چهل و دومین بسته خبری علمی و فناوری منتشر شد

تزریق ۲۰۰ میلیون دلار به صندوق نوآوری و شکوفایی

ریسک بالای سرمایه‌گذاری در شرکت‌های دانش‌بنیان و دغدغه تأمین مالی آن‌ها موجب شد تا در بررسی احکام بودجه به سراغ این معضل نیز برویم. به منظور تامین این نیاز مبلغ ۲۰۰ میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی به صندوق نوآوری و شکوفایی بابت حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان اختصاص یافت.

 

به گزارش سرویس علم و فناوری عیارآنلاین، چهل و دومین بسته خبری علمی و فناوری که به مهم‌ترین رویدادهای این حوزه اختصاص دارد، منتشر شد. در این شماره به بررسی دو پرونده مهم در روزهای گذشته پرداختیم. ضمن بررسی لایحه احکام پیشنهادی دولت برای برنامه ششم توسعه و سال ۹۵، واکاوی این لوایح در مورد نهادهای مختلفی همچون دانشگاه ها، وزارت علوم و صندوق نوآوری و شکوفایی موضوع این پرونده‌ها می‌باشد.

صندوق نوآوری و شکوفاییپرونده اول: «تزریق ۲۰۰ میلیون دلار به صندوق نوآوری و شکوفایی»

لایحه بودجه ۹۵ نیز بالاخره به مجلس آمد و دخل و خرج پیشنهادی دولت برای سال آینده را روشن کرد. ریسک بالای سرمایه‌گذاری در شرکت‌های دانش‌بنیان و دغدغه تأمین مالی آن‌ها موجب شد تا در بررسی احکام بودجه به سراغ این معضل نیز برویم. به منظور تامین این نیاز مبلغ ۲۰۰ میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی به صندوق نوآوری و شکوفایی بابت حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان اختصاص یافت. لازم به ذکر است در بودجه سال ۹۴ نیز صندوق نوآوری و شکوفایی مسئول این کار شده بود. تنها تفاوت این بود که سال گذشته در قانون ۳۰۰ میلیون دلار بدین منظور مصوب شد.

با احتساب تجمیع بودجه صندوق طی سال‌های گذشته و طبق قانون می‌بایست تا پایان سال ۹۳ این مبلغ از ۳ هزار میلیارد تومان عبور می‌کرد و پس از آن سالانه نیم درصد به آن افزوده می‌شد. با این‌حال معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری طی سخنانی بودجه این صندوق را در صورت تخصیص کامل تا پایان سال جاری ۱۶۰۰ میلیارد تومان عنوان کرد. این در حالیست که اوایل دی ماه سلطانی رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: «تاکنون ۷۵۰ میلیارد تومان به صندوق پرداخت شده است که ۶۴۵ میلیارد تومان آن تخصیص یافته و تمام شده است به این معنا که حدود ۳۴۵ میلیارد آن به صورت وام دراختیار شرکت‌های دانش‌بنیان قرار گرفته ، ۱۰۰ میلیارد آن برای اینکه بانک هزار میلیارد تومان ضمانت‌نامه برای شرکت‌های دانش‌بنیان صادر کند بلوکه شده است و ۲۰۰ میلیارد تومان هم برای تامین دفاتر کاری شرکت های دانش‌بنیان تخصیص یافته است.» وی همچنین حجم تقاضا از این صندوق را ۲ هزار میلیارد تومان خواند و از کمبود بودجه در صورت عدم تخصیص مابقی آن تا پایان سال سخن گفت.

پرونده دوم: «مسیر مجزای لایحه برنامه ششم و  سیاست های کلی»

هفته گذشته رئیس جمهور لایحه پیشنهادی برنامه ششم توسعه را در حالی با خود به مجلس برد که بی توجهی به سیاست های کلی برنامه ششم توسعه در آن به چشم می‌آید. عدم توجه با جایگاه علم و فناوری ایران در منطقه و دیپلماسی علم و فناوری، بی توجهی به توسعه علوم پایه، تحول علوم انسانی و تنظیم رابطه متقابل تحصیل در لایحه پیشنهادی دولت به وضوح مشخص است.

همچنین می‌توان به بند سوال برانگیزی در این لایحه اشاره کرد که به دانشگاه ها و موسسات آموزش‌عالی  و فنی و حرفه‌ای اجازه می‌دهد با همکاری دانشگاه های معتبر بین‌المللی اقدام به تاسیس دانشگاه در داخل کشور نمایند. در ادامه نیز نحوه سرمایه گذاری مشترک را به تصویب هیأت وزیران در آینده موکول می‌کند. می‌توان گفت این لایحه در برخی موارد به کلی گویی روی آورده تا شاید در طول انجام برنامه، دولت مطابق میل خود قانون گذاری و عمل کند.

بودجه پژوهشیپرونده سوم: «بودجه پژوهشی و سرمنزل مقصود»

پیشنهاد دولت برای بودجه پژوهشی که در مراحل پایانی تدوین بودجه سال ۹۵ موضوع سخنرانی های مسئولین شده بود مشخص شد. این رقم در لایحه پیشنهادی دولت برای سال آینده معادل یک درصد تولید ناخالص ملی (GDP) منظور شده است.  همچنین تمام شرکت های دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی، طبق لایحه احکام پیشنهادی برنامه ششم، موظف شدند معادل حداقل ۳ درصد از سود قابل تقسیم سال قبل خود را برای امور تحقیقاتی و توسعه فناوری، منظور کنند. عده ای دو برابر شدن بودجه پژوهشی را یک دستاورد برای دولت قلمداد می‌کنند و عده ای نیز معتقدند بر اساس سیاست‌های کلی علم و فناوری و برنامه پنجم توسعه، می‌بایست تاکنون ۵/۲ تا ۳  درصد از تولید ناخالص داخلی به بخش پژوهش تخصیص می‌یافت. در مقابل این ابهام برای منتقدان باقی می‌ماند که آیا رساندن ۴۳/۰ درصد به ۳ درصد طی پنج سال ممکن و موثر است؟ و برای رسیدن این عدد به ۱ درصد در سال ۹۵ چه برنامه ریزی هایی صورت گرفته است؟ در پاسخ به این سوالات عده ای از کارشناسان می‌گویند تقریبا رسیدن به این اعداد طی مدت برنامه غیر ممکن است و شاهد بر این مدعا را روند سالیان گذشته و ظرفیت‌های موجود می‌دانند.

پرونده چهارم: «دانشگاه ها در تکاپوی بودجه»

این روزها  دانشگاه ها نیز بی صبرانه منتظر نهایی شدن ارقام بودجه سال ۹۶ خود هستند و برای بالا بردن این اعداد رایزنی می‌کنند. دانشگاه تهران براساس لایحه بودجه ۹۵ بالاترین رقم بودجه در میان دانشگاههای کشور را دارد. این درحالی است که مدیرکل امور مالی دانشگاه تهران مدعی است این رقم نسبت به سال ۹۴ فقط ۱۰ درصد افزایش یافته است و برای سال آینده به طور حتم با مشکلاتی مواجه می‌شوند. البته در این زمینه موضع اکثر دانشگاه های کشور مشترک بوده و عموما از میزان بودجه خود گلایه دارند. سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس نیز با دانشگاه ها هم زبان شده و از بودجه پیشنهادی دانشگاه ها راضی نیست.

در مقابل معاون اداری و مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با توجه به افزایش دو برابری بودجه وزارت علوم معتقد است در صورت تخصیص اعتبارات پیش بینی شده در بودجه، سال آینده سال تحول در عرصه آموزش عالی خواهد بود اما او نیز می‌گوید: «دانشگاه ها به دلیل عدم تخصیص های کافی در سال های ۹۰، ۹۱و ۹۲ در حدود هزار و ۵۶۰ میلیارد تومان بدهی به اشخاص حقیقی و حقوقی دارند.» به عقیده کارشناسان دیگر وقت آن رسیده که دانشگاه ها از بودجه های دولتی و نفتی جدا شده و شیوه‌ای جدید در بحث تامین مالی خود در پیش بگیرند و به سمت کارهای پژوهشی حرکت کنند. در این زمینه نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با اظهار اینکه نمایندگان مجلس بیش از ۳ الی ۴ درصد نمی‌توانند در بودجه تغییرات ایجاد کنند، گفت: «در شرایط کنونی کشور، امکان تزریق اعتبارات ضعیف است و باید مراکز دانشگاهی در مسیر خلق ثروت حرکت کنند.»

سایر اخبار مهم علم و فناوری در هفته گذشته:

پرتاب یک ماهواره در سال آینده: دکتر ستاری با اعلام رونمایی از جدیدترین دستاوردهای فضایی کشور در «روز ملی فناوری فضایی» (۱۴ بهمن ماه) گفت: در سال آینده یک ماهواره به فضا پرتاب خواهیم کرد.

همکاری معاونت علمی و وزارت اقتصاد:معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: طبق لایحه بودجه ۹۵ تضمین امنیت سرمایه‌گذاری وکارآفرینی در کشور جذب متخصصان و دانشمندان در کشور و کاهش ریسک اجتماعی در محیط کسب و کار در سایه همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با وزارت اقتصاد و دارایی فراهم می‌شود.

تحویل سند آمایش آموزش عالی به ستاد نقشه جامع علمی تا هفته آینده:دبیر ستاد نقشه جامع علمی کشور گفت:‌ اشکالات سند آمایش آموزش عالی جمع‌بندی شده است و قرار شد وزیر علوم و معاونانش هفته آینده سند را به ما تحویل دهند. همچنین سند وزارت صنایع تحت عنوان سند آمایش صنایع کشور نیز هفته آینده ارائه می‌شود و سند آمایش دانشگاه آزاد نیز برای بررسی به ستاد نقشه جامع علمی تحویل داده می‌شود.

سهم فضا از بودجه سال ۹۵:در لایحه بودجه امسال که از سوی دولت به مجلس ارائه شده در چند بخش به موضوع فناوری فضایی پرداخته شده است که براساس برآوردها بیش از ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال به این بخش اختصاص می یابد. این درحالی است که سال گذشته این حوزه، به دلیل جابجایی سازمان فضایی ایران و انتقال آن از ریاست جمهوری به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، پس از بودجه ریزی سال ۹۴، با کمبود اعتبارات سالانه مواجه شده بود.

وزیر علوم و سفیر فرانسه در ایران دیدار و گفتگو کردند:دکتر فرهادی پس از دیدار مهرماه خود با دبیر آموزش ملی فرانسه در ژاپن، با سفیر ژاپن دیدار کرد و گفت: یادداشت تفاهمی آماده شده است که در سفر آینده دکتر روحانی به فرانسه، بین وزارت علوم ایران و فرانسه به امضا خواهد رسید و کمیته‌ای به طور خاص برای پیگیری مفاد تفاهم نامه تشکیل خواهد شد.

برنامه معاونت علمی برای ارزیابی وضعیت علم و فناوری کشور:شورایی مشترک با محوریت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و با حضور معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شورای عالی عتف، شورای عالی انقلاب فرهنگی و مرکز آمار ایران در حال بررسی شاخص‌ها و نهایی‌سازی آیین‌نامه ارزیابی وضعیت علم و فناوری است. در این آیین‌نامه تقسیم وظیفه بین دستگاه‌ها و وزارت‌خانه‌های مختلف صورت می‌گیرد و این‌ موضوع که هر نهاد تولی کدام شاخص یا شاخص‌های مدل را عهده‌دار شود، تعیین می‌شود.

بررسی ابهامات طرح پذیرش دانشجو در مقاطع تحصیلی تکمیلی در جلسه کمیسیون نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام:در این جلسه که رئیس کمیسیون اصل ۹۰ و نایب رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی، رئیس دیوان عدالت اداری، رئیس سازمان بازرسی کل کشور، دادستان کل کشور، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و مدعوین دیگری از وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مربوطه حضور داشتند، سه مورد ابهام در مورد انطباق با سیاست‌ها مطرح و در مورد آن تصمیم‌گیری شد.

تخفیف ۶۰ درصدی برای نخبگان به منظور استفاده از تسهیلات شبکه آزمایشگاهی:مدیر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی از تخفیف ۶۰ درصدی برای نخبگان و سر‌آمدان به منظور استفاده از تسهیلات شبکه آزمایشگاهی خبر داد و در ادامه گفت: تا کنون خدماتی به ارزش بیش از ۲۰ میلیارد ریال توسط آزمایشگاه‌های عضو شبکه به متقاضیان ارائه شده است و در کنار آن معاونت علمی تسهیلاتی به میزان ۳۰۰ میلیارد تومان به متقاضیان واجد شرایط اعطا کرده است.

تخفیف صندوق نوآوری و شکوفایی به شرکت های دانش بنیان خوش حساب:سلطانی گفت:  شرکت های دانش بنیان که با صندوق نوآوری و شکوفایی قرارداد بسته و وام هایی با بهره ۲۰ درصد یا ۱۷ درصد دریافت کرده اند، اگر تا انتهای کار، خوب عمل کنند و گروه نظارت صندوق، کار فناوری آنها را تایید کند و به لحاظ مالی هم در بازپرداخت اقساط وام ها به ما خوش حساب باشند، در پایان بازپرداخت، نرخ بهره وام های آنها به میزان ۱۴ درصد محاسبه خواهد شد.

 انعقاد تفاهم نامه ای میان وزارت علوم و دفاع:معاون پژوهشی وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اهتمام این وزارتخانه برای کاربردی کردن پژوهش ها گفت: درهمین راستا با وزارت دفاع تفاهم نامه ای در حال منعقد شدن است که در آن یک هزار و یکصد پروژه این وزارت توسط دانشگاه ها اجرا شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: