۲۰ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۰۷

مقوله فرهنگ و رسانه در برنامه ششم توسعه کشور مهجور مانده است

رئیس سازمان صداوسیمای جهموری اسلامی معتقد است موضوع فرهنگ در برنامه‌ ششم مهجور مانده و در این برنامه برای رسانه نیز جایگاه مناسبی پیش‌بینی نشده است.

محمد سرافرازبه گزارش عیارآنلاین، محمد سرافراز رئیس سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران عصر روز گذشته (شنبه، ۱۹ دی ماه) در جلسه دیدار با مخبرین کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی گفت: هر چند دولت درصدد تجدید نظر در برنامه ششم توسعه است و ما نیز پیشنهادهای خود را داده‌ایم، اما معلوم نیست که این پیشنهادها تا چه اندازه محقق خواهد شد.

سرافراز با اشاره به سهم بسیار اندک فرهنگ در کل بودجه، تصریح کرد: در شرایط کنونی، مسئله رسانه در اکثر کشورها فراتر از دیگر مسائل فرهنگی است، رسانه ملی نیز موظف است در موضوعات مختلف اقتصادی، سیاست خارجی، داخلی، امنیتی، اجتماعی و فرهنگی به تولید محتوا پرداخته و زمینه فرهنگ‌سازی در این موضوعات را در جامعه فراهم کند.

رئیس رسانه ملی گفت: رسانه، موضوع اصلی در حوزه فرهنگ است و نباید آن را جزئی از فرهنگ و در نهایت بودجه فرهنگی در نظر آوریم

وی با اشاره به مشکلات مالی صداوسیما که رسانه را در انجام وظایفش با مشکلات عدیده‌ای روبرو ساخته است، گفت: دولت در سالجاری حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان در ردیف بودجه جاری به رسانه‌ ملی کمک مالی می‌کند، در حالی که خرج ما بیش از ۳۰۰۰ میلیارد تومان است که بخشی از آن بدهی‌هایی است که از گذشته بر دوش رسانه مانده است.

سرافراز گفت: حقوق کارکنان و بازنشستگان رسانه بیش از ۱۴۰۰ میلیارد تومان است و کمک‌های دولت حتی به تامین حقوق کارکنان نیز نمی‌رسد، این در حالی است که حقوق کارکنان دولت به‌صورت جداگانه و مستقیم از سوی دولت پرداخت می‌شود و بودجه جاری اختصاص یافته به دستگاه‌ها صرف پرداختن به مأموریت آن دستگاه‌ها می‌شود، در حالی که برای صداوسیما حقوق کارکنان نیز در همان بودجه‌ای که اختصاص می‌یابد، دیده شده است.

وی با اشاره به اینکه برای تولیدات فاخر و ارزشی مشکلات مالی رسانه باید برطرف شود، افزود: تولید سریال‌های خوب ارزشی را در دست اقدام داریم که همه آن‌ها مانند سریال حضرت موسی آماده کلیدزدن هستند، اما مشکلات مالی، جلوی تولید آن‌ها را گرفته است.

سریال کیمیا قابل دفاع است

سرافراز گفت: سریال کیمیا، سریال قابل دفاعی است چرا که مردم را به حال و هوای دوران انقلاب و جنگ برده و آن دوران را به خوبی برای مخاطبانش به تصویرکشیده است، همچنین سریال معمای شاه نیز تلنگری است به دوره پهلوی که این دوره را برای مخاطبانش بازنمایی کرده‌است و مردم با وابستگی‌های حکومت‌های آن دوره به دولتهای خارجی بیشتر آشنا می‌شوند و در کنار آن مباحث مربوط به تحلیل تاریخ پخش می‌شود.

رئیس صدا وسیما بااشاره به اینکه تولید آثار فاخر باید از داستانی قوی و جذاب برخوردار باشد تصریح کرد: برای دستیابی به این مهم مرکز فیلمنامه نویسی در سازمان ایجاد شد تا این نقیصه برطرف شود.

پرداخت به موضوع اقتصاد مقاومتی جزء وظایف رسانه ملی است

سرافراز با اشاره به اهمیت موضوع اقتصاد مقاومتی تأکید کرد: پرداختن مناسب و حرفه‌ای به موضوع اقتصاد مقاومتی جزو وظایف اطلاع‌رسانی تعریف شده است و به همین منظور بخشی از برنامه‌ها به آن اختصاص یافته و حتی در صدا وسیما شبکه‌هایی خاص مأموریت یافته‌اند که صرفاً به حوزه اقتصاد بپردازند

وی تصریح کرد: رویکرد رسانه ملی در اقتصاد مقاومتی این است که اقتصاد زمانی به نتیجه می‌رسد که «مردم محور» یا «دانش بنیان» باشد.

رئیس رسانه ملی ضمن تأکید بر رابطه خوب رسانه با دولت یادآور شد: در دور جدید فعالیت‌های رسانه، شرایط خوبی برای دولتمردان ایجاد کرده‌ایم که با حضور در برنامه‌های مختلف به بیان عملکرد و دیدگاه‌های خود بپردازند و در مناسبت‌ها این حضور بیشتر از در دوره‌های مشابه در سالهای قبل بوده است، البته رسانه ملی دیدگاه‌های انتقادی را نیز منتشر می‌کند، بنابر‌این انصاف نیست که رسانه‌ملی اپوزسیون دولت معرفی شود.

سرافراز تصریح کرد: نظرسنجی‌های علمی که در صداو سیما انجام می‌شود، نشان از قدرت و تأثیر بالای رسانه‌ملی در موضوعات مختلف است و اعتماد مردم به رسانه را نشان می‌دهد.

مشارکت حداکثری مردم؛سیاست رسانه ملی در انتخابات

وی افزود: سیاست رسانه ملی در موضوع انتخابات، مشارکت حداکثری مردم است و لذا در پرداختن به موضوع انتخابات از طرح دو قطبی‌های کاذب جلوگیری می‌کنیم و به طرح دیدگاه‌های مختلف منبعث از انقلاب در مقابل ضد انقلاب می‌پردازیم.

رئیس سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران در پایان خاطرنشان کرد: در بعد اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی در موضوع انتخابات نیز برنامه‌های جدیدی داریم که پخش آن‌ها شروع شده و در آینده گسترش خواهد یافت.

به گزارش عیارآنلاین، در این جلسه مخبرین کمیسیون‌های مجلس به طرح دیدگاه‌های خود نسبت به شرایط جامعه، مشکلات اقتصادی، توجه به آموزش در موضوعات مختلف در رسانه، توجه به بودجه رسانه و فرهنگ در شرایط تهاجم فرهنگی، رعایت حقوق تبلیغاتی نامزدها در موضوع انتخابات پرداختند و اظهار امیدواری کردند که رسانه همچون گذشته در زمینه‌سازی مشارکت حداکثری مردم در انتخابات موفق باشد.

قربانی: بودجه صداوسیما ناکافی است

محمد حسین قربانی در خصوص بودجه فرهنگی کشور گفت: بخش فرهنگی کشور از بودجه عمومی ۳ درصد است و این در حالی است رسانه ملی هم جزئی از بخش فرهنگی کشور به شمار می رود.

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بررسی بودجه ۹۵، برنامه ششم توسعه و دائم کردن احکام برنامه ششم توسعه، سه وظیفه مجلس است که در آینده نزدیک در دستور کار قرار خواهد گرفت

قربانی ادامه داد: در نشست مخبران مجلس با مسئولان صدا و سیما این بحث مطرح شد که مجلس در جریان بررسی بودجه ۹۵ و برنامه ششم توسعه در کمیسیون تلفیق و صحن علنی چه کمکی می تواند به رسانه ملی انجام دهد
وی گفت: همفکری و همدلی مسئولان صدا و سیما و مخبران کمیسیون های تخصصی مجلس از دیگر محورهای این دیدار بود.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افزود: امروزه باید مثلث دولت، مجلس و رسانه ملی راهبرد واحدی در مقابل هجمه های فرهنگی دشمنان داشته باشد

وی تاکید کرد: دشمنان ما همه آیتم‌ها را امتحان کرده و امروزه به جنگ نرم روی آورده اند؛ بنابراین باید اولویت آنها را بشناسیم و بر اساس آن راهبرد داشته باشیم

نماینده مردم آستانه اشرفیه اظهار داشت: رسالت عظیم ما ماندن در کنار سازمان صدا و سیماست و باید به این سازمان کمک کنیم

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در پایان ابراز امیدواری کرد در بودجه ۹۵ و برنامه ششم توسعه به صدا و سیما کمک شود تا از مشکلات بودجه ای که فراروی این سازمان است خارج شود

کاتب: اعتبار مورد نیاز رسانه ملی در سال ۹۵؛ سه هزار میلیارد تومان

غلامرضا کاتب بودجه فرهنگی کشور را یکی از چالش های بودجه ۹۵ اعلام کرد و گفت: بزرگترین رسالت فرهنگی کشور بر دوش رسانه ملی است

نماینده مردم گرمسار در مجلس شورای اسلامی افزود: میزان اعتباری که رسانه ملی برای سال ۹۵ نیاز دارد بالغ بر سه هزار میلیارد تومان است و پیش بینی ای که دولت در لایحه بودجه ۹۵ کرده ، بیشتر از یک هزار میلیارد تومان نخواهد بود و کسری دو هزار میلیارد تومانی خواهد داشت

سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس همچنین گفت : مجوزی که به صدا و سیما برای جذب ۱۲۰۰ میلیارد تومان از طریق تبلیغات داده شده ، آسیب جدی به برنامه های تلویزیونی وارد کرده است  و اگر بخواهیم این چالش را حل و دغدغه مردم را رفع کنیم باید به بودجه رسانه ملی در سال ۹۵ توجه خاص و جدی داشته باشیم.

کاتب افزود: باید در موضوع بودجه صدا و سیما به منویات و فرمایشات مقام معظم رهبری در موضوعات مختلف از جمله سیگنال رسانی و تهیه و تولید سریالهای فاخر توجه کنیم

سخنگوی کمیسیون برنامه،‌ بودجه و محاسبات کشور مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: تهیه سریالهای فاخر به دلیل نبود بودجه در صدا و سیما متوقف شده و این در حالی است که مردم از صدا و سیما انتظار اجرای رسالت فرهنگی دارند.

قائدرحمت: صداوسیما نیازمند حمایت است

عباس قائد رحمت در خصوص در خصوص تهاجم فرهنگی گفت:‌ در ایامی که تهاجم فرهنگی و هجمه های اقتصادی و سیاسی دشمنان وجود دارد، صدا و سیما نیازمند حمایت است.

نماینده مردم درود و ازنا در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد:‌ باید فرمان رهبر معظم انقلاب مد نظر قرار داده شود و همه دستگاه ها با همدلی به رسانه ملی کمک و تمهیداتی فراهم کنند تا پیروز میدان جنگ نرم باشیم.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: در مورد اعبتارات صدا و سیما و کسری اعتباراتی که امسال دارد از آنجا که سال آینده فصل بودجه ریزی و تدوین برنامه ششم توسعه است همفکری کردیم که در کمیسیون های تخصصی و کمیسیون تلفیق، اعتبارات لازم را برای صدا و سیما در نظر بگیریم .

وی ادامه داد: ارتقاء برنامه ها یکی دیگر از موضوعات مطرح شده در این دیدار بود تا تلاش کنیم در عرصه های مختلف ارتقاء وجود داشته باشد و اتحاد و همدلی بیشتری را مد نظر قرار دهیم تا خدای ناکرده تنش های قومیتی در برنامه نباشد.

قائد رحمت افزود:‌ سریال های مذهبی و تاریخی مثل سریال معمای شاه و کیمیا که مورد اقبال عمومی است مورد توجه قرار گرفت و انتظار داشتیم از این کارها بیشتر انجام شود.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس توجه به زیر ساخت های مناطق محروم را از دیگر مباحث مطر ح شده در این دیدار  دانست و گفت: ‌باید به زیرساخت های مناطق محروم  توجه شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ‌متاسفانه در سال های گذشته آن طور که شایسته است برنامه های فرهنگی مورد توجه نبوده و اعتباراتی که باید به این منظور اختصاص پیدا می کرد جوابگو نبوده است.

قائد رحمت گفت: البته اگر بودجه ای هم در نظر گرفته شده  تخصیص داده نشده است از این جهت باید در برنامه ششم توسعه به مسائل فرهنگی توجه کنیم.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در پایان‌ هدف دیدار مخبرین کمیسیون های تخصصی مجلس با رئیس و معاونان رسانه ملی این بود که مجلس به عنوان قانونگذار و رسانه ملی به عنوان رسانه متعلق به نظام در سایه فرامین رهبر معظم انقلاب بتوانند در جنگ نرم موفق باشند.

زارع: جایگاه فرهنگ و صداوسیما در بودجه مهجور مانده است

رحیم زارع با انتقاد از رقم ۳ درصدی تخصیص اعتبار به بودجه فرهنگی کشور، گفت: متاسفانه جایگاه فرهنگ و رسانه ملی در احکام دائم برنامه‌های توسعه‌ای مهجور مانده است.

نماینده مردم آباده،‌ بوانات و خرمبید در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در این جلسه در خصوص سه رویداد مهم اقتصادی در حوزه های بودجه سال ۱۳۹۵، احکام دائم برنامه های توسعه‌ای و همچنین برنامه ششم توسعه بحث و بررسی شد.

وی به بحث و بررسی در خصوص دو رویداد بزرگ سیاسی کشور یعنی انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری در این جلسه اشاره کرد و افزود: رسانه ملی به عنوان چشم بیدار نظام باید در حوزه سیاست‌های انقباضی در پیش گرفته شده، رشد اقتصادی، ‌اشتغال، حمایت از تولید، تحریک تقاضا و فساد اداری، کار کارشناسی و اطلاع رسانی بیشتری کند تا فرهنگ سازی شود.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس موضوع تکریم مردم و ارباب رجوع را از نکات مهم و مورد تاکید شرکت کنندگان در این جلسه برشمرد و خاطرنشان کرد: دستگاه‌های دولتی و سازمان‌ها باید واقعا فکری به حال این موضوع کنند.
نماینده مردم آباده، بوانات و خرمبید در مجلس با اشاره به بودجه سازمان صدا و سیما گفت: کمتر از ۳ درصد بودجه به فرهنگ تخصیص می یابد که بودجه سازمان صدا و سیما نیز به عنوان بودجه ای فرهنگی جزئی از آن است.

وی با بیان اینکه ماموریت صدا و سیما از حوزه فرهنگ وسیع تر است، افزود: این سازمان ماموریت‌هایی نیز در بخش اطلاع رسانی در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، نظامی و ملی دارد.

زارع با اشاره به تحقیق یک سوم از بودجه ۳۰۰۰ میلیارد تومانی سازمان صدا و سیما تصریح کرد: مسئولان صدا و سیما گلایه هایی در این باره از مجلس و دولت مطرح کردند
.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس اقدامات رسانه ملی را در حوزه سیاست های اقتصاد مقاومتی، رضایتمند دانست و با تاکید بر تقویت آن در حوزه اجرا اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران کشوری اسلامی است و زیربنای اقتصاد و سیاست آن فرهنگ است.

وی افزود: متاسفانه نبود توجه به این مسئله سبب شده است که امروز برای مثال سیستم دیجیتالی رسانه ملی با کمبود اعتبارات مواجه شود که این اولین خدشه به فرهنگ خواهد بود.

زارع لازمه اجرایی شدن برنامه ششم توسعه و احکام دائم برنامه‌های دائم توسعه‌ای را تقدیم بودجه ۹۵ ازجانب دولت به مجلس شورای اسلامی خواند و گفت: مجلس تلاش خود را برای تقویت بودجه فرهنگی کشور خواهد کرد ولی دولت نیز می تواند حداقل رقم ۳ درصدی اعتبار فرهنگی را به ۱۰ درصد برساند.

وی با تأکید بر لزوم توجه به بخش خصوصی در حوزه فرهنگ یادآور شد: امروز بخش خصوصی نیز در حوزه فرهنگ تلاش می کند اما اعتبارات لازم را ندارد.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در پایان همچنین به گفتگوها درباره انتخابات آینده و برنامه های رسانه ملی در این جلسه اشاره و خاطرنشان کرد: رسانه ملی در حوزه یادآوری حضور حداکثری مردم، جلوگیری از دوقطبی شدن انتخابات و مردم، تبیین فرهنگ اسلامی و مسائلی از این دست اطلاع رسانی بسیار خوبی دارد که این عملکرد مورد تقدیر کمیسیون اقتصادی قرار گرفت./

منبع: خانه ملت

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: