تجارت ایران با چه کشورهایی تغییر کرده‌است؟(۲)

طبق آمار گمرک جمهوری اسلامی از تجارت خارجی ایران در نه ماه نخست سال ۱۳۹۴ میزان واردات ایران با ۲۲ درصد کاهش به ۳۰٫۲ میلیارد دلار رسیده است. یکی از دلایل اصلی تغییرات عمده مبادی واردات کشور، کاهش واردات محصولات غذایی و همچنین تغییر واسطه‌ی خرید این محصولات در سال جاری بوده‌است.

به گزارش عیارآنلاین، در یادداشت قبل به بررسی میزان تغییرات صادرات کشور در نه ماه نخست سال جاری پرداخته شد. در یاددشت پیش رو، تغییرات مربوط به میزان واردات بررسی خواهد شد.

طبق آمار گمرک جمهوری اسلامی از تجارت خارجی ایران در نه ماه نخست سال ۱۳۹۴ میزان واردات ایران نیز با ۲۲ درصد کاهش به ۳۰٫۲ میلیارد دلار رسیده است. اما بررسی شرکای تجاری ایران در ۹ ماهه ابتدایی سال نشان می‌دهد که تجارت ایران با بسیاری از کشورها تغییر کرده‌است. در ادامه به بررسی جزئیات تغییرات مبادی وارداتی ایران پرداخته می‌شود.

تغییر در مبادی وارداتی

در بخش واردات آمارهای گمرک نشان از آن دارد که از بین شرکای عمده‌ی تجاری واردات ایران از کشورهای چون سوئیس، فرانسه و سنگاپور بیشترین افزایش را داشته و در مقابل از کشورهای امارات، چین و هند بیشترین کاهش را داشته است.

ابتدا به کشورهایی می‌پردازیم که واردات ایران از آن‌ها افزایش داشته است. در جدول زیر لیست این کشورها نشان داده شده‌است.

همانطور که در جدول مشخص است از نظر درصد افزایش واردات، کشورهای فندلاند و عربستان بیشترین افزایش را داشته‌اند و از نظر میزان افزایش واردات، کشورهای سوئیس، فرانسه و سنگاپور در صدر قرار دارند.

۱۳۹۴۱۱۰۶۰۱

در ادامه به جزئیات تجارت ایران با هریک از کشورهای جدول بالا می‌پردازیم و به اختصار تغییرات واردات ایران از این کشورها را بررسی می‌کنیم.

سوئیس، ۴۴۰ میلیون دلار افزایش

افزایش وارداتی محصولاتی چون «دانه سویا» به میزان ۳۳۰ میلیون دلار، «ذرت» به میزان ۸۰ میلیون دلار، «مکمل‌های دارویی» به میزان ۸۰ میلیون دلار و «روغن دانه آفتابگردان» به میزان ۶۰ میلیون دلار از کشور سوئیس موجب شده است حتی با وجود کاهش واردات «گندم» به میزان ۱۴۰ میلیون دلار و «شکر» به میزان ۳۰ میلیون دلار، واردات از این کشور در مجموع به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

فرانسه، ۱۳۸ میلیون دلار افزایش

افزایش واردات از کشور فرانسه عمدتا ناشی از افزایش واردات «قطعات منفصله تولید خودرو» به میزان ۱۱۰ میلیون دلار و «مکمل‌های دارویی» به میزان ۳۰ میلیون دلار بوده است.

سنگاپور، ۱۲۲ میلیون دلار افزایش

افزایش واردات ایران از سنگاپور به طور کامل ناشی از واردات محصولات غذایی چون «ذرت» به میزان ۸۵ میلیون دلار، «دانه سویا» به میزان ۶۰ میلیون دلار،«کنجاله سویا» به میزان ۲۰ میلیون دلار، «روغن سویا» به میزان ۲۰ میلیون دلار، «گندم» به میزان ۱۰ میلیون دلار و «شکر» به میزان ۱۰ میلیون دلار بوده‌است که تمامی آن‌ها تولید کشورهای دیگر هستند و از بورس‌های سنگاپور خریداری شده‌اند. با وجود این افزایش واردات حتی کاهش واردات «سایر فرآورده‌های سبک به جز بنزین» به میزان ۶۰ میلیون دلار نیز در مجموع واردات ایران از سنگاپور افزایشی بوده‌است.

فنلاند، ۶۶ میلیون دلار افزایش

تقریبا تمامی افزایش واردات ایران از کشور فنلاند ناشی از افزایش ۵۵ میلیون دلاری واردات «دستگاه‌های فرستند و گیرنده مخابراتی(BTS)» بوده است.

ژاپن، ۵۳ میلیون دلار افزایش

افزایش واردات از کشور ژاپن عمدتا ناشی از افزایش واردات «قطعات منفصله تولید خودرو» به میزان ۲۵ میلیون دلار و «آمبولانس» به میزان ۱۰ میلیون دلار بوده است.

انگلستان، ۳۳ میلیون دلار افزایش

افزایش واردات ایران از انگلستان ناشی از افزایش واردات «ذرت» به میزان ۵۰ میلیون دلار و «دانه سویا» به میزان ۱۵ میلیون دلار بوده است و با وجود کاهش واردات «جو»، «کنجاله سویا» و «گندم» از این کشور، در مجموع میزان واردات افزایش یافته است.

دانمارک، ۳۱ میلیون دلار افزایش

افزایش واردات ایران از دانمارک ناشی از افزایش واردات «داروهای هورمون دار» به میزان ۲۶ میلیون دلار بوده است.

بلژیک، ۲۳ میلیون دلار افزایش

افزایش صادرات «متیونین» به میزان ۲۵ میلیون دلار و «ماشین‌های بافندگی» به میزان ۲۵ میلیون دلار، با وجود کاهش واردات دیگر محصولات، در مجموع موجب افزایش واردات از کشور بلژیک شده‌است.

عربستان، ۲۳ میلیون دلار افزایش

افزایش واردات از کشور عربستان ناشی از افزایش واردات «درب آسان بازشوی آلومینیومی» به میزان ۱۰ میلیون دلار و «پلی اتیلن» به میزان ۱۰ میلیون دلار بوده است.

فیلیپین، ۲۱ میلیون دلار افزایش

افزایش واردات «موز» به میزان ۲۰ میلیون دلار موجب افزایش واردات از کشور فیلیپین شده است.

اما واردات ایران به اغلب کشورها با کاهش همراه بوده‌است. در جدول زیر کشورهایی که واردات ایران از آن‌ها با کاهش همراه بوده‌است نشان داده شده‌است.

۱۳۹۴۱۱۰۶۰۲

همانطور که در جدول بالا مشخص است از نظر درصد کاهش واردات کشورهای لیتوانی، قبرس، ترکمنستان و استرالیا درصدر قرار دارند و از نظر میزان کاهش واردات نیز کشورهای امارات، چین، هند و ترکیه بیشترین کاهش را داشته‌اند.

در ادامه به جزئیات تجارت ایران با هریک از کشورهای جدول بالا می‌پردازیم و به اختصار تغییرات واردات ایران از این کشورها را بررسی می‌کنیم.

امارات، ۲٫۴ میلیارد دلار کاهش

ایران کالاهای بسیار متنوعی را در حجم وسیع از کشور امارات خریداری می‌کند که در واقع امارات تولیدکننده اغلب این کالاها نیست و تنها به عنوان آن‌ها را به ایران می‌فروشد. در سال جاری واردات بسیاری از این کالاها با کاهش همراه بوده است که برخی از آن‌ها عبارتند از: «خودرو سواری» به میزان ۷۱۰ میلیون دلار، «گندم» به میزان ۳۱۰ میلیون دلار، «تراکتور» به میزان ۱۹۰ میلیون دلار، «ورقه‌های فولادی» به میزان ۱۷۰ میلیون دلار، «لوکوموتیو دیزلی» به میزان ۱۴۰ میلیون دلار، «شکر» به میزان ۱۲۰ میلیون دلار، «انواع ماشین‌های خودکار داده پردازی و اجزاء و قطعات آن‌ها» به میزان ۱۱۰ میلیون دلار، «وسایل نقلیه حمل و نقل کالا» به میزان ۱۱۰ میلیون دلار، «روغن دانه آفتابگردان» به میزان ۷۰ میلیون دلار، «سنگ آهن» به میزان ۶۰ میلیون دلار، «ذرت» به میزان ۶۰ میلیون دلار، «تایر» به میزان ۵۰ میلیون دلار، «شمش فولاد» به میزان ۴۰ میلیون دلار، «گوشت گاو منجمد» به میزان ۳۰ میلیون دلار، «گوشی تلفن همراه» به میزان ۲۰ میلیون دلار و «قطعات منفصله تولید تراکتور» به میزان ۲۰ میلیون دلار.

چین، ۱٫۳ میلیارد دلار کاهش

در مورد کشور چین نیز واردات ایران تعداد بسیار زیاد و متنوعی از کالاها را در برمی‌گیرد که در سال جاری واردات بسیاری از آن‌ها با کاهش همراه بوده که برخی از آن‌ها عبارتند از: «دستگاه‌های فرستنده و گیرنده مخابراتی» به میزان ۲۳۰ میلیون دلار، «قطعات منفصله تولید وسایل نقلیه حمل کالا» به میزان ۱۴۰ میلیون دلار، «لوله و پروفیل فولادی» به میزان ۱۳۰ میلیون دلار، «موز» به میزان ۸۰ میلیون دلار، «کود فسفاته» به میزان ۸۰ میلیون دلار، «خودرو سواری» به میزان ۷۰ میلیون دلار، «انواع دوربین» به میزان ۷۰ میلیون دلار، «ماشین لباسشویی و اجزاء و قطعات» به میزان ۶۰ میلیون دلار، «قطعات منفصله تولید تراکتور» به میزان ۶۰ میلیون دلار و «LCD و LED» به میزان ۵۰ میلیون دلار.

هند، ۱٫۱ میلیارد دلار کاهش

عمده‌ی کاهش واردات ایران از کشور هند ناشی از کاهش واردات «برنج» به میزان ۵۷۰ میلیون دلار، «کنجاله سویا» به میزان ۱۲۰ میلیون دلار، «شکر» به میزان ۶۰ میلیون دلار، «روغن و فرآورده‌های سبک نفتی» به میزان ۶۰ میلیون دلار، «الکترود زغالی» به میزان ۶۰ میلیون دلار و «جو» به میزان ۴۰ میلیون دلار بوده‌است.

ترکیه، ۵۴۲ میلیون دلار کاهش

کاهش واردات از کشور ترکیه ناشی از کاهش واردات «کنجاله سویا» به میزان ۱۶۰ میلیون دلار، «گندم» به میزان ۸۰ میلیون دلار، «روغن پالم» به میزان ۸۰ میلیون دلار، «ذرت» به میزان ۷۰ میلیون دلار، «روغن دانه آفتابگردان» به میزان ۷۰ میلیون دلار، «ورقه‌های فولادی» به میزان ۴۰ میلیون دلار، «سیگار، توتون و تنباکو» به میزان ۲۰ میلیون دلار و «جو» به میزان ۲۰ میلیون دلار بوده و حتی با وجود افزایش واردات «موز» و «کود فسفاته» از این کشور، در مجموع واردات ایران کاهش چشمگیری داشته است.

آلمان، ۴۷۸ میلیون دلار کاهش

کاهش واردات از آلمان ناشی از کاهش واردات «گندم» به میزان ۱۹۰ میلیون دلار، «ماشین آلات با کاربری خاص» به میزان ۱۰۰ میلیون دلار، «روغن سویا» به میزان ۹۰ میلیون دلار، «معرف‌های تشخیص بیماری» به میزان ۴۰ میلیون دلار، «ماشین آلات پر کردن، بستن و درپوش گذاشتن» به میزان ۲۵ میلیون دلار، «دستگاه‌های پرس چوب» به میزان ۲۵ میلیون دلار و «تراکتور جاده‌ای» به میزان ۲۰ میلیون دلار بوده‌است.

کره‌جنوبی، ۳۶۳ میلیون دلار کاهش

کاهش واردات از کشور کره‌جنوبی ناشی از کاهش در واردات «مواد رنگی دیسپرسه» به میزان ۱۸۰ میلیون دلار، «تایر» به میزان ۶۰ میلیون دلار، «انواع یخچال و اجزاء و قطعات» به میزان ۵۰ میلیون دلار، «گوشی تلفن همراه» به میزان ۴۰ میلیون دلار و «ورقه‌های فولادی» به میزان ۳۰ میلیون دلار بوده‌است.

هلند، ۲۵۶ میلیون دلار کاهش

کاهش واردات از کشور هلند عمدتا ناشی از کاهش واردات «کنجاله سویا» به میزان ۱۷۰ میلیون دلار، «روغن سویا» به میزان ۱۲۰ میلیون دلار، «گندم» به میزان ۱۲۰ میلیون دلار و «روغن پالم» به میزان ۴۰ میلیون دلار بوده است که این کاهش تا حدودی با افزایش واردات «ذرت» و «دانه سویا» جبران شده‌است.

تایوان، ۲۳۱ میلیون دلار کاهش

ایران از تایوان محصولات متعددی وارد می‌کند و در سال جاری تعداد زیادی از کالاهای وارداتی با کاهش مواجه شده‌اند که برخی از آن‌ها عبارتند از: «الیاف نساجی» به میزان ۴۰ میلیون دلار، «محصولات از فولاد زنگ نزن» به میزان ۳۰ میلیون دلار، «تجهیزات شبکه مخابراتی» به میزان ۱۵ میلیون دلار، «وسایل ذخیره سازی داده» به میزان ۱۰ میلیون دلار و «اکریلونیتریل» به میزان ۱۰ میلیون دلار.

استرالیا، ۱۲۹ میلیون دلار کاهش

عمده‌ی کاهش واردات ایران از استرالیا ناشی از کاهش واردات «گندم» به میزان ۱۲۰ میلیون دلار بوده است.

ایتالیا، ۱۱۵ میلیون دلار کاهش

کاهش واردات از ایتالیا ناشی از کاهش واردات «انواع شیر» به میزان ۳۰ میلیون دلار، «انواع تلمبه» به میزان ۲۰ میلیون دلار، «موتور گیربکس آسانسور» به میزان ۲۰ میلیون دلار و «ماشین آلات با کاربری خاص» به میزان ۱۰ میلیون دلار بوده‌است.

روسیه، ۱۱۳ میلیون دلار کاهش

کاهش واردات از کشور روسیه ناشی از کاهش واردات «روغن دانه آفتابگردان» به میزان ۳۰ میلیون دلار، «ذرت» به میزان ۳۰ میلیون دلار، «ورقه‌های فولادی» به میزان ۳۰ میلیون دلار، «الکترودهای زغالی» به میزان ۲۵ میلیون دلار، «چوب اره شده» به میزان ۲۵ میلیون دلار و «دانه کلزا» به میزان ۱۵ میلیون دلار بوده‌است و با وجود افزایش واردات «گندم» و «جو» از کشور روسیه، میزان کل واردات از این کشور کاهش یافته است.

اوکراین، ۱۰۲ میلیون دلار کاهش

کاهش واردات از اوکراین تنها ناشی از کاهش واردات «ذرت» به میزان ۱۶۰ میلیون دلار بوده و با وجود افزایش واردات «روغن دانه آفتابگردان» و «دانه سویا» از این کشور، مجموع واردات ایران کاهشی بوده‌است.

قبرس، ۹۴ میلیون دلار کاهش

کاهش واردات از قبرس به کلی ناشی از کاهش واردات «ورقه، شمش و میله‌های فولادی» از این کشور بوده‌است.

سوئد، ۸۹ میلیون دلار کاهش

کاهش واردات از سوئد ناشی از کاهش واردات «فرستنده و گیرنده مخابراتی» از به میزان ۱۳۰ میلیون دلار از این کشور بوده و با وجود افزایش واردات «قطعات منفصله تولید تراکتور» و «اجزاء و قطعات توربوجت»، در مجموع میزان واردات ایران از این کشور کم شده است.

قزاقستان، ۸۳ میلیون دلار کاهش

کاهش واردات ایران از قزاقستان ناشی از کاهش واردات «گندم» به میزان ۹۰ میلیون دلار و «جو» به میزان ۲۰ میلیون دلار بوده‌است و با وجود افزایش واردات «ورقه فولادی» و «فولاد به شکل طومار» از این کشور، در مجموع میزان واردات کاهش یافته است.

آرژانتین، ۸۲ میلیون دلار کاهش

کاهش واردات از آرژانتین ناشی از کاهش واردات «کنجاله سویا» به میزان ۶۵ میلیون دلار و «روغن سویا» به میزان ۱۵ میلیون دلار بوده‌است.

بحرین، ۷۱ میلیون دلار کاهش

ایران در سال جاری ۱۰۰ میلیون دلار «سنگ آهن فشرده شده» کمتر از بحرین وارد کرده و در مقابل ۳۰ میلیون دلار «فرآورده‌های سبک به جز بنزین» بیشتر وارد کرده‌است.

ترکمنستان، ۷۰ میلیون دلار کاهش

کاهش واردات از ترکمنستان ناشی از کاهش واردات «فرآورده‌های سبک به جز بنزین» به میزان ۶۰ میلیون دلار و «گندم» به میزان ۸ میلیون دلار بوده‌است.

بلغارستان، ۶۹ میلیون دلار کاهش

کاهش واردات از این کشور به دلیل کاهش ۸۰ میلیون دلاری واردات «کود فسفاته» از این کشور بوده و با وجود افزایش واردات برخی محصولات دیگر، در مجموع واردات ایران کاهش یافته است.

لیتوانی، ۶۷ میلیون دلار کاهش

کاهش واردات از لیتوانی ناشی از کاهش واردات ۶۵ میلیون دلاری «گندم» از این کشور بوده است.

برزیل، ۵۴ میلیون دلار کاهش

کاهش واردات از برزیل ناشی از کاهش ۱۲۰ میلیون دلاری واردات «ذرت» از این کشور بوده و با وجود افزایش واردات «گوشت گاو منجمد» و «کنجاله سویا» از این کشور، در مجموع واردات ایران کاهش یافته است.

آمریکا، ۲۸ میلیون دلار کاهش

کاهش واردات ایران از آمریکا به کلی مربوط به کاهش واردات ۲۸ میلیون دلاری «مکمل‌های دارویی» از این کشور بوده‌است.

در مجموع می‌توان گفت یکی از دلایل اصلی تغییرات عمده مبادی واردات کشور، کاهش واردات محصولات غذایی و همچنین تغییر واسطه‌ی خرید این محصولات در سال جاری بوده‌است.

**سیدعلی موسوی

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: