تلاش برای سازمان‌دهی و تحت پوشش بیمه قرار گرفتن خبرنگاران در برنامه ششم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران گفت: در برنامه ششم توسعه طرحی برای سازمان‌دهی خبرنگاران و تحت پوشش بیمه قرار دادن آن‌ها در حال اجرا است.

جنتیبه گزارش عیارآنلاین، علی جنتی در جمع خبرنگاران درباره سازماندهی خبرنگاران کل کشور، اظهار داشت: باید در کشور تلاش شود تا سازمانی به‌نام نظام رسانه‌ای شکل بگیرد و مانند سازمان نظام پزشکی، کلیه خبرنگاران عملیاتی و روزنامه‌نگاران در یک قالب صنفی قرار بگیرند.

وی افزود: یکی از ویژگی‌های این سازمان این است که در صورت تخلف یک خبرنگار مسئولیت تذکر دادن مربوط به سازمان صنفی است و این برای یک خبرنگار بسیار پذیرفتنی می‌شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد بیان کرد: در ماده ۴۶ قانون مطبوعات به صراحت از تحت پوشش قرار دادن خبرنگاران و تعیین میزان دستمزد توسط مدیران مسئول نام برده شد.

جنتی تصریح کرد: در راستای تحت پوشش قرار دادن خبرنگاران و روزنامه نگاران با توجه به مشکلات اقتصادی عدیده‌ای که رسانه‌ها با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، دولت از اقدامی منسجم نسبت به واریز تمام پول بیمه خبرنگاران به حساب مدیران مسئول پس از تحت پوشش قرار دادن خبرنگاران خود خبر داد.

جنتی با بیان اینکه در حال حاضر پنج میلیارد تومان بابت واریز حق بیمه خبرنگاران به حساب مدیران مسئول واریز شد، اظهار کرد: علاوه بر بخش مادی طرح که سعی کردیم به تمامی آن‌را انجام دهیم بخش دوم این طرح که پروسه آموزش خبرنگاران است نیز به عهده وزارت ارشاد است.

وزیر ارشاد گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تشکیل بنگاه‌های آموزش در تمام پایگاه‌های خود در استان‌ها و شهرستان‌های مختلف اقدام به صدور کارت حرفه‌ای خبرنگاری کرد که موجب استقلال خبرنگار و همچنین دسته‌بندی دقیق خبرنگاران عملیاتی و روزنامه‌نگاران و شناسایی آن‌ها جهت اقدامات بیمه‌ای و سایر شاخص‌های حمایتی می‌شود.

منبع: تسنیم

۲

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: