۲۲ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۱:۲۸

پیشنهادات شهرداری تهران در حوزه احیاء و بازآفرینی بافت‌های نابسامان فرسوده در برنامه پنج ساله توسعه

سازمان نوسازی شهر تهران و دبیرخانه ستاد بازآفرینی شهر تهران پیشنهاداتی را در حوزه احیاء و بازآفرینی محدوده‌های فرسوده به منظور درج در برنامه پنج ساله ششم تدوین کرد.

به گزارش عیارآنلاین ،به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان نوسازی شهر تهران، عبادالله فتح اللهی طی نامه‌ای به مسئولان استانداری تهران، پیشنهاداتی را در خصوص احیاء، بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری جهت درج در برنامه ششم توسعه ارائه کرد.

بر اساس این گزارش، مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با اشاره به منویات مقام معظم رهبری در توجه به اقشار کم درآمد و توجه ویژه به بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری و با استناد به جلسات پیشین برگزار شده دبیرخانه ستاد بازآفرینی پایدار کلانشهر تهران در خصوص مدیریت هماهنگ بافت‌های فرسوده و تدوین اسناد و قوانین بالا دستی که در پیش نویس تنظیمی دولت در برنامه ششم توسعه کشور لحاظ نشده است، پیشنهاداتی را به منظور بررسی و درج در این برنامه در حوزه نوسازی بافت‌های فرسوده مطرح کرد.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران و دبیر ستاد بازآفرینی شهری پایدار کلانشهر تهران با طرح ۶ پیشنهاد از مسئولان و نمایندگان دولت خواست تا در صورت موافقت، این پیشنهادات به منظور تسریع نوسازی، بهسازی و توانمندسازی محدوده‌ها و محلات بافت های فرسوده کلانشهر تهران در سند برنامه ششم توسعه کشور لحاظ گردد.

پیشنهادات مطرح شده از سوی مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران و دبیر ستاد بازآفرینی شهری پایدار کلانشهر تهران در ۶ بند به شرح ذیل تدوین شده است:

۱-  وزارت راه و شهرسازی و شهرداری ها مکلفند در طول برنامه زمینه مرمت، احیاء، مقاوم‌سازی، بازآفرینی و نوسازی حداقل ۱۰ درصد از بافت‌های مسکونی فرسوده شهری و محدوه‌های تاریخی و سکونتگاه‌های غیر رسمی را فراهم نمایند و تسهیلات و بودجه مورد نیاز همه ساله با پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی و هماهنگی شهرداری‌ها در بودجه عمومی پیش بینی و در اختیار دستگاه‌های اجرایی ذیربط و شهرداری‌ها قرار گیرد. برنامه عملیاتی موضوع  پیش گفته در دو بخش نوسازی مسکن و تامین خدمات و زیرساخت‌ها، در شش ماهه اول برنامه توسط وزارت راه و شهرسازی، وزارت کشور، سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، شورایعالی استان‌ها و شهرداری تهران (به نمایندگی از کلانشهرهای کشور) تهیه و کلیه دستگاه‌های عضو ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار در سطح مدیریت ملی و میانی و محلی تعهد و التزام به اجرای برنامه های بازآفرینی شهری خواهند داشت.

تبصره ۱: در تهیه برنامه عملیاتی محدوده های تاریخی شهرها، سازمان میراث فرهنگی به دستگاههای موصوف اضافه می‌گردد.

۲-  شورایعالی شهرسازی و معماری مکلف است ظرف یک سال اول برنامه نسبت به بازتعریف و تدقیق محدوده‌های هدف بازآفرینی شهری کلانشهرهای کشور اقدام نماید و درخصوص سایر شهرها با توجه به اولویت جمعیتی در سال های بعد اقدام نماید.

۳-  دولت مکلف است حداقل پنجاه درصد از اعتبارات و تسهیلات ارزان قیمت (با تضمین ۵۰ درصد سود تسهیلات توسط دولت) بخش مسکن را به اجرای طرح های احیاء، بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده و ساماندهی سکونتگاه‌های غیر رسمی اختصاص دهد.

۴-  بمنظور پیشگیری و پیشنگری از رشد سکونتگاه‌های غیر رسمی و حاشیه‌ای، وزارت کشور و وزارت راه و شهرسازی مکلفند نسبت به تدوین برنامه اقدام برای روستاها و آبادی‌ها و شهرهای  واقع در حریم شهرهای بالای پانصد هزار نفر جمعیت که در معرض پذیرش جمعیت و ساز و کار بازار زمین هستند اقدام نمایند.

۵-  وزارت راه و شهرسازی (سازمان ملی زمین و مسکن) با همکاری وزارت کشور مکلف است ظرف سال اول برنامه نسبت به تعیین سازوکارهای انتقال حق توسعه (TDR) با بهره‌گیری از ابزارهایی نظیر زمین های دولتی یا اراضی ذخیره احیاء و بازآفرینی محدوده های محلات هدف در محدوده قانونی شهرها اقدام نمایند.

۶-  وزارت راه و شهرسازی با همکاری بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و دارایی، وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی، وزارت کشور و شهرداری تهران (به نمایندگی از کلان شهرهای کشور) موظف است ظرف سال اول برنامه نسبت به تعریف سازوکار ایجاد صندوق‌های توسعه محلی در راستای جلب مشارکت مردمی جهت احیاء و نوسازی بافت فرسوده محلات هدف اقدام نماید.

تبصره: دولت مکلف است در راستای کمک به صندوق‌های توسعه محلی، سالانه اعتبار مشخصی را درقالب بودجه سنواتی پیش بینی نماید./

as

​منبع: وزارت راه و شهرسازی

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: