۱۵ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۲۳
در دومین نشست ازدواج در عصر یخبندان مطرح شد؛

افزایش سن ازدواج در جامعه، ریشه در معضلات و مسائل فرهنگی دارد

دکتر زائری گفت: افزایش سن ازدواج د رمیان جوانان، در مسائل و معضلات فرهنگی جامعه ریشه دارد که لازم است خانواده ها، اصحاب فرهنگ و مسئولان کشوری نسبت به آن توجه ویژه داشته باشند

به گزارش عیارآنلاین ،دومین همایش «ازدواج در عصر یخبندان؛ فرصتی برای مجردها» با سخنرانی دکتر قاسمی، کارشناس و مشاور خانواده و حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر محمدرضا زائری در مجموعه یادمان شهدای هفتم تیر برگزار شد.
در ابتدای این نشست که با حضور جمعی از کارشناسان خانواده و تعدادی از دختران و پسران جوان برگزار شد دکتر قاسمی، کارشناس مسائل خانواده، طی سخنانی بر لزوم توجه خانواده ها و عموم مردم جامعه نسبت به موضوع ازدواج جوانان تاکید کرد و گفت: تمایل به تشکیل خانواده به صورت فطری در وجود هر انسانی قرار داده شده و دستورات دین مبین اسلام در خصوص ازدواج بر اساس همین نیاز فطری و طبیعی انسان تبیین شده است.
وی با اشاره به حدیث نبوی مبنی بر اینکه با ازدواج نیمی از دین خود را حفظ کنید، تصریح کرد: تقوا و پاکدامنی نیز در تکمیل ایمان به انسان ها کمک می‌کند و در عین حال ازدواج موفق تاثیر بسیار مهمی در سلامت جسمی و روانی افراد دارد که باید به آن دقت ویژه شود.
این کارشناس مسائل خانواده همچنین بخشی از سخنان استاد شهید مرتضی مطهری در خصوص لزوم تشکیل زندگی خانوادگی اشاره و خاظرنشان کرد: طبق گفته این استاد شهید، انسان همواره دچار احساس خود دوستی و خودپرستی است و ازدواج امر مقدسی است که به شکسته شدن این حس در انسان کمک کرده و در عین حال حس دیگر دوستی را در وجود او تقویت می‌کند.
وی با تاکید بر لزوم توجه و دقت در تعیین معیارهای ازدواج و انتخاب همسر، تصریح کرد: تنش ها و ناآرامی ها در زندگی خانوادگی در نتیجه عدم دقت در امور زندگی مشترک ایجاد می‌شود که زمینه آن را با دقت در تعیین معیارهای انتخاب همسر می توان مرتفع ساخت.
قاسمی همچنین مسئولیت پذیری را شرط اصلی برای دوام و بقای زندگی مشترک جوانان دانست و یادآوری کرد: مسئولیت پذیری، رشد اخلاقیات را در انسان تضمین و تقویت می‌کند که تشکیل زندگی مشترک زمینه مساعد و مناسبی برای تقویت این روحیه در جوانان محسوب می‌شود.
افزایش سطح آرامش روانی جامعه با فراهم کردن امکان ازدواج موفق برای جوانان مهیا می‌شود
در ادامه نشست «ازدواج در عصر یخبندان» حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر محمدرضا زائری، مدیر مجموعه فرهنگی یادمان شهدای هفتم تیر (سرچشمه)، طی سخنانی بر لزوم توجه خانواده‌ها و مشاوران نسبت به امر ازدواج جوانان تاکید کرد و اظهار داشت: در گذشته، دختران و پسران جوان شیوه صحیح ارتباط با همسر، تربیت فرزند و سایر مهارت های زندگی را درون خانواده و در تعامل با بزرگترها از جمله پدربزرگ ها و مادربزرگ ها می آموختند، در حالیکه چنین فرصتی برای جوانان امروز وجود ندارد.
وی تصریح کرد: لازم است که خانواده ها توجه بیشتری نسبت به امر ازدواج جوانان خود داشته باشند و در عین حال مشاوران خانواده و مسئولان فرهنگی نیز خانواده ها را در این امر یاری کنند.
مدیر مجموعه فرهنگی یادمان شهدای هفتم تیر، با بیان اینکه افزایش سن ازدواج در جامعه ما ریشه در خلاءها و مسائل فرهنگی دارد، خاطرنشان کرد: یکی از دلایل بالا رفتن سن ازدواج در میان جوانان آن است که امکان پیدا کردن همسر مناسب برای جوانان وجود ندارد که این امر در مسائل فرهنگی و معضلات اجتماعی ریشه دارد و این امور باید مورد بحث و بررسی کارشناسان قرار گیرد.
این فعال فرهنگی، نداشتن آگاهی مناسب در زمینه ازدواج را یکی از دلایل به بن بست رسیدن برخی از زندگی های مشترک عنوان کرد و گفت: جوانانی که بدون داشتن معیارهای مناسب و با عجله و شتاب زدگی اقدام به ازدواج می‌کنند، در سال های اولیه زندگی خود دچار مشکلات بسیاری می شوند و بنابراین لازم است که در امر ازدواج جوان ها از هر گونه شتاب زدگی و یا تعیین معیارهای غیرمعقول برای انتخاب همسر پرهیز شود.
وی در پایان تصریح کرد: برای حل بحران حیا موجود در زمینه ازدواج جوانان لازم است که مسئولین فارغ از پست و مقام خود، به چنین امری بپردازند و در عین حال مهارت های زندگی به درستی به جوانان آموزش داده شود تا شاهد افزایش سطح آرامش و سلامت روحی و روانی در جامعه باشیم.

منبع:سازمان تبلیغات اسلامی

تلگر

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: