رئیس کمیسیون عمران مجلس:

قرارداد خرید ۱۱۴ هواپیمای ایرباس تا ۲ ماه آینده نهایی می‌شود

رئیس کمیسیون عمران مجلس با اعلام اینکه طی ۳ تا ۵ سال آینده تعداد ناوگان هوایی فعال کشور باید به ۵۰۰ فروند افزایش یابد، گفت: قرارداد خرید ۱۱۴ هواپیمای ایرباس ظرف یک تا ۲ ماه آینده نهایی می‌شود.

به گزارش عیارآنلاین ،سیدمهدی هاشمی در اجلاس کاپا اظهار کرد: بر اساس سند چشم‌انداز کشور باید در سال ۱۴۰۴ (۲۰۲۷) قدرت اول منطقه در صنعت حمل و نقل به‌خصوص هوایی باشیم. این یک ضرورت و پیش‌نیاز است که بتوانیم به این جایگاه دست پیدا کنیم.

وی بیان کرد: متأسفانه به‌دلایلی از جمله مهم‌ترین آن تحریم ظالمانه ایران نتوانسته‌ایم در این بخش صنعت آن‌طوری که مورد انتظار است پیشرفت کنیم.

وی با بیان اینکه مشارکت دنیا در صنعت هوانوردی یک سیاست برد ــ برد خواهد بود که می‌تواند منافع مادی سرمایه گذاران و ایران را تأمین کند، تصریح کرد: این تحریم علاوه بر محدودیت برای ایران ضررهای مالی را به کشورهای دیگر وارد کرده است.

وی یادآور شد: برنامه‌های کوتاه و میان‌مدت را در دست اجرا داریم و برای برنامه‌های بلندمدت فرصت بیشتری جهت تصویب و اجرا نیاز داریم.

رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: طی یکی دو ماه آینده قرارداد خرید ۱۱۴ هواپیمای ایرباس نهایی می‌شود و پیش‌بینی شده تعداد خرید هواپیما به ۵۰۰ فروند افزایش یابد.

وی افزود: هم اکنون تعداد ۱۵۰ هواپیمای فعال ناوگان هوایی کشور را باید طی یک برنامه کوتاه‌مدت به ۵۰۰ فروند افزایش دهیم. شاید طی سه تا ۵ سال آینده این امر بتواند محقق شود.

هاشمی افزود: در طول سالهای اخیر ما خسارت‌هایی را خصوصاً خسارت‌های انسانی را به‌دلیل تحریم‌های هوانوردی خورده‌ایم، چرا که با توجه به تحریم‌های ظالمانه حوادث ما از نُرم جهانی بالاتر بود. این حوادث شاید نسبت به نُرم جهانی ۲ یا ۳ برابر بوده است اما شاید اگر همین نیروهای ارزشمند را نداشتیم  میزان خسارت‌ها بیش از این می‌شد.

وی با تأکید بر “برای ما کیفیت، زمان و هزینه در بخش سرمایه گذاری‌های صنعت هوانوردی مهم است” گفت: باید تلاش کنیم شرایط مورد نیاز برای حضور سرمایه گذاران خارجی را فراهم کنیم و متعهد می‌شویم از همه ظرفیت‌ها برای رشد این بخش استفاده کنیم.

منبع: تسنیم

تلگر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: