قرارداد خط اعتباری تامین مالی صادرات کالا به ارمنستان امضا شد

قرارداد خط اعتباری تامین مالی پنج میلیون یورویی برای صادرات کالا بین بانک توسعه صادرات ایران و بانک ملت ارمنستان در تهران امضا شد.

به گزارش عیارآنلاین ،این قرارداد را امروز (شنبه) علی صالح آبادی مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران و سید غلامرضا موسوی مدیرعامل بانک ملت ارمنستان در محل ساختمان مرکزی بانک توسعه صادرات امضا کردند.
صالح آبادی پیش از امضای این قرارداد گفت: رسالت بانک توسعه صادرات ایران ارتقا بخشیدن به حجم صادرات تولیدکنندگان ایرانی به کشورهای مختلف به ویژه همسایگان است.
وی افزود: اعطای خطوط اعتباری به بانک های خارجی در قالب فاینانس(تامین مالی) و ری فاینانس ( تامین مالی مجدد) می تواند ضامن توسعه صادرات کشورمان باشد.
به گفته صالح آبادی، براساس قرارداد مزبور، صادرکننده ایرانی کالا به ارمنستان در ازای ارزش صادرات، وجه مربوطه را نقد از این بانک دریافت و بانک توسعه صادرات در دوره زمانی این وجه را از بانک ارمنی تامین می کند .
وی اضافه کرد: خریداران کالا در ارمنستان در واقع به شکل اعتباری از طریق بانک ملت این کشور نسبت به خرید اقدام می کنند .
مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران افزود: اعطای خطوط اعتباری به دیگر کشورها نیز موجب رشد توان صادراتی کشور می شود و پیامد توسعه روابط اقتصادی همه جانبه را با همسایگان بدنبال خواهد داشت.
وی یادآور شد: سال گذشته در مراسم معارفه خود به عنوان مدیرعامل این بانک، یکی از برنامه ها توسعه روابط اقتصادی با همسایگان اعلام شد و اکنون که روابط بانکی با روسیه برقرار شده است، صادرکنندگان ایرانی می توانند با روش یاد شده به روسیه صادرات داشته باشند .
صالح آبادی روابط ایران – ارمنستان را در زمینه های مختلف خوب و مناسب دانست و گفت: ارزش صادرات ایران به ارمنستان در سال گذشته ۱۲۰ میلیون دلار بود و با اعطای خط اعتباری مزبور، انتظار می رود شاهد رونق مبادلات تجاری بین دو کشور باشیم .
وی، دوره اجرای این خط اعتباری را دو سال ذکر کرد که می تواند به شکل چرخشی باشد و پیش از آن نیز قرارداد خط انتقال سوم برق بین ایران و این کشور به میزان ۸۳ میلیون یورو نهایی شد.
صالح آبادی گفت : سیاست این بانک به عنوان یک مجموعه تخصصی و توسعه ای رونق بخشیدن به صادرات کشور است و اکنون شرایط پسا تحریم بستر گسترش فعالیت های صادراتی را برای بنگاه های اقتصادی کشور فراهم ساخته است .
سیدغلامرضا موسوی مدیر عامل بانک ملت ارمنستان پیش از امضای قرار داد اظهار داشت: سرمایه این بانک برابر با ۳۲ میلیون دلار است که تا پایان ۲۰۱۶ به رقم ۶۲ میلیون دلار خواهد رسید .
وی اضافه کرد: ارمنستان دارای ۲۱ بانک است که از نظر شاخص سودآوری، بانک ملت اکنون رتبه چهارم را دارد .
به گفته وی، ارمنستان عضو پیمان اورآسیاست که کشورهاب روسیه، بلاروس، قزاقستان و قرقیزستان از دیگر اعضای آن هستند. این کشورها مرز گمرکی ندارند، بنابراین صادرکننده کالای ایرانی می تواند به جای جمعیت ۲٫۵ میلیون نفری ارمنستان، ۲۰۰ میلیون نفر را هدفگذاری کند .
قیر نفت، روغن صنعتی، نیترات آمونیوم انفجاری، روغن سویا و اکسیدها مهمترین اقلام صادراتی ایران به ارمنستان محسوب می شود و حیوانات زنده از جمله گوسفند، قراضه و ضایعات آلومینیوم و قراضه و ضایعات چدن کالاهای وارداتی ایران از ارمنستان است .

منبع: ایرنا

تلگر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: