۳۰ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۵۱

دولت ۷۰ درصد پروژه های کلان را به مراکز علمی استانها اختصاص دهد

اهواز – دبیر کنگره همکاری‌های دولت، دانشگاه و صنعت گفت: از دولت انتظار می رود که واگذاری حداقل ۷۰ درصد پروژه های کلان صنایع هر استان را به مراکز علمی و فناوری همان استان اختصاص دهد.

به گزارش عیارآنلاین ،سید بهزاد علوی پیش از ظهر امروز چهارشنبه در نوزدهمین کنگره همکاری‌های دولت، دانشگاه و صنعت اظهار کرد: این کنگره با هدف فراگیر کردن و بهبود بخشیدن به ارتباط صنعت و دانشگاه فعالیت خود را از تیرماه سال ۷۲ آغاز و در سیزده کنگره نخست که به صورت سخنرانی و ارائه مقاله برگزار شد از یک هزار و ۷۰۰ مقاله علمی اساتید و فرهیختگان داخلی و خارجی، حدود ۵۵۰ مقاله در نشست ها ارائه و در ویژه نامه های کنگره چاپ شده است.

وی افزود: ماهیت برگزاری پس از سیزدهمین کنگره به دلیل حضور پررنگ تر دولت، از سمینارهای علمی به نشست های تخصصی پیرامون چالش ها و راه حل های مشکلات ارتباط صنعت و دانشگاه در  ایران تغییر پیدا کرد.

علوی بیان کرد: برای برگزاری کنگره نوزدهم، رایزنی با دبیرخانه دائمی کنگره در دانشگاه امیرکبیر انجام گرفت تا با توجه به شرایط خاص استان خوزستان از جمله سه هزار عضو هیئت علمی متخصص، ۲۸۰ هزار دانشجو در ۴۷ دانشگاه، مراکز آموزش عالی استان، رتبه اول نفت و گاز و پتروشیمی در کشور، رتبه دوم صنایع فولاد، رتبه منحصر به فرد در تولید نیشکر و صنایع جانبی، وجود بیش از دو میلیون هکتار زمین مستعد کشاورزی، وجود سدها و نیروگاه های بزرگ آبی، گازی، حرارتی، وجود ۷۱ شهرک صنعتی فعال، نیروی انسانی متخصص، مناطق ویژه اقتصادی و دیگر ویژگی های خاص که در کمتر استانی به چشم می خورد و همچنین حمایت بی دریغ استاندار از این حرکت علمی، باعث شد که خوزستان به عنوان میزبان کنگره نوزدهم معرفی شود.

دبیر کنگره همکاری‌های دولت، دانشگاه و صنعت بیان کرد: از ویژگی های بارز این کنگره که آن را از دیگر کنگره ها متمایز می کند، می توان به همکاری تنگاتنگ صنایع بزرگ نفت و پتروشیمی و همچنین صنایع کوچک، شرکت شهرک های صنعتی و قطعه سازان با کنگره، همکاری کلیه دانشگاههای استان خوزستان با دبیرخانه کنگره، انعقاد ۲۳ تفاهم نامه بین دانشگاه های شهیدچمران اهواز، دانشگاه آزاد اسلامی، آموزشکده فنی وحرفه ای شهید چمران اهواز و دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول با صنایع استان اشاره کرد.

علوی در ارتباط با انتظارات خود از دولت گفت: از دولت انتظار می رود که واگذاری حداقل ۷۰ درصد مأموریت ها و پروژه های کلان صنایع هر استان را به مراکز علمی و فناوری همان استان اختصاص دهد. از دانشگاه ها نیز انتظار می رود که حرکت به سوی دانشگاه های نسل سوم، مهارت محور را آغاز کرده و آئین نامه های ارتقای اعضای هیئت علمی را در راستای تعامل بیشتر با صنعت تغییر دهند. از صنعت هم انتظار می رود که در راستای هدایت حداقل ۵۰ درصد پایان نامه های کاربردی فوق لیسانس و دکترا تا پایان برنامه ششم توسعه و همچنین انتقال نیازها و مشکلات خود با دانشگاه همکاری تنگاتنگ داشته باشد.

وی تصریح کرد: تعیین کمیته های سه گانه علمی، اجرایی و پشتیبانی، مسئولیت کمیته علمی به ریاست دانشگاه شهید چمران اهواز، کمیته اجرایی به ریاست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خوزستان و کمیته پشتیبانی به ریاست اداره کل امور اجتماعی استانداری خوزستان برعهده داشتند، از جمله اقدامات انجام شده برای برگزاری کنگره هستند.

علوی توضیح داد: کمیته علمی این کنگره متشکل از تمام دانشگاه های استان و کمیته اجرایی متشکل از دستگاه های اجرایی و صنایع بخش خصوصی و شرکت های بزرگ استان بودند.۱۷ جلسه و نشست کمیته علمی و کمیته اجرایی در این مدت برگزار شده که بعضا رؤسای دانشگاه ها، مدیران عامل شرکت ها و سازمان های اقتصادی بزرگ استان و معاونان پژوهشی آنها در این جلسات مشترکا با حضور استاندار و یا با ریاست معاونت سیاسی اجتماعی و رئیس نوزدهمین کنگره برگزار شد.

دبیر کنگره همکاری‌های دولت، دانشگاه و صنعت اظهار کرد: تعیین محورهای اصلی کنگره نوزدهم،  فراهم کردن تعدادی تفاهم نامه های همکاری بین دانشگاه ها و صنایع و تعیین محورهای قابل طرح در نشست های تخصصی کنگره، برگزاری نمایشگاه توانمندی های دانشگاه ها و صنایع بخشی از نتایج کمیته های علمی و اجرایی نوزدهمین کنگره ماحصل آن بوده است.

علوی گفت: اطلاع رسانی گسترده در سطح دانشگاه ها، وزارت خانه ها، سازمان ها و بنگاه های بزرگ اقتصادی کشور، مشارکت فعال رسانه ها در انعکاس اخبار کنگره نوزدهم و اختصاص سایت نوزدهمین کنگره، همراهی و مشارکت ۳۸ سازمان و نهاد علمی و پژوهشی در برگزاری کنگره، دعوت و حضور ۱۵۰ مهمان از سراسر کشور در کنگره و همچنین مشارکت و همراهی فعال دانشگاهیان، نخبگان و صاحب نظران و صاحبان صنایع در تدوین برنامه ها از دیگر برنامه های انجام شده برای برگزاری کنگره است.

وی ادامه داد: همچنین حضور صاحبنظران دانشگاهی، مدیران اجرایی بنگاه های بزرگ اقتصادی و صاحبان صنایع بخش خصوصی و کار آفرینان در نشست های تخصصی بعداز ظهر کنگره را می توان از جمله نقاط قابل ذکر نوزدهمین کنگره برشمرد.

علوی عنوان کرد: کنگره همکاری های دولت، دانشگاه و صنعت برای توسعه ملی به عنوان یک حرکت علمی به دنبال بسترسازی و فراهم آوردن شرایط مطلوب تعامل و اتکای دو نهاد مهم توسعه کشور یعنی دانشگاه و صنعت به یکدیگر است. در کنگره نوزدهم با بهره گیری از نتایج و تجارب و توفیقات ۱۸ کنگره قبلی، علاوه بر ترسیم اهداف ملی، توسعه استان نیز مدنظر بوده است. امید است بیان دیدگاه ها، مدل ها و پیشنهادهای صاحبنظران و نخبگان در طول برگزاری کنگره به ویژه در نشست های تخصصی زمینه بهتر تحقق اهداف کنگره را فراهم آورد.

منبع: مهر

تلگر

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: