وجود ندارد.

وی اضافه کرد: طرح و ادعای چنین مطالبی ناشی از بی‌اخلاقی فناوری‌هراسان است.

رئیس امور پژوهش و فناوری سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور با اشاره به نامه ۱۶ سال پیش آقای ظریف خطاب به دفتر رئیس جمهور وقت در این ارتباط،  ادامه داد: «آقای ظریف شخصیت برجسته دیپلمات کشور است که به‌حق باید ایشان را قهرمان ملی نامید، اما اینکه کسی بیاید نامه مربوط به ۱۶ سال قبل را به‌صورت ناجوانمردانه بیرون بکشد و بدون اجازه از وی منتشر کند، قطعاً کاری مجرمانه است».

عضو پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی مدعی شد: این کار با سوءنیت و برای سوءاستفاده از محبوبیت آقای ظریف و تخریب ایشان صورت گرفته است.

قره‌‌یاضی همچنین ادعا کرد: البته مردم بدانند که این نامه کار آقای ظریف نبوده است و ما ایشان را همچنان به‌عنوان سردار دیپلماتیک کشور و قهرمان ملی کشور می‌پذیریم و قبول داریم.

وی در توضیح بیشتر در ارتباط با دلایل و ماجرای نگارش این نامه  توسط آقای ظریف درباره محصولات کشاورزی تراریخته (دستکاری ژنتیکی شده) افزود:  ۱۶ سال پیش آقایی از وزارت امور خارجه وقت، بر اثر بی‌اطلاعی و با حضور در نشستی درباره ایمنی زیستی، بدون مشورت با سایر اعضای گروه اعزام شده به این نشست، اقدام به تهیه پیش‌نویسی می‌کند و بنا بر اعتمادی که آقای ظریف به مدیر زیردست خود داشت این نامه را امضا و (به دفتر ریاست جمهوری) ارسال می‌کند.

این مقام مسئول گفت: در آن موقع، همه دستگاه‌ها به‌اتفاق، به این نامه اعتراض می‌کنند و آقای ظریف نیز با سعه صدر و بزرگواری خود متوجه می‌شود که فردی که نامه را تهیه کرده، شیطنت کرده است و وی را عزل می‌کند.

درنده‌خویی از محصولات کشاورزی تراریخته منتقل نمی‌شود

قره‌‌یاضی مدعی شده است: این فرد در ادامه برای کشور ماجرا آفرینی‌های دیگری هم می‌کند و به‌نظر من او  و جریان فکری وی بعد از ۱۶ سال، این نامه را بیرون کشیده‌اند تا دوباره در جنازه فناوری‌هراسی روح دوباره‌ای بدمند.

رئیس امور پژوهش و فناوری سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور گفت: این جریان فکری فناوری‌هراس، به‌دنبال سوءاستفاده از محبوبیت آقای ظریف است.

 وی افزود: حرفهایی که در نامه یادشده؛ بیان شده است امکان بروز ندارد و نمی‌توان صفاتی را مانند درنده‌خویی از طریق محصولات تراریخته به افراد منتقل کرد و طرح این موارد جوک، افسانه، ناراحت کننده و عوام فریبی است.

۱۶ سال قبل محمدجواد ظریف نامه‌ای به ابطحی رئیس وقت دفتر ریاست جمهوری می‌نویسد و در این نامه هشدارهایی در ارتباط با مصرف محصولات تراریخته (دستکاری ژنتیکی شده) می‌دهد که در بخشی از این نامه آمده است:

«…، این امکان وجود خواهد داشت که حتی به‌صورت سلاح مورد بهره برداری قرار گرفته و یا با استفاده از ژنهای خاصی حالات جسمی، روانی انسان‌ها را تغییر داده و محیط زیست را به نابودی بکشانند.

فرضاً با نصب ژن عقیمی بر روی گندم، تولیدکنندگان آن قادرند نسلی از یک کشور را عقیم ساخته یا با پیوند ژنتیک ژنهای مولد اخلاق پست نظیر درنده‌خویی کوسه‌ها یا صفات رذیله خوکها بر محصولات کشاورزی می‌توانند آن را به گروهی از انسان‌های کشور هدف خود منتقل سازند».

این موضوع بعد از گذشت این مدت، کماکان میان کارشناسان مورد بحث است و نظرات متفاوتی درباره حقیقت محصولات تراریخته مطرح می‌شود.

تصویر نامه عادی ظریف که هیچ مهر محرمانه‌ای هم ندارد، به‌شرح زیر است:

۱۳۹۴۱۱۰۷۰۹۳۴۴۰۹۶۸۶۹۷۸۶۵۱۰

منبع : تسنیم

۲

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: