۳ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۴۹

وابستگی دانشگاه آزاد به شهریه در پایان برنامه ششم به ۶۰ درصد خواهد رسید

در ادامه برگزاری اجلاس هیات‌امنای دانشگاه آزاد اسلامی، نوبت به استان‌های البرز و قم رسید که به‌طور همزمان با ریاست حمید میرزاده و با حضور سیدمهدی صادقی استاندار قم و اعضای هیات‌امنای هر دو استان در سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد. رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در ابتدای جلسه بر لزوم کاهش وابستگی به شهریه تاکید کرد و خبر داد وابستگی دانشگاه به شهریه از ۹۹درصد در سال ۹۲، در حال حاضر به ۸۶ درصد رسیده است.

دانشگاه آزاد به گزارش عیارآنلاین، در ادامه برگزاری اجلاس هیات‌امنای دانشگاه آزاد اسلامی، نوبت به استان‌های البرز و قم رسید که به‌طور همزمان با ریاست حمید میرزاده و با حضور سیدمهدی صادقی استاندار قم و اعضای هیات‌امنای هر دو استان در سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد. رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در ابتدای جلسه بر لزوم کاهش وابستگی به شهریه تاکید کرد و خبر داد وابستگی دانشگاه به شهریه از ۹۹درصد در سال ۹۲، در حال حاضر به ۸۶ درصد رسیده است.
آن‌طور که میرزاده گفته است وابستگی این دانشگاه به شهریه در پایان برنامه ششم به ۶۰ درصد خواهد رسید و این بدان معناست که ۴۰ درصد هزینه‌های دانشگاه آزاد اسلامی باید از صنعت و خدمات تامین شود. به گفته او تنوع‌بخشی به درآمدها باعث توسعه دانشگاه خواهد شد. رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه سخنان خود به کاهش تعداد متقاضیان تحصیلات دانشگاهی در کشور هم اشاره کرد و  گفت: «با مطالعه هرم‌های جمعیتی در می‌یابیم که از سال ۹۹ به بعد با رشد جمعیت مواجه خواهیم بود؛ به‌طوری که مقاطع کاردانی و کارشناسی، تقاضای بیشتر را ممکن خواهد ساخت.»
او همچنین به لزوم استفاده بهینه از اموال دانشگاه اشاره کرد و ادامه داد: «استفاده بهینه از اموال دانشگاه، چه از طریق تبدیل به احسن کردن و چه تغییر کاربری، در واقع بازیافت سرمایه‌های دانشگاه است.»
آن‌طور که میرزاده خبر داد شورای‌عالی انقلاب فرهنگی به هیات‌امنای دانشگاه آزاد اسلامی اجازه داده است تا در مورد ساختمان‌های مازاد خود تصمیم‌گیری کند.
گزارش عملکرد
دانشگاه آزاد اسلامی البرز
در ابتدای هفتمین جلسه هیات‌امنای استان البرز، بهروز میرزا رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز به ارائه گزارش آماری از عملکرد واحدهای این استان پرداخت و گفت: «دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز با دارا بودن چهار واحد کرج، نظرآباد، هشتگرد و طالقان، بیش از ۳۹ هزار دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی دارد که این رقم، بیش از ۳۴ درصد از کل دانشجویان استان را تشکیل می‌دهد.»
او با اشاره به اینکه در واحدهای چهارگانه استان البرز مجموعا ۶۲۰ عضو هیات‌علمی مشغول تدریس هستند، ادامه داد: «در دانشگاه آزاد اسلامی این استان، نسبت هیات‌علمی به دانشجو یک به ۴۰ است.»
میرزا درباره طرح شفا هم گفت: «طرح‌های فاز یک و دو شفا در استان البرز به تایید سازمان مرکزی رسیده و در مرحله انتخاب مشاور است. این استان همچنین یک مرکز رشد فعال دارد.»
گزارش عملکرد
دانشگاه آزاد اسلامی قم
در ادامه، سالار کسرائی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد قم نیز گزارشی از عملکرد واحد متبوع خود در سال ۹۳ ارائه کرد و گفت: «واحد قم به عنوان تنها دانشگاه آزاد اسلامی این استان، دارای ۱۳هزار دانشجوست که در مقاطع مختلف تحصیل می‌کنند.» کسرائی به تعداد رشته‌های دایر در این واحد اشاره کرد و ادامه داد: «در واحد قم ۱۴۶ رشته در ۴ دانشکده دایر است. این واحد همچنین دارای ۱۹۰ عضو هیات‌علمی است.»
او با بیان اینکه در راستای راه‌اندازی شرکت‌های دانش‌بنیان دانشگاه آزاد اسلامی، پنج واحد فناور در این استان دایر شده است، ادامه داد: «طرح شفا استان قم نیز در کمیته تخصصی شفا در حال بررسی است. همچنین این واحد دارای یک مرکز رشد است.»
رئیس واحد قم تاکید کرد: «تعداد مقالاتی که از استان قم ISI شده‌اند، ۲۹۰ مقاله است که با توجه به اینکه ۴۰ مقاله، فقط در سال جاری ثبت شده است، آمار قابل توجهی به‌شمار می‌آید.»

مصوبات جلسه هیات‌امنای استان‌های البرز و قم
در پایان جلسه هیات‌امنای دانشگاه آزاد اسلامی این دو استان، بودجه استان البرز در زمینه درآمد و هزینه ۱۴۲ میلیارد و از حیث منابع و مصارف ۱۷۵ میلیارد و بودجه استان قم از حیث درآمد و هزینه ۴۷ میلیارد و از حیث منابع و مصارف ۶۰ میلیارد تومان به تصویب اعضای هیات‌امنای این استان درآمد. همچنین سند توسعه واحدهای دانشگاهی استان‌ها مبتنی بر آمایش سرزمینی و برنامه ششم دانشگاه با اعمال اصلاحاتی تصویب و مقرر شد اصلاحاتی که مدنظر جلسه بوده است، در کمیسیون دائمی هیات‌امنای استان‌ها مطرح شود و تایید کمیسیون دائمی هیات‌امنا به منزله مصوبه این هیات‌ باشد و به استحضار اعضای هیات‌امنا برسد.
همچنین در این جلسه، تفویض اختیار درباره تغییر افزایش شهریه در مورد رشته‌های غیرپزشکی استان‌های البرز و قم به روسای واحدهای این دو استان تفویض شد. به این ترتیب، واحدها می‌توانند با هدف رقابت با دیگر دانشگاه‌های استان و جذب دانشجو، شهریه را با افزایش زیر ۱۵ درصد یا حتی بدون افزایش در نظر بگیرند. البته در این جلسه تاکید شد شهریه پایه برای دانشجویان فعلی دانشگاه آزاد اسلامی، همچنان بدون تغییر خواهد ماند.
در ادامه، واگذاری اختیار تصویب طرح‌های دانش‌بنیان در شورای اقتصاد دانش‌بنیان استان‌ها و اختصاص بخشی از شهرک‌های شفا به مسکن کارکنان و اعضای هیات‌علمی شاغل در دانشگاه آزاد اسلامی استان از دیگر مصوبات این جلسه بود که به اتفاق آرا به تصویب رسید.

 منبع : فرهیختگان

۲

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: