معاون فانی: خرید خدمات از بخش خصوصی امسال نیز انجام می‌شود

رئیس سازمان مدارس غیردولتی و مشارکت های مردمی آموزش و پرورش با بیان اینکه به هیچ وجه قصد خصوصی سازی مدارس دولتی را نداریم گفت: مهمترین فرآیند خصوصی سازی مدارس، ارتقاء کیفیت خدمات رسانی به مناطق محروم است.

به گزارش عیارآنلاین، مرضیه گرد با بیان اینکه برداشت غلطی از روند خصوصی سازی مدارس عنوان شده، افزود: هدف اصلی از اجرای طرح خصوصی سازی مدارس صرفه جویی در هزینه های سنگین آموزشی ، افزایش مشارکت در فعالیت های آموزشی- پرورشی و همچنین جبران کمبود نیرو بویژه در مناطق محروم است.

**ظرفیت های خصوصی سازی مدارس
براساس طرح واگذاری مدارس دولتی به بخش خصوصی ، قرار است وزارت آموزش و پرورش مدرسه هایی با کسری دانش آموز و ظرفیت های خالی را در راستای افزایش بهره وری به بخش خصوصی و مسوولیت مدیریت این مدرسه ها به موسسان موفق واگذار کند. این طرح در ابتدا قرار بود شامل مدرسه هایی شود که در آن کمبود دانش آموزان به تشکیل نشدن کلاس ها منجر می شد ولی مدتی بعد مشخص شد شمار بیشتری از واحدهای آموزشی دولتی به همراه دانش آموزان به بخش خصوصی واگذار می شود.
گرد با اشاره به نادرست بودن برخی برداشت ها از طرح این وزارتخانه گفت: در این طرح که در مدارس محروم بویژه در مناطق حاشیه شهرها قرار است به اجرا گذاشته شود از مشارکت مدارس غیردولتی که عملکرد آنها در فعالیت های آموزشی و پرورشی موفق بوده استفاده خواهد شد .
رئیس سازمان مدارس غیر دولتی گفت: به این صورت که فضای این مدارس در اختیار موسسان غیردولتی قرار می گیرد و در مقابل از آن ها خدماتی درخواست می شود. در این طرح از نیروهای متخصص و توانمند بومی که دوره های بدو خدمت و ضمن خدمت را گذرانده اند استفاده خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه سال گذشته خرید خدمات آموزشی از بخش غیردولتی انجام شد گفت: امسال نیز این روند در مناطق محروم برای تحت پوشش بردن تمام کودکان لازم التعلیم ادامه خواهد داشت.
گرد ، درباره درآمدزایی و توسعه مالی و اقتصادی در آموزش و پرورش از رهگذر خصوصی سازی مدارس اظهارکرد: هر اقدامی که انجام می شود از جمله توسعه اقتصادی برای آموزش و پرورش تنها در چارچوب سند تحول بنیادین صورت می گیرد بنابراین هر قانون جدیدی از سوی آموزش و پرورش مبتنی بر مصوبات شورای عالی آموزش و پرورش و سند تحول بنیادین انجام پذیر خواهد بود.
رئیس سازمان مدارس غیردولتی، توسعه مشارکتهای مردمی و خانواده بیان کرد: برنامه ای برای خصوصی سازی در دستور کار این سازمان نیست و طرح خرید خدمات آموزشی از بخش خصوصی نیز سال گذشته انجام شد که بسیاری از رسانه ها و نمایندگان مجلس شورای اسلامی آن را تعبیر به واگذاری مدارس به بخش خصوصی کردند.
گرد ضمن اعلام مخالفت با خصوصی سازی در آموزش و پرورش افزود: خصوصی سازی به معنای واگذار کردن اختیارات است در صورتی که در این رویه آموزش و پرورش نقش حاکمیتی خواهد داشت.

** قصد خصوصی سازی مدارس دولتی را نداریم
معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: به هیچ وجه قصد خصوصی سازی مدارس دولتی را نداریم و در زمانی که این نهاد آموزشی به دنبال اجرای سند بنیادین است ، جفا درحق آموزش و پرورش است که اذهان عمومی را بویژه خانواده بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار دانش آموزان را که در مدارس غیر دولتی به تحصیل مشغول هستند، به سمت دیگری سوق دهیم.
وی با اشاره به ارائه طرح دائمی شدن مدارس غیردولتی پس از۲۷ سال ، از سوی دولت به مجلس شورای اسلامی افزود: این طرح مختص کسانی است که در تاسیس مدارس و حتی سرمایه گذاری در این امر خداپسندانه، به شکل حقیقی و حقوقی و بصورت داوطلبانه مراجعه کنند.
گرد اظهارکرد: نسبت به رفع مشکلات آموزش و پرورش در تامین نیروی انسانی و یا عدم وجود فضای کافی در برخی مناطق محروم ، از توان موسسات غیردولتی و بدون اخذ شهریه از دانش آموزان آن مناطق استفاده خواهد شد.
رئیس سازمان مدارس غیر دولتی و مشارکت های مردمی و خانواده در خصوص نرخ هزینه سرانه مدارس غیردولتی به مدارس دولتی ، افزود: تلاش می شود با رعایت الگوی شهریه و همچنین تاسیس صندوق حمایت از موسسان مدارس غیردولتی ، بخشی ازهزینه های موسسان را جبران کنیم.
معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: علاوه برکاهش توان مالی خانواده ها ، اکثرموسسان نیز به دلیل استفاده از فضای استیجاری و یا هزینه گزاف ساخت مدارس فشار زیادی را تحمل می کنند که با اعطای امتیازاتی نظیر واگذاری زمین با کاربری آموزشی ، تا حدود بسیاری هزینه موسسین مدارس غیردولتی کاهش می یابد.
گرد بر اصلاح دیدگاه آحاد جامعه درخصوص مدارس غیرانتفاعی به عنوان رقیب مدارس دولتی ، بیان کرد: مدارس غیردولتی در کنار مدارس دولتی هستند چرا که با ایجاد یک مدرسه غیردولتی علاوه برتقویت مدارس دولتی ، با تقبل هزینه ها از سوی افراد متمکن، به آن دسته از کسانی که توان مالی کمتری دارند، کمک می شود.
وی افزود: از رسانه ها و دست اندرکاران تعلیم و تربیت انتظار می رود علاوه برانعکاس حقایق موجود ، از ایجاد شبهه پرهیز کرده و پرداختن به مسائل کارشناسی را به کارشناسان و متخصصان این حوزه بسپارند.
این گزارش حاکیست بالغ بر یک میلیون و ۳۰۰ هزار دانش آموز کشور در ۱۱ هزار و ۸۴۷ مدرسه غیردولتی مشغول به تحصیل هستند.

منبع: ایرنا

۲

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: