جذب ۱۳۰۷ میلیارد تومان از قانون شوراها برای آموزش و پرورش/ مدارس هیأت امنایی به انحراف رفته است

معاون وزیر آموزش و پرورش از جذب ۱۳۰۷ میلیارد تومان در سال گذشته، از قانون شوراها برای آموزش و پرورش خبر داد.

مرضیه گرد_گُرد به گزارش عیارآنلاین، مرضیه گُرد رئیس سازمان مدارس غیردولتی، توسعه مشارکت‌های مردمی و خانواده وزارت آموزش و پرورش در نشست خبری که در ساختمان زنده‌یاد علاقه‌مندان وزارت آموزش و پرورش برگزار شد، اظهار داشت: با توجه به اینکه آموزش و پرورش یک مجموعه فرادستگاهی است و مأموریت‌هایش فقط در یک دستگاه خاص قابل تعریف نیست، یکی از بهترین قانون‌ها برای حل مشکلاتش، قانون شوراهای آموزش و پرورش است.

وی ادامه داد: قانون شوراهای آموزش و پرورش در ۲۶ دی ماه ۱۳۷۲ به تصویب مجلس رسید که در این سال‌ها با حضور استانداران، فرمانداران و دبیری مدیران کل آموزش و پرورش فعالیت داشته است.

گُرد با اشاره به اینکه در سند تحول آموزش و پرورش نیز جایگاه ویژه‌ای برای شوراهای آموزش و پرورش وجود دارد، افزود: ۵ کارگروه شامل «آموزشی»، «پرورشی»، «تربیت‌بدنی و سلامت»، «اداری و پشتیبانی» و «پژوهشی» در استان‌ها شکل گرفت.

وی با بیان اینکه هدف فعالیت شوراها، بسیج امکانات برای حل مشکلات مدارس است، اضافه کرد: در کل کشور ۶۷۹ شورای آموزش و پرورش تشکیل شده است و ۹۴۸۹ عضو به عنوان صاحبنظر و تصمیم‌گیر در شوراها فعالیت می‌کنند.

معاون وزیر آموزش و پرورش افزود: در سال گذشته ۲۷۷ شورا در سطح استان تشکیل شد و در نهایت در مجموع شوراهای آموزش و پرورش ۳۸ هزار و ۶۵۹ مصوبه داشتند که ۳۳ هزار و ۷۱۴ مصوبه اجرا شده است.

وی با بیان اینکه یکی از مصوبات ما، تفویض اختیارات به استان‌هاست تا بتوانیم قدرت تصمیم‌گیری و فعالیت را به خود استان‌ها بدهیم، ادامه داد: یکپارچه‌سازی آموزش‌های پیش‌دبستانی از دیگر اقدامات بوده است که در این مدت انجام شده است و با دستور شورای عالی انقلاب فرهنگی و معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری و تفاهم با سازمان بهزیستی، بحث مدیریت پیش‌دبستانی‌ها انجام شد.

گُرد در خصوص سهم آموزش و پرورش از درآمد شهرداری‌ها گفت: در برخی استان‌ها عملکرد موفق بوده است اما در بعضی از استان‌ها به دلیل عدم رعایت موارد، با مشکلاتی مواجه بودیم که با همکاری وزارت کشور و استانداران، اقدامات خوبی انجام شد.

وی با بیان اینکه در ۶ ماه اخیر، بیش از ۴۲ میلیارد تومان از درآمد شهرداری‌ها وصول شده است، گفت: در مجموع ۱۳۰۷ میلیارد تومان در سال گذشته از قانون شوراهای آموزش و پرورش در آمد داشتیم.

رئیس سازمان مدارس غیردولتی، مشارکت‌های مردمی و خانواده اظهار داشت: رقم درآمد شهرداری‌ها از آموزش و پرورش باید بالاتر از ۴۲ میلیارد تومان باشد و به سمت عدد بیش از هزار میلیاردی برویم.

وی در خصوص مدارس هیأت امنایی گفت: ما در نظر داریم از اینکه فلسفه مدارس هیأت امنایی به انجراف رفته است، جلوگیری کنیم و به همین دلیل کمیته‌ای را تشکیل دادیم تا در پایان سال تحصیلی، مدارس هیأت امنایی را ارزیابی کنیم.

گُرد با بیان اینکه دریافت وجه از اولیا در قالب فعالیت‌های فوق برنامه اقدامی اجباری نیست، گفت: مدارسی داشتیم که دریافتی آنها از اولیا صفر بود و در مقابل نیز مدرسه‌ای داشتیم یک‌میلیارد تومان فوق‌برنامه دریافت کرده بود و توانسته بود فعالیت‌های مدرسه را توسعه دهد.

منبع: فارس

۲

چهره‌ها:

۱ دیدگاه

  1. ناشناس :

    در سال گذشته ۱۲۰۷میلیلارد تومان جذب اموزش وپرورش شده ولی دریغ از پرداخت مطالبات بازنشستگان که قریب ۱۷ماه از تاریخ بازنشستگی سپری شده ولی همچنان چشم انتظار

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: