۱۹ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۳۱

ادغام دانشگاه‌های موازی، از محورهای آموزشی برنامه‌ششم/ دانشگاه‌های علمی-کاربردی و فنی‌و‌حرفه‌ای ادغام می‌شوند

عضو هیأت رئیسه کمیسیون آموزش مجلس به بخشی از پیشنهادات دولت در لایحه برنامه ششم توسعه اشاره و بیان کرد: دولت قصد دارد طی این برنامه، دانشگاه‌های هم‌مسیر و موازی را برای کاهش هزینه‌ها با یکدیگر ادغام کند.

قاسم احمدی لاشکیبه گزارش عیارآنلاین، قاسم احمدی لاشکی به مشکلاتی که تعدد دانشگاه های موازی در کشور ایجاد کرده اند اشاره کرد و گفت: برخی دانشگاه ها در کشور هستند که هدف مشترکی از تأسیس دارند و روز به روز به تعداد شعب آنها افزوده می شود بدون آن‌که بتوانند به اهدافی که در اساسنامه آنها آمده است دست پیدا کنند.

نماینده مردم نوشهر و چالوس در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: برای مثال دلیل تأسیس دو دانشگاه فنی و حرفه ای و جامع علمی-کاربردی، یکسان بوده و هدف آنها تربیت نیروی متخصص و ماهر است.

وی افزود: از این رو نیروی انسانی بسیاری برای تأسیس این دو دانشگاه جذب شد و آنها کار خود را با یک هدف مشترک آغاز کردند اما به علت کثرت نیروی انسانی و عدم توانایی دانشگاه ها در تأمین بودجه خود، هم بسیاری از کارمندان و اعضای هیئات علمی این دانشگاه ها بلاتکلیف هستند و هم بسیاری از مؤسسات دانشگاهی آنها بار علمی پایینی دارد.

احمدی لاشکی ادامه داد: از این رو دولت یازدهم پیشنهاداتی را برای توسعه کیفی دانشگاه ها در کنار توسعه کمی آنها در جریان لایحه برنامه ششم توسعه کشور آورده است.

این نماینده مجلس نهم همچنین تصریح کرد: از آنجایی که دولت قصد دارد به دور از تئوری پردازی، متخصصین ماهری را با تحصیلات دانشگاهی روانه بازار کار کند و از طرفی هم بار مالی زیادی برای او نداشته باشد پیشنهاد کرده است دو دانشگاه جامع علمی-کاربردی و فنی و حرفه ای در هم ادغام شوند.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: از این رو ادغام این دو دانشگاه می تواند یکی از راه هایی باشد که دولت از این طریق می تواند بار مالی زیادی را از دوش خود برداشته و با سبک کردن سیستم اداری، سطح کیفیت آموزش عالی در حوزه فنی و مهارتی را افزایش دهد.

منبع: خانه ملت

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: