کاهش ۱ میلیون و ۴۶۳ هزار نفری یارانه بگیران از ابتدای امسال

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس از کاهش ۱.۴۶۳ میلیون نفری جمعیت یارانه بگیران از اسفند سال گذشته خبر داد و گفت: ۹۶ درصد منابع هدفمند سازی یارانه صرف پرداخت نقدی یارانه شده است.

به گزارش عیارآنلاین، غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی با اشاره به ارائه گزارشی از اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها به کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، اظهار داشت: این قانون به  دو بخش منابع  ومصارف تقسیم می‌شود که دولت می‌بایست ۵۴هزار میلیارد و۳۰۰  میلیون تومان درآمد کسب می‎کرد که ۴۸ هزارمیلیارد تومان آن از محل اصلاح قیمت‌ها و ۶ هزار میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان از محل یارانه نان، برق و سایر کالاها در بودجه پیش بینی شده بود.

وی افزود: دولت توانست ۳۳ هزار میلیارد تومان منابع به دست بیاورد که این رقم حدود ۶۱درصد منابع است در حالی که باید ۷۵درصد منابع محقق می‌شد و در این بخش دولت ۱۴درصد از تامین منابع عقب است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اعلام اینکه در اسفند ماه سال ۹۳ ، حدود ۷۶میلیون و ۷۱۲هزار نفر یارانه نقدی دریافت می‌کردند گفت: این رقم در آذر ماه امسال به ۷۵میلیون و ۲۴۹هزار نفر کاهش یافته که ۱٫۴۶۳ میلیون نفر از جمعیت آماری یارانه بگیران کم شده است.

جعفرزاده ایمن آبادی ادامه داد: دولت به دلیلی موفق به پرداخت جزء ۴ که ۱۳۰۰میلیارد تومان برای یارانه سود تسهیلات تامین مسکن حمایتی به زوج‌های جوان، اقشار آسیب پذیر و روستاییان و عشایر است و جزء ۵ که شامل اختصاص مبلغ۴هزار میلیارد تومان برای اشتغال جوانان و فارغ تحصیلان است نشده است و در این جهت یک ریال هم  هزینه نکرده است.

وی با بیان اینکه حدود ۹۶درصد منابع هدفمندسازی یارانه صرف پرداخت نقدی یارانه شده است، بیان کرد: ۱٫۵درصد به جزء ۱ که کمک به بخش تولید و حمل و نقل عمومی و ۲٫۵ درصد به جزء ۲ برای کمک به بخش سلامت، پرداخت شده است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه این گزارش از اجرای هدفمند سازی یارانه‌ها امروز در کمیسیون مطرح خواهد شد، گفت: دولت باید در بخش سلامت ۸درصد منابع را اختصاص می‌داد و دولت متعهد شده بود  که ۴۸۰۰ میلیارد تومان  به این بخش اختصاص دهد که ۸۷۰ میلیارد تومان تخصیص یافت. در این بخش نیز بسیار عقب است.

منبع: تسنیم

۲

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: