سفر وزیر امنیت غذایی پاکستان به ایران/اسلام‌آباد هم به بازار ایران چشم دوخت

یک هیئت پاکستانی به سرپرستی وزیر امنیت غذایی و تحقیقات پاکستان به زودی برای مذاکره با مقامات ایرانی به ویژه مسئولان غذایی این کشور عازم تهران می شود تا موانع صادرات محصولات کشاورزی پاکستانی به ایران را برطرف کند.

به گزارش عیارآنلاین، یک مقام ارشد در وزارت بازرگانی پاکستان گفت، این سفر پس از نشست اخیر مقامات وزارتخانه های بازرگانی و امنیت غذایی، بانک مرکزی و دفتر درآمدهای فدرال پاکستان درباره لغو تحریم های ایران انجام خواهد گرفت.
در این نشست در این خصوص بحث شد که پاکستان چگونه می تواند بعد از لغو تحریم ها از فرصت های تجاری موجود در کشور همسایه، ایران استفاده کند و صادرات خود به این کشور را افزایش دهد.
به گفته این مقام پاکستانی، اکثر محصولات کشاورزی پاکستان بازار خوبی در ایران دارند، اما وزارت کشاورزی ایران تمایلی به صدور مجوزهای لازم برای واردات این کالاها ندارد.
وی افزود: «برای برطرف کردن موانع، هیئتی بلندپایه قرار است به زودی به ایران اعزام شود تا چالش ها را برطرف کند و برای هموارد کردن مسیر را جهت فراهم کردن شرایط مساعد برای مبادلات تجاری دو جانبه هموار نماید.»
این هیئت تمام راه های ممکن برای افزایش مبادلات تجاری و سرمایه گذاری را مطرح خواهد کرد. هیئت مذکور همچنین امکان صادرات برنج پاکستانی به ایران را مطرح خواهد کرد.
وی گفت، بانک مرکزی پاکستان در همکاری با بانک مرکزی ایران، در آینده نزدیک کانال های بانکی لازم را بین دو کشور ایجاد خواهد کرد تا مکانیزم پرداختی که پس از اعمال تحریم ها معلق شده بود مجددا برقرار شود.
این مقام پاکستانی اضافه کرد: «مقامات بانک مرکزی پاکستان به ما گفته اند که تمام ترتیبات لازم را برای ایجاد ارتباطات بانکی با ایران انجام داده اند.»
در بین محصولات کشاورزی، برنح پاکستان، بیشترین تقاضا را در ایران دارد. بر اساس آمارهای ۱۴-۲۰۱۵، سهم برنج در صادرات پاکستان به ایران ۶۳ درصد بوده است. بعد از برنج، نارنگی دومین کالای عمده صادراتی پاکستان به ایران بوده است.

منبع: تسنیم

۲

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: