۵ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۰۰

رئیس دانشگاه علم و صنعت: بودجه سال ۹۵ دانشگاه‌ها عملی نیست/ بودجه پژوهشی سال‌های گذشته در جاهای دیگری هزینه شد

رئیس دانشگاه علم و صنعت ایران تاکید کرد بودجه سال ۹۵ دانشگاه‌ها عملی نیست؛ چرا که با وجود افزایش ۱۲درصدی در دستمزد سال آینده بودجه افزایش ۷ درصدی داشته است.

به گزارش عیارآنلاین ،دکتر محمد علی برخورداری درباره افزایش بودجه دانشگاه‌ها در سال ۹۵ گفت: «بودجه سال ۹۵ اکثر دانشگاه‌ها نسبت به سال گذشته حدود ۷درصد افزایش داشته که باتوجه به هزینه‌های دانشگاه بسیار کم است. به طور مثال دستمزد سال ۹۵ باید ۱۲درصد افزایش پیدا کند در حالی که بودجه کلی ۷درصد رشد داشته است بنابراین به نظر می‌رسد این میزان افزایش برای دانشگاه‌های کشور عملی نخواهد بود.»

او به بودجه سال ۹۴ اشاره کرد و افزود: «برای کسری بودجه سال ۹۴ دانشگاه‌ها لیستی به همراه اسناد ومدارکی تهیه شده که اگر بودجه امسال را کامل پرداخت کردند، مبلغ کسری نیز با توجه به مدارک ارائه شده، تامین شود.»

رئیس دانشگاه علم و صنعت درباره بودجه پژوهشی در سال‌های گذشته ادامه داد: «حداقل ۱۵ درصد بودجه به مقوله پژوهش اختصاص داده می‌شود اما هزینه کردن آن در این حوزه شفاف نیست. زیرا این بودجه کامل پرداخت نمی‌شود و آن مقداری هم که به دست‌ دانشگاه‌ها می‌رسد در حوزه‌های ضروری‌تر هزینه‌ می‌شود. برای مثال دانشگاه‌ها اکثر مواقع برای دستمزد و پول آب و برق مشکل دارند، بنابراین مجبور می‌شوند کسری این موارد را با استفاده از بودجه پژوهشی تامین کنند.»

برخورداری به سیاست‌های جدید دولت در امر پژوهش اشاره کرد و گفت: «دولت قول داده بودجه پژوهشی سال ۹۵ نسبت به گذشته افزایش داشته باشد تا دانشگاه‌ها بتوانند حوزه پژوهش را گسترش دهند. البته باید به این نکته توجه داشت که اگر دانشگاه‌ها کسری بودجه داشته باشند، مثل همیشه پژوهش قربانی می‌شود.»

او درباره بودجه پژوهشی ۷ هزار میلیارد تومانی دولت برای پژوهش گفت: «این پول بین همه دانشگاه‌ها تقسیم می‌شود و برای هزینه‌های پژوهش در سال آینده پیش‌بینی شده. به همین علت جای دیگر هزینه نمی‌شود و صرفا در امر پژوهش خرج خواهد شد. اگر این مبلغ به دست دانشگاه‌ها برسد می‌تواند سرعت توسعه پژوهش را بالا ببرد.»

منبع: آنا

تلگر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: