ایران و ایتالیا سند همکاری های کشاورزی و حفظ نباتات امضا کردند/ حجتی ریس پانل تخصصی فعالان اقتصادی ایران و ایتالیا شد

محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی شب گذشته در شهر رم یادداشت تفاهم همکاری بین ایران و ایتالیا در زمینه حفظ نباتات را با همتای خود مایوریزیو مارتینا وزیر سیاست های کشاورزی، غذا و جنگلداری ایتالیا امضا کرد.

به گزارش عیارآنلاین، به موجب این یادداشت تفاهم که در حضور  حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان و متئو رنتسی نخست وزیر ایتالیا به امضا رسید، ایران و ایتالیا همکاری های علمی، تحقیقاتی و اجرایی خود را در زمینه های نظارت، پیشگیری و کنترل آفات نباتی و تبادل کارشناس و تجربیات در این حوزه توسعه می دهند.

براساس این گزارش، تسهیل تجارت محصولات زراعی و باغی از طریق برقراری ارتباط موثر و کارآمد سازمان های نظارت قرنطینه ای دو کشور از دیگر اهداف پیش بینی شده در این سند است.

حجتی که از روز گذشته به همراه رییس جمهور کشورمان به ایتالیا سفر کرده است، امروز سه شنبه ضمن شرکت در فوروم بزرگ اقتصادی دو کشور، پانل تخصصی فعالان اقتصادی بخش کشاورزی دو کشور را ریاست خواهد کرد.

بر اساس این گزارش، مائوریتزیو مارتینا، وزیر سیاست‌های کشاورزی ایتالیا چندی پیش در گفت‌وگو با خبرگزاری ‘اجی’ این کشور از آمادگی صنایع کشاورزی و غذایی ایتالیا برای سفر به ایران خبر داده  و گفته بود: توافق‌نامه همکاری با ایران در بخش کشاورزی در نمایشگاه اکسپو میلان و قبل از امضای توافق هسته‌ای منعقد شد.

به گفته وی به‌دنبال سفر هیات اقتصادی که به ریاست کارلو کالندا، معاون وزارت توسعه اقتصادی ایتالیا به ایران رفت و به منظور آغاز روابط جدید با این کشور، در ماه فوریه (بهمن-اسفند جاری) یک ماموریت کشاورزی در ایران خواهیم داشت.

وزیر کشاورزی ایتالیا همچنین گفته بود: در نشستی که روزهای چهارم و پنجم ژوئن ۲۰۱۵ در نمایشگاه اکسپو میلان با حضور وزیرکشاورزی ایران برگزار شد، نخستین گام در توسعه یک طرح مشترک کشاورزی بود.

ایتالیایی ها معتقدند فن‌آوری ایتالیا در بخش کشاورزی که موجب شده  آن ها در این بخش حرف اول را جهان بزنند و ایران نیز آماده است درباره الگوی تجارتی ایتالیا که پیشرفته‌ترین در قیاس با سایر کشورها محسوب می‌شود، گفت‌وگو کند.

نکات مهم و کلیدی صنایع کشاورزی ایتالیا «پایداری»، «ابعاد شرکت‌ها» و «ادغام تنگاتنگ میان زنجیره تولیدی و مواد اولیه و صنایع فرآوری» است.

منبع: ایانا

۲

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: