۲۶ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۲۸

افزایش سن ازدواج به شیوع آسیب های اجتماعی دامن می زند

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام افزایش سن ازدواج را آفتی بزرگ و خطرناک برای جامعه است به شیوع آسیب های اجتماعی دامن می زند.

به گزارش عیارآنلاین ،دکتر راضی ناصری فر اظهار کرد: میانگین سن ازدواج در بین دختران و پسران در چند سال اخیر بالا رفته که این موضوع یک آفت خطرناک برای جامعه است و بسیاری از آسیب های اجتماعی را دامن می زند.
وی افزود: ادامه تحصیل، تغییر در الگوی سبک زندگی، عوامل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، آمادگی ناکافی جسمی، روحی، روانی، اجتماعی، عاطفی ، شناختی و … از جمله مواردی است که در افزایش میانگین سن ازدواج جوانان تاثیر گذار هستند.
وی توضیح داد: این در حالی است که علاوه بر افزایش سن ازدواج در بین جوانان که موجب ناباروری زوجین می شود، پیامدهای نامناسبی نیز از نظر جسمی و روحی برای این افراد ایجاد می شود که منجر به کوتاهی عمر زندگی مشترک آنان می شود.
وی تاکید کرد: جوانان عصر جدید هر چند به عنوان الگوهای اصلی و تاثیر گذار در جامعه هستند، اما این جوانان همواره در معرض چالش ها و بیماری های بزرگی چون اعتیاد، مقاربت های جنسی پرخطر، ایدز، هپاتیت و… قرار دارند.
دکتر ناصری فر گفت: امروزه فاکتورها و مولفه های زیادی در کاهش ازدواج جوانان و افزایش ناباروری زوجین و طلاق همسران تاثیر گذاشته است.
وی با اشاره به افزایش طلاق در بین زوجین در سال های ابتدایی زندگی مشترک افزود: زندگی سالم و ازدواج مناسب در گرو انگیزه کافی، دور اندیشی، سبک زندگی و رفتارهای سالم و اصولی، ارتقای سواد بهداشتی و … است.
وی تاکید کرد: برای حفظ یک زندگی مشترک و پایداری بنیان خانواده باید دو طرف زوجین و خانواده ها به بسیاری مسائل واقف باشند و حفظ ارزش هایی همچون گذشت، ایثار، صبوری و تحمل مشکلات و نارسایی های زندگی در کنار هم موجب حفظ بنیان خانواده شوند.
وی ابراز امیدواری کرد که دولت در راستای فرهنگ سازی و فراهم کردن زمینه های تسهیل ازدواج جوانان گام اساسی بردارد.

منبع: ایرنا

تلگر

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: