سی‌وسومین بسته خبری- تحلیلی کشاورزی

همه مدیریت آب در ایران: سدسازی و انتقال آب!

با وجود انتقادات گسترده‌ای که به روند سدسازی در کشور وجود دارد اما مسئولین وزارت نیرو همچنان اعتقاد دارند که مهمترین اقدامی که برای کنترل کم‌آبی در کشور باید انجام داد؛ سدسازی است!

به گزارش یرویس کشاورزی عیارآنلاین، سی و سومین بسته خبری- تحلیلی کشاورزی منتشر شد. در این شماره موضوعات مدیریت آب در ایران، صادرات مرغ ایرانی، قیمت محصولات لبنی و صادرات به روسیه بررسی شده‌اند.

همه مدیریت آب در ایران: سدسازی و انتقال آب!

با وجود انتقادات گسترده‌ای که به روند سدسازی در کشور وجود دارد اما مسئولین وزارت نیرو همچنان اعتقاد دارند که مهمترین اقدامی که برای کنترل کم‌آبی در کشور باید انجام داد؛ سدسازی است! به نظر مدیران آبی کشور، باتوجه به پراکنش مکانی و زمانی بارش‌ها در ایران، وجود سازه‌ای برای نگهداری آب با هدف جلوگیری از سیلاب در مواقع بارش و همچنین ذخیره در مواقع کم آبی ضروری است. این درحالی است که برخی کارشناسان نیز اعتقاد دارند، با توجه به شرایط آب و هوایی ایران و شدت بالای تبخیر، بهترین راه‌کار برای ذخیره‌سازی آب، انتقال آن به سفره‌های زیرزمینی از طریق آبخوان‌داری و آبخیزداری است.

انتقال آب از حوضه‌ای به حوضه‌ی دیگر دومین اقدامی است که مسئولین منابع آب کشور آن را اولویت خود قرار داده‌اند؛ به عنوان مثال طرح انتقال آب از خلیج فارس به مناطق مرکزی کشور یکی از طرح‌های بزرگی است که از سوی مدیران منابع آبی کشور در حال پیگیری است. این طرح در حال حاضر در دست مطالعه قرار دارد و تا یک سال آینده نتیجه آن اعلام خواهد شد.

انتظار مرغ ایرانی برای صادرات

صنایع پرورش مرغ به مانند سایر صنایع بخش کشاورزی از وضعیت خوبی برخوردار نیستند و علت آن را باید در نبود برنامه‌ریزی تولید و حمایت دولت جست‌وجو کرد. عرضه بیش از اندازه، موجب شد تا هر کیلوگرم گوشت مرغ ۴ هزار تومانی، با ۷۰۰ تومان کمتر از این قیمت به فروش برسد. فراهم کردن زمینه صادرات مازاد تولید، از اقداماتی است که دولت می‌تواند از این طریق به تنظیم بازار و اصلاح قیمت‌ها کمک رساند. بر همین اساس نیز هفته گذشته خبری مبنی بر تخصیص مشوق‌های صادراتی به صادرکنندگان گوشت مرغ، منتشر شد که بر اساس آن به نسبت حجم محموله صادراتی، به صادرکنندگان، وام با کارمزد کمتر از حد معمول می‌دهند. با این حال خبر تخصیص مشوق صادراتی هنوز از سوی مسئولین دولتی تأیید نشده است. اما به نظر می‌رسد تحقق این موضوع می‌تواند زمینه بهبود شرایط فعلی این بخش را فراهم سازد.

نزاع بر سر «شیر» همچنان ادامه دارد

مدتهاست صنایع دامداری کشور در وضعیت وخیمی قراردارند. چندی قبل نیز جلسه‌ای میان نمایندگان صنایع دامداری، لبنیات، وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حمایت از مصرف کننده و تولید کننده برگزار شد. با این حال شرایط گذشته تغییری نکرد و صنایع لبنی نسبت به خرید شیرخام از دامداران به قیمت مصوب سازمان حمایت، تمکین نکرده‌اند. دامدارن اعتقاد دارند برخی شرکت‌های لبنی با وجود آنکه سال گذشته قیمت محصولات خود را افزایش دادند، اما شیرخام را به همان قیمت قبلی از دامداران خریداری می‌کنند. وانتشار ابلاغیه اخیر سازمان حمایت در مورد افزایش ۱۰۰ تومانی خرید شیرخام و به تبع آن اجازه افزایش ۶ درصدی قیمت برخی محصولات نسبت به سال ۹۳ هم نتوانست این صنایع را به اجرای آن وادار کند. به طوریکه به بهانه عدم کشش بازار، از این ابلاغیه سرباز زدند.

صنایع لبنی علاوه بر آنکه اعتقاد دارند بازار کشش لازم برای افزایش قیمت را ندارد، قیمت فعلی خرید شیرخام از دامداران را مطلوب نیز می‌دانند و اعتقاد دارند دامداران به دنبال سود بیشتر هستند که این امکان وجود ندارد.

آیا محصولات ایرانی به روسیه می‌رود؟

طبق گزارش مسئولین اتاق بازرگانی ایران، کشور روسیه سالانه حدود ۲۱ میلیارد دلار واردات انواع محصولات کشاورزی دارد که به نظر می‌رسد با ممنوع شدن واردات این محصولات از کشورهای غربی و ترکیه، فرصت مناسبی برای حضور محصولات ایرانی در این بازار فراهم شده است. در همین راستا نیز بر اساس توافقاتی که میان طرف ایرانی و روسی انجام گرفت، مقرر شده ۲۰ ژانویه، مجوز صادرات محصولات لبنی ایران به روسیه صادر شود.

یکی از عمده مشکلات پیش‌روی صادرات به روسیه قیمت تمام شده این محصولات به هنگام رسیدن به مرز این کشور است. به عنوان مثال در رابطه با گوشت مرغ، قیمت محصول ایرانی در مقایسه با محصول برزیلی، با وجود فاصله نزدیک‌تر، حدود ۰٫۲ تا ۰٫۳ دلار بیشتر است که دلیل اصلی آن نیز مشوق‌هایی است که اغلب کشورهای صادرکننده محصولات غذایی به صادرکنندگان خود میپردازند که موجب کمتر شدن قیمت این محصولات می‌شود. در رابطه با صادرات سیب درختی به روسیه نیز با احتساب هزینه‌های حمل و نقل و تعرفه‌ی مشخص شده، حدود ۴ هزار و ۳۰۰ تومان تمام می‌شود در حالی که قیمت این محصول در روسیه حدود ۲۵۰۰ تومان می‌باشد.

سایر خبــــرها

سازمان مدیریت، دیواری در برابر مدیریت متمرکز تولید و بازرگانی کشاورزی

بعد از تصویب قانون تمرکز وظایف بخش کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی، این وزارتخانه مسئولیت امور بازرگانی محصولات کشاورزی را بر عهده گرفت. در همین راستا نیز مسئولین این وزارتخانه در پی تشکیل معاونت امور بازرگانی و صنایع هستند که در حال حاضر این اجرای این اقدام منتظر مصوبه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی است. هرچند که وظایف عمده بازرگانی و تنظیم بازار به وزارت جهاد کشاورزی واگذار شده است، اما وظیفه نظارت بر توزیع‌کنندگان خُرد و یا کنترل قیمت مغازه‌داران بر عهده نهادهای وابسته با وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار دارد.

تشکیل سازمانی ویژه امور روستایی و عشایری

بر اساس پیش نویس برنامه ششم توسعه، مقررشده با ادغام سازمان امور عشایر، سازمان تعاونی روستایی و معاونت امور مناطق محروم ریاست جمهوری، سازمان توسعه روستایی و عشایری ایجاد گردد. مسئولین وزارت جهاد کشاورزی بر این عقیده هستند پس از تشکیل این سازمان می‌بایست ذیل وزارت جهاد کشاورزی قرار گیرد که با توجه به فعالیت بخش عمده‌ای از مناطق روستایی به فعالیت‌های کشاورزی و دامی، رعایت این ساختار می‌تواند نقش بسزایی در رونق اشتغال این مناطق داشته باشد. این در حالی است که مسئولین سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور بر مستقل بودن این سازمان تأکید دارند.

وابستگی ۹۹ درصدی در بذور و غفلت مسئولین

مدیریت امور بذر سبزی و صیفی میان دو معاونت باغبانی و امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی پراکنده است که این وضعیت موجب شده این بخش از پیشرفت مناسبی برخوردار نباشد. در حال حاضر ۹۹ درصد بذور هیبرید سبزی و صیفی مورد استفاده در کشور از طریق واردات تأمین می‌شود که یکی از دلایل اصلی آن نیز هزینه بالای تولید این بذور می‌باشد.

کاهش ۷ درصدی سطح زیرکشت گندم آبی؛ علت چیست؟

به گفته مسئولین وزارت جهاد کشاورزی سطح زیرکشت گندم در سال جاری حدود ۶ میلیون هکتار برآورد شده است که بر این اساس پیش بینی شده حجم تولید این محصول نیز به ۱۲ میلیون تن نیز برسد. اما نکته مهمی که باید به آن اشاره کرد، کاهش ۷ درصدی سطح زیرکشت گندم آبی است که هرچند مسئولین وزارت جهاد دلیل آن را کمبود منابع آبی اعلام کرده‌اند، اما شاید آن را بتوان نتیجه تأخیر دولت در اعلام قیمت خرید تضمینی این محصول دانست.

مصرف سموم کشاورزی در ایران کمتر از متوسط جهانی

برخلاف خبرهایی که عمدتاً از مصرف بالای سموم در کشاورزی ایران حکایت دارند، رئیس سازمان حفظ نباتات اعتقاد دارد در کشور ما میزان مصرف ماده موثره سموم به ازای هر هکتار ۵۵۰ تا ۷۰۰ گرم است که این میزان در دنیا به طور متوسط هزار گرم در هکتار است که دلیل آن نیز شرایط اقلیم و آب و هوایی ایران گزارش شده است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: