۱ بهم ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۱۷

فعالیت‌های انتخاباتی فعالیت‌های انتخاباتی نمایندگان نباید مانع از رسیدگی به لوایح برنامه ششم توسعه و بودجه ۹۵ شود

مشاور رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه فعالیت‌های انتخاباتی نمایندگان نباید مانع از رسیدگی به لوایح برنامه ششم توسعه و بودجه ۹۵ شود، گفت: امیدواریم تاخیر در ارائه لایحه بودجه نقشه انتخاباتی دولت نباشد.

image608514 به گزارش عیارآنلاین، مشاور رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه فعالیت‌های انتخاباتی نمایندگان نباید مانع از رسیدگی به لوایح برنامه ششم توسعه و بودجه ۹۵ شود، گفت: امیدواریم تاخیر در ارائه لایحه بودجه نقشه انتخاباتی دولت نباشد.

احمد بزرگیان در ارتباط با ارائه لایحه بودجه، اظهار کرد: برابر مقررات داخلی مجلس شورای اسلامی و روال کاری کشور لایحه بودجه باید تا ۱۵ آذرماه ارائه شده و سپس به مدت دو هفته در کمیسیون‌ها بررسی و بحث شود.

نمایندهٔ مردم سبزوار در دورهٔ هفتم مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: لایحه بودجه پس از بررسی به کمیسیون تلفیق و به صحن علنی مجلس می‌رود و انجام این روند مجموعا ۴۵ روز طول می‌کشد؛ در نتیجه قانون‌گزار  باید ۱۵ آذرماه هر سال لایحه بودجه سال بعد را ارائه کند.

بزرگیان با اشاره به اینکه امسال در کشور سه مسئله با هم پیش آمده است، خاطرنشان کرد: مسئله بررسی و تصویب لایحه بودجه ۹۵، برنامه ششم توسعه که امسال دهمین سالگرد ابلاغ سند چشم‌انداز توسعه است و مسئله انتخابات که از مسائل حساس کشور بوده به طور همزمان با هم اتفاق افتاده است.

وی همزمانی لایحه بودجه و برنامه ششم را معضل دانست و افزود: موضوعی که بیشتر بر این مسئله دامن می‌زند بحث انتخابات اسفندماه است که اکثر کاندیداها برای دور دهم کاندید شده‌اند و پیگیری برای مسئله لایحه و برنامه کمتر می‌شود.

مشاور رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی ابراز کرد: متاسفانه فعالیت زودهنگام رقبای نمایندگان فعلی مجلس نیز مسئله دیگری است که جای نگرانی دارد.

بزرگیان ادامه داد: برخی رقبای نمایندگان فعلی کار فعالیت خود را از یکسال گذشته آغاز کرده‌اند که این موضوع برای نماینگان فعلی ناعادلانه است و ما امیدواریم بحث به تاخیر انداختن ارائه لایحه بودجه نقشه دولت نباشد زیرا دولت حساسیت کار را دانسته و می‌داند که بودجه باید به موقع به مجلس برسد تا فرصت رسیدگی نیز داشته باشد.

وی در واکنش به اینکه رئیس جمهور مسئله برجام را دلیل تاخیر در ارائه لایحه بودجه ۹۵ اعلام کرده است، گفت: این اظهارنظر رئیس جمهور برای ما مسئله است زیرا مسئله برجام تازه مشخص شده، در صورتیکه لایحه بودجه از دو هفته قبل آماده شده بود.

نماینده سابق مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: رئیس مجلس و سایر نمایندگان، دولت را موظف به ارائه لایحه دو دوازدهم کردند تا برای فروردین و اردیبهشت سال آینده مشکلی وجود نداشته باشد.

دولت در ارائه لوایح کوتاهی کرده و چوب کوتاهی دولت را نمایندگان مجلس می‌خورند

بزرگیان با تاکید بر اینکه دولت باید برنامه توسعه را در تابستان یا اوایل مهر می‌داد، متذکر شد: متاسفانه دولت کوتاهی کرده و چوب کوتاهی دولت را نمایندگان فعلی مجلس می‌خورند.

وی به مسئله انتخابات اشاره کرد و بیان داشت: روز گذشته به جای ۲۹۰ نماینده‌ای که باید در مجلس حاضر می‌شدند تنها ۱۹۴ نماینده حضور داشتند که این مسئله تخلف است.

مشاور رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: از یک طرف نبودن این تعداد نماینده در این برهه زمانی در مجلس مسئله است و از طرفی چون آنان درگیر مسئله حساس انتخابات هستند باید در میان مردم و پاسخگوی آنان باشند؛ اما هم دولت و هم مجلس باید به این مسئله توجه داشته باشند که بررسی لوایح به تاخیر نیفتد.

منبع : کلات نادر

۲

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: