۱۸ بهم ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۴۳
فعالیت های مضر اقتصادی (3)

نوسان‌گیری، فعالیتی مضر در بازار بورس

برای جلوگیری از این فعالیت مضر اقتصادی، لازم است تا هرچه زمان فروش سهم نسبت به زمان خرید آن کمتر باشد، مالیات بیشتری متوجه فروشنده سهم شود تا هزینه انجام چنین اقداماتی افزایش یافته و در نتیجه انجام آن کاهش یابد

بازار بورسبه گزارش عیارآنلاین، از راهبردهای حمایت از تولید، جلوگیری از موانعی است که در مسیر رشد اقتصادی خلل وارد می کند. از جمله این موانع می توان به فعالیت های مضر اقتصادی اشاره کرد که باعث بر هم خوردن تعادل عرضه و تقاضا در اقتصاد و ایجاد نوسان در قیمت ها می شود. در دو یادداشت قبلی، به خرید ارز به عنوان کالایی سرمایه ای و خارج کردن آنی پول از بانک، به عنوان دو فعالیت مضر اقتصادی پرداخته شد. یکی دیگر از مصادیق فعالیت های مضر، نوسان گیری در بازار بورس است.

افراد در بورس می توانند با خرید یک سهم و سپس فروش آن بلافاصله در همان روز یا در روزهای آینده، سهام خود را بعد از نوسانات مثبت قیمتی به فروش برسانند و از این طریق کسب سود کنند. حال اگر حجم سرمایه این افراد زیاد باشد، این اقدام آن ها باعث ایجاد تقاضای کاذب و نوسان قیمتی سهم شده و سبب می شود تا دیگر سهامداران نیز بدون اطلاع از وضعیت سهم با تصور مثبت به دلیل افزایش تقاضای خرید، این سهم را بخرند؛ سپس سهامدارانی که در حجم بالا سهم را خریداری کرده اند، در همان روز یا در روزهای بعد، سهم را در قیمتی بالاتر به سهامداران خرد عرضه کرده و سودی چنددرصدی در مدتی کوتاه بدست می آورند. چنین فعالیتی نوسان گیری نام دارد. در این شرایط که در بازار بورس ایران نیز بسیار مشاهده می شود، هیچ اتفاق واقعی در تولید نیفتاده و تنها بخشی از سهامداران با نوسان گیری سود کسب کرده اند.

این فعالیت مضر، سود کلانی را برای نوسان گیران که عمدتا دارای سرمایه های بالا هستند به ارمغان می آورد اما سرمایه‌گذاران معمولی در این شرایط ضرر می کنند. نکته دیگر اینکه در چنین فعل و انفعالاتی، علاوه بر اینکه هیچ کمکی به رشد اقتصادی کشور نمی شود، شرایط بورس برای ورود سرمایه های جدید نیز با مشکل مواجه شده و رغبت سرمایه گذاری در بورس به عنوان یک بازار مفید اقتصادی به ویژه برای سرمایه گذاران خرد کاهش می یابد و نوسانات نامطلوب قیمتی افزایش می یابد.

برای جلوگیری از این فعالیت مضر که سبب ایجاد نوسان در تقاضا و عرضه سهام در بازار بورس و تغییر هیجانی قیمت ها می شود، لازم است تا هرچه زمان فروش سهم نسبت به زمان خرید آن کمتر باشد، مالیات بیشتری متوجه فروشنده سهم شود تا هزینه انجام چنین اقداماتی افزایش یافته و در نتیجه انجام آن کاهش یابد و افراد به سمت برنامه ریزی برای خرید و فروش سهام در مقاطع میان مدت و بلندمدت با تحلیل از وضعیت واقعی سهام و شرکت ها بروند.

۲

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: