۸ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۵۴

راهکاری ساده برای کاهش وعده های غیرواقعی کاندیداها

ثبت تمامی وعده های نامزدهای انتخابات در سامانه های برخط، راهکاری بسیار کم هزینه و دقیق برای برطرف شدن مشکل دادن وعده های پوشالی و خارج از عرف و حیطه قانون توسط برخی از این نامزدها است.

به گزارش عیارآنلاین ،یکی از موضوعاتی که معمولا در ماه های نزدیک به انتخابات به صورت جدی مورد توجه مردم و رسانه ها قرار میگیرد ، وعده های انتخاباتی نامزدهاست. واکنش رسانه ها به این موضوع عمدتا از جنس انتقاد از نامزدهای انتخاباتی برای دادن وعده های خارج از حدود وظایف و قوانین یا توصیه آنها به ارائه برنامه‌ها و وعده‌های منطقی و قابل پیگیری است. معمولا این رسانه ها با انتشار تعدادی از وعده‌های عجیب و حتی مضحک! برخی نامزدها مثل ساختن فرودگاه در یک شهرستان کوچک، یا تبدیل بخش به شهرستان و… بر اوضاع نامطلوب وعده‌های انتخاباتی و سطح پایین سواد این نامزدها تاکید می کنند.
با این وجود، متاسفانه هیچکدام از رسانه ها،راهکار قانونی برای تنظیم و چهارچوب بندی این وعده‌ها ارائه نمی دهند تا در انتخابات های بعدی شاهد این رفتارهایی که بعضا دور از شان ملت شریف ایران است، نباشیم.

در این یادداشت می خواهیم راهکاری بسیار کم هزینه و دقیق برای برطرف شدن مشکل دادن وعده های پوشالی و خارج از عرف و حیطه قانون توسط برخی نامزدهای انتخاباتی ارائه کنیم. راهکار پیشنهادی مبتنی بر اصل شفافیت بوده و برمبنای انتشار و ارائه عمومی وعده‌ها بنیان گذاشته شده است.

براساس این راهکار، بعد از تائید صلاحیت نامزدها، سامانه هایی برخط طراحی می شود تا تمام وعده های نامزد مورد نظر ثبت شود و در انظار عموم مردم و صاحب نظران قرار گیرد. در این صورت چون نامزد انتخاباتی می داند که وعده هایش علاوه بر عموم مردم، از نظر صاحبان فکر نیز بررسی خواهد شد، سعی می کند تا از دادن وعده های تو خالی و فراقانونی و خارج از حیطه وظایف خودداری نماید. علاوه بر این، به مرور نامزدهای انتخاباتی در ارائه برنامه های خود نیز با وسواس و دقت بالاتری عمل خواهند کرد زیرا این برنامه ها مورد ارزیابی دقیق مردم و نخبگان قرار خواهند گرفت و تاثیر مستقیمی بر آرای آنها خواهند داشت.

از سویی دیگر، مشکل تاریخی فراموشی وعده‌های داده شده توسط نامزدهای انتخابات هم حل خواهد شد. به این ترتیب، افکار عمومی می تواند اجرایی شدن تمام این وعده های ثبت شده در سامانه را بعد از برگزاری انتخابات و در فواصل زمانی ای که خود آن نامزد اعلام کرده بود از وی پیگیری کند. طبیعتا، درصورت عدم تحقق این وعده‌ها بدون دلیل منطقی، آن فرد و حتی حزب و گروه حامی وی در انتخابات آتی با مشکل جدی کاهش اقبال عمومی روبرو خواهد شد.بسیاری از کشورهای جهان در این زمینه تجربیات موفقی دارند. به عنوان مثال، در کشور مکزیک با ایجاد وب سایتی به آدرس comovamosnl.org وعده‌های نامزدهای انتخاباتی ثبت می شود.

منبع: الف

تلگر

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: