۲۴ بهم ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۵۰

آبهای جنوب کشور استعداد تولید سالانه یک میلیون تن ماهی دریایی در قفس را دارند

وزیر جهاد کشاورزی گفت: ارزیابی های صورت گرفته نشانگراین است که سواحل جنوبی کشور استعداد تولید سالانه یک میلیون تن ماهی دریایی پرورشی در قفس را دارند.

به گزارش عیارآنلاین، محمود حجتی عصرجمعه پس از مراسم افتتاح و بهره برداری از دو پروژه پرورش ماهی دریایی درقفس در بندر خورشید واقع در غرب هرمزگان درگفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: در دو سال گذشته تاکنون پنج هزارتن ظرفیت تولید ماهی در قفس در هرمزگان ایجاد شده است.
وی افزود: امروز بطور هم زمان شاهد بهره برداری از طرح برداشت ماهی از قفس و آغاز اجرای ریختن بچه ماهی در قفس های دریایی در روستای گرزه از توابع بندر لنگه هستیم.
وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به استقبال سرمایه گذاران از ایجاد طرح های پرورش ماهی دریایی در قفس پیش بینی کرد که این میزان تولید تا پایان سال آیند به ۲۰ هزار تن در سال و در سال ۹۶ به ۲۰۰هزار تن افزایش یابد.
به گفته وی، برای اجرای دو طرح پرورش ماهی دریایی در قفس در روستای گرزه در مجموع به ظرفیت ۱۰هزار تن در سال افزون بر یکهزار میلیارد ریال تسهیلات به سرمایه گذاران بخش خصوصی پرداخت شده است.
وزیر جهاد کشاورزی از پرورش ماهی دریایی در قفس بعنوان ظرفیت بالقوه ای نام برد که متاسفانه مغفول مانده و وزارت جهادکشاورزی نیز دیر به آن ورود پیدا کرد.
حجتی در ادامه ضمن تقدیر و تشکر از حمایت کارشناسان کشور نروژ با سرمایه گذاران بخش خصوصی ایران در زمینه مکان یابی و کمک به ایجاد مزارع پرورش ماهی دریایی در قفس خواستار ادامه این همکاری ها شد.
وی اجرای این طرح ها را در راستای اقتصاد مقاومتی دانست و تصریح کرد: در زمینه کمک های مشاوره ای و پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به متقاضیان بخش خصوصی و تعاونی محدودیتی وجود ندارد.
در اطلاعات منتشره سازمان شیلات ایران آمده است: رتبه اول صید آبزیان دریایی کشور با۲۲۰ هزار تن تولید در سال به هرمزگان اختصاص دارد و با تولید سه هزار تن رتبه دوم تولاید میگو از نوع وانامی راد ر کشور دارد.
هرمزگان در زمینه صید آبزیان (درهشت سال گذشته) ، تعداد بنادرصیادی (۲۲ بندر)، تعاونی های صیادی فعال (۷۴تعاونی)، تعداد صیادان حرفه ای(حدود۳۰هزار نفر) و همچنین مراکز امور صیادی رتبه اول کشور را دربین استانهای ساحلی دارد.
هرمزگان با یکهزار و ۴۰۰ کیلومتر ساحل شامل ۹۰۰کیلومتر نوار ساحلی (سرزمین اصلی با خلیج فارس و دریای عمان) و همچنین ۵۰۰ کیلومتر سواحل جزایر ۱۴گانه بعنوان تنها استان ساحلی قلمداد می شود که در حاشیه آبهای دریای عمان و خلیج فارس قرار دارد.
حمایت های دولت تدبیر و امید از شیلات هرمزگان موجب ارتقای اصولی جایگاه آن شده بطوری که با بهره برداری از طرح های در دست اقدام در آینده شاهد توسعه متوازن فعالیت های شیلاتی با محوریت پرورش ماهی دریایی در قفس و میگو خواهیم بود.
در مراسم بهره برداری از مراحل اول مزارع پرورش ماهی دریایی در قفس در روستای گرزه واقع در ۸۰کیلومتری غرب بندرلنگه و۲۸۰کیلومتری غرب بندرعباس مرکز استان هرمزگان حجت الاسلام والمسلمین ناطق نوری عضو مجمع تشخیص مصلحلت نظام ، استاندار هرمزگان و شماری از مسئولان محلی این استان حضور داشتند.

منبع: ایرنا

۲

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: