۱۲ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۰۰

افتتاح واحد ایزومریزاسیون پالایشگاه اصفهان با حضور رئیس سازمان محیط زیست

یک منبع آگاه گفت: فردا در حالی واحد ایزومریزاسیون پالایشگاه اصفهان مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت که مجتمع بنزین سازی این پالایشگاه یعنی واحد های CCR و NHT قبلا در سال ۹۲ بهره برداری شده بود.

به گزارش عیارآنلاین، فردا سه شنبه مجتمع بنزین سازی شرکت پالایش نفت اصفهان توسط رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست و جمعی از مدیران ارشد صنعت نفت افتتاح شود.

در همین رابطه یکی از مسئولان پالایشگاه نفت اصفهان امروز گفت: طرح مجتمع بنزین سازی پالایشگاه اصفهان از سال ۸۵ آغاز و از طرح های مهر ماندگار در ودلت قبل معرفی شد.

وی ادامه داد: براین اساس سعی مسئولان وقت بر این بود که این طرح تا پایان سال ۹۲ به بهره برداری قرار گیرد.

این مقام مسئول که نخواست نامش مطرح شود تصریح کرد: براساس برنامه ریزی صورت گرفته این طرح به دو فاز تقسیم شد که فاز اول آن بهره برداری از واحدهای NHT، CCR و  ISO تا تابستان سال ۹۲ بود و فاز دوم بهره برداری واحد ایزومریزایسون بود که قرار بود در نیمه اول سال ۹۴ به بهره برداری برسد.

وی خاطرنشان کرد: براین اساس طبق جدول برنامه ریزی شده که هم در مجموعه پالایشگاه اصفهان و یک نسخه نیز در مجموعه پالایش و پخش فراورده های نفتی است، در سال ۹۲ واحد NHT و CCR به طور کامل نصب و راه اندازی شده بود و واحد ISO نیز در همان سال تحویل بهره بردار قرار گرفت اما چون تامین کاتالیست آن برعهده پالایشگاه بود قرار شد تا پس از تامین کاتالیست به بهره برداری برسد.

این مقام مسئول ادامه داد: در بیست و پنجمین جلسه هیئت مدیره شرکت پالایش نفت اصفهان که در سال ۸۹ برگزار شد تصمیم گرفته شد تا کاتالیست مورد نیاز این واحد نیز به دلیل شرایط تحریمی در داخل کشور تولید و استفاده قرار گیرد به همین دلیل با تاخیر راه اندازی این واحد موافقت شد که البته در آن جلسه نیز مشخص شد که دو واحد NHT و CCR مورد بهره برداری قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: براین اساس قراردادی با شرکت چهل ستون و اسپک در سال ۹۲ منعقد و مقرر شد تا کاتالیست این واحد بومی سازی شود.

این متخصص صنعت پالایش اظهار داشت: بنابراین آنچه که قرار است فردا عملا مورد بهره برداری قرار گیرد بر اساس برنامه ریزی از قبل انجام شده افتتاح واحد ایزومریزاسیون با کاتالیست بومی شده است و باید گفت عملا واحد بنزین سازی پالایشگاه اصفهان در سال ۹۲ مورد بهره برداری قرار گرفت و بنزین تولیدی آن نیز در داخل کشور مصرف می شد.

به گزارش فارس ظرفیت این واحد ۱۸ هزار بشکه در روز است که خوراک مورد نیاز این واحد نیز نفتای سبک و سنگین است همچنین این مجتمع تحت لیسانس شرکت اکسنس فرانسه است.

منبع: فارس

۲

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: