چهلمین بسته خبری صنعت منتشر شد

همچنان دست به دامان پژو!

اتکای خودروسازان به خارج پس از گذشت ۴۰ سال محل تأمل است و همچنان نشانی از عزم این شرکت ها برای داخلی سازی دیده نمی شود. این در حالی است که تجربه سمند و دنا نشان داد که در صورت اراده لازم می توان به این مهم جامه عمل پوشانید.

به گزارش عیارآنلاین بسته خبری این هفته صنعت به موضوعاتی نظیر ورود پژو به ایران، افزایش تعرفه فولاد و سایر اخبار مهم هفته گذاشته می‌پردازد.

وابستگی ایران خودرو به پژو ادامه می یابد

حضور شش شرکت خارجی خودروسازی در صورت لغو تحریم ها در ایران قطعی شد. این خبر را ساسان قربانی دبیر شورای سیاست گذاری خودرو در نشست خبری اعلام کرد. این شش کشور عبارتند از ژاپن، اتریش، فرانسه، ترکیه، ایتالیا و آلمان. البته وی جزییات بیش تری درباره نحوه حضور این خودروسازان و قراردادهای احتمالی بیان نکرد. تنها قراردادی که به گفته هاشم یکه زارع مدیرعامل ایران خودرو در آستانه انعقاد است، قرارداد با پژو می‌باشد. وی در اینباره گفت این قرارداد در سفر رئیس جمهور به فرانسه نهایی می شود.

قرارداد جدید نکات تازه ای دارد: اول صادرات ۳۰ درصدی محصولات تولیدی پژو؛ دوم اجازه طراحی محصولات ایران‌خودرو بر روی پلت‌فرم محصولات پژو؛ سوم تأسیس شرکت مشترک با سهم پنجاه پنجاه و سرمایه گذاری ۲۵۰ میلیون یورویی پژو در ایران. در مورد اول پیش از این، افارغ از این که علت این عدم تحقق چه بوده، صرف تکیه به این موارد برای قوی نشان دادن قرارداد ملاک نیست و بازهم ممکن است بهانه هایی برای عدم تحقق ایجاد شود. در مورد دوم نیز مسئله تازه ای نیست و ایران خودرو سمند را روی پلت فرم ۴۰۵ طراحی کرده بود و رنو نیز اجازه طراحی روی تندر۹۰ را به ایران خودرو داده بود که البته تاکنون هیچ خودرویی روی آن طراحی نشد. تنها مورد سوم جدید است که ایران خودرو امیدوار است با این قرارداد پژو به حضور در ایران پایبند بماند و همانند قبل که به صورت یک طرفه قرارداد را لغو و از ایران خارج شد، عمل نکند. به هر حال اتکای خودروسازان به خارج پس از گذشت ۴۰ سال محل تأمل است و همچنان نشانی از عزم این شرکت ها برای داخلی سازی دیده نمی شود. این در حالی است که تجربه سمند و دنا نشان داد که در صورت اراده لازم می توان به این مهم جامه عمل پوشانید. گفته می شود در سفر رئیس جمهور به فرانسه مذاکراتی نیز با رنو در رابطه با نحوه حضورش در ایران صورت خواهد گرفت.

فولاد

افزایش تعرفه واردات فولاد به امید حل مشکلات

صحبت از افزایش تعرفه واردات فولاد چندی است برای کمک به بخش فولاد در شرایط رکود و ارزان فروشی شرکت های چینی مطرح شده است. افزایش ۱۵ درصدی تعرفه در حالی مطرح می شود که کرباسیان رئیس ایمیدرو می گوید: «برخی وارد کنندگان با ممزوج کردن فولاد با فلزات دیگر از تعرفه پایین واردات آن فلزات برای واردات فولاد استفاده می کنند.» به نظر می رسد اگر سهم این موضوع از واردات فولاد زیاد باشد، افزایش تعرفه ها نیز تأثیر چندانی در حل مشکل فولاد نخواهد داشت مگر آن که حل این ترفند مد نظر قرار گیرد. تولیدکنندگان صنعت فولاد نیز افزایش ۱۵ درصدی تعرفه را کافی نمی دانند و معتقدند مشکل این صنعت ناشی از عدم توازن عرضه و تقاضا در شرایط فعلی است و واردات، افزایش عرضه را به دنبال داشته و  ضربه زیادی به تولید خواهد زد. گفتنی است در ۹ ماهه ابتدایی امسال ۲٫۷ میلیون تن فولاد وارد کشور شده  در شرایطی که ۳ میلیون تن فولاد در انبارهاست. البته برخی نیز افزایش تعرفه را با توجه به آمارهای تولید و مصرف فولاد در سال گذشته به صلاح نمی دانند. شهرستانی عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد این نظر را دارد و پیش بینی می کند تا پایان سال ۱۴ میلیون تن تولید خواهیم داشت. البته این تحلیل باید با در نظر گرفتن شرایط رکود باشد چرا که ممکن است مصرف فولاد نسبت به سال گذشته کاهش قابل توجهی داشته باشد که در صورت واردات بیش تر فولاد، انبار فولادی ها نیز بیش تر خواهد شد. نکته دیگر این که امسال ۲٫۵ میلیون تن فولاد صادر شده که بر اساس آمار ایمیدرو احتمالا تا پایان سال به ۳ میلیون تن برسد.

اخبار برگزیده هفته

تلاش وزارت صنعت برای افزایش سهم صنایع و معادن از نقدینگی

صالحی نیا معاون امور صنایع وزارت صمت از تلاش برای افزایش سهم صنایع و معادن از ظرفیت نقدینگی به ۴۰ درصد خبر داد. در حال حاضر ۲۹٫۲ درصد از تسهیلات بانکی به بخش صنعت و معدن اختصاص دارد و در چند سال گذشته رو به کاهش بوده است.

کاهش ۳۴ درصدی تجارت ایران و چین

بنابر اعلام گمرک چین، واردات چین از ایران ۴۱ درصد کاهش و صادرات چین به ایران ۲۶ درصد کاهش داشته است. مجموع مبادلات تجاری دو کشور در مجموع ۳۴ درصد نسبت به ۱۱ ماه سال ۲۰۱۵ کاهش یافت. تراز تجاری ایران با چین منفی شده و صادرات چین به ایران در این دوره بیش از یک میلیارد دلار از میزان واردات این کشور از ایران بیشتر بوده است. افت قیمت نفت یکی از دلایل اصلی افت ارزش واردات چین از ایران در سال ۲۰۱۵ بوده است.

ادغام بازرگانی در وزارت اقتصاد صحیح نیست

عباسپور عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس طرح اخیر سازمان مدیریت، برای ادغام بخش بازرگانی وزارتخانه‌ در وزارت اقتصاد را بر اساس تجارب موجود صحیح ندانست. وی در خصوص فعالیت کمیته احیای وزارت بازرگانی پیرو طرح مجلس برای تشکیل این وزارتخانه بیان داشت که این کمیته، کماکان درحال فعالیت است.

پنج گام اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای رشد این بخش

در گفتگوی ابویی مهریزی معاون برنامه ریزی وزارت صنعت پنج گام اصلی این وزارتخانه برای رشد این بخش تشریح شد. ۱) واگذاری تصدی‌گری‌ها به بخش خصوصی ۲) تبیین سیاست «برد–برد» تجاری با دنیا و اصلاح ضوابط فنی تجارت در داخل۳) تامین نقدینگی از منابع غیربانکی ازجمله صندوق توسعه ملی ۴) ارتقای سهم تسهیلات بانکی «صمت» از ۳۱ به ۴۵درصد ۵) تدوین برنامه ششم براساس اصول منطقی و وضع موجود. وی در این گفتگو در مورد دلایل ادغام وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز صحبت کرد.

کاهش طبقات تعرفه واردات در سال ۹۵/ مواد اولیه همچنان ارز مبادله‌ای می‌گیرند

به گفته افخمی راد، رئیس سازمان توسعه تجارت برای سال آینده طبق مصوبه هیأت وزیران تعداد طبقات تعرفه‌ای از ۱۰ به ۸ طبقه کاهش خواهد یافت. وی معتقد است این کار موجب ایجاد شرایط مناسب تری در واردات می شود. گفته می شود هدف از کاهش طبقات تعرفه ای شفاف تر شدن فرآیند واردات و جلوگیری از تقلب است که به نظر می رسد چندان راه مؤثری نباشد.

شورای رقابت “امتیاز” در پرونده ۶۵۰میلیون یورویی را تأیید و “انحصار” را رد کرد

شیوا رئیس شورای رقابت گفت: شورا در خصوص پرونده امتیاز ۶۵۰میلیون یورویی به این نتیجه رسید که یک نوع امتیاز به شرکت دریافت کننده اعطا شده ولی انحصار و تبعیضی در کار نبوده است. به گفته شیوا بررسی پرونده رانت ۶۵۰میلیون یورویی با رأی شورای رقابت بسته شد.

هیأت دولت انحلال سازمان حمایت و انتزاع بازرگانی از صنعت را از برنامه ششم حذف کرد

هیأت دولت در جلسه امروز خود بند ۱۰ تبصره ۹ لایحه برنامه ششم را حذف کرد. بر همین اساس انتزاع بازرگانی از وزارت صنعت و الحاق به وزارت اقتصاد وانحلال سازمان حمایت در برنامه ششم اجرایی نمی‌شود. البته تنها همین خبر در این باره منتشر شده و هنوز اظهار نظر قطعی شنیده نشده است.

کاهش و لغو تعرفه های گمرکی روسیه در تجارت با ایران

وزیر توسعه اقتصادی روسیه گفت: ما در حال برداشتن گام های جدی در زمینه تجارت با ایران هستیم که این به معنای کاهش و در برخی موارد حتی لغو تعرفه های گمرکی به خصوص در زمینه محصولات کشاورزی است. کاهش تعرفه های محصولات کشاورزی نقش مهمی در تجارت ایران با روسیه خواهد داشت.

پیشنهاد وزیر صنعت برای  تشکیل شرکت مشترک صادراتی با افغانستان برای صادرات محصولات کشاورزی

نعمت زاده در دیدار با وزیر تجارت افغانستان پیشنهاد تشکیل شرکت مشترک صادراتی محصولات کشاورزی بین دو کشور را داد. وی همچنین در مورد ایجاد شهرک های صنعتی در کشور افغانستان بطور مستقل و یا با شراکت برای ایجاد اشتغال جوانان افغانی را مطرح کرد.

دانمارک می تواند ایران را مرکز خاورمیانه برای روابط تجاری بداند

نعمت زاده خطاب به وزیر خارجه دانمارک گفت: زمینه لازم برای انجام تولیدات و سرمایه گذاریهای مشترک برندهای شما در بازار ایران فراهم است و دراین رابطه پیشنهاد می کنیم که شما می توانید ایران را مرکز خاورمیانه قرار دهید. در سال های گذشته حجم مبادلات بازرگانی دو جانبه رشد داشته و از ۷۰ میلیون دلار در سال ۲۰۰۰ به بیش از ۲۲۵ میلیون دلار در سال ۲۰۱۱ افزایش یافته است.

تعطیلی ۱۹درصد واحدهای صنعتی/نیاز ۱۸۰هزارمیلیارد تومانی به نقدینگی

سلیمانی معاون سازمان صنایع کوچک برآورد وزارت صنعت برای نقدینگی واحد های تولیدی را ۱۸۰ هزار میلیارد عنوان کرد و از تعطیلی ۱۹ درصد واحدهای صنعتی و نیمه فعال بودن بیش تر واحد ها خبر داد. وی گفت بر اساس تفاهم نامه با بانک صنعت و معدن قرار ۲ هزار میلیارد تومان به صنایع کوچک اختصاص یابد که هزار میلیارد آن تأمین مالی شده است. همچنین وی بیان کرد که در قانون رفع موانع تولید برای مناطق محروم مزیت معافیت مالیاتی ۱۳ ساله در نظر گرفته شده است و از سال ۹۵ اعمال می شود.

پرداخت ۵۰ میلیارد تومان به سازمان توسعه تجارت برای کمک به زیرساخت ها

یزدانی معاون منابع انسانی وزارت صنعت بیان کرد در زمینه یارانه صادرات دو هفته قبل ۵۰۰ میلیارد ریال به سازمان توسعه صادرات پرداخت شد که این بخشی از آن برای کمک به زیرساخت های حمل و نقل و بخشی نیز سپرده گذاری بانکی خواهد بود.

خودروسازان برای تحویل ۹۷ هزار خودرو ۱۷۷۷میلیارد تومان از بانک مرکزی پول

مدیر اداره اعتبارات بانک مرکزی از تخصیص هزار و ۷۷۷ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان اعتبار برای ۹۷ هزار و ۱۹۲ دستگاه تحویلی، به خودروسازان خبر داد.

قققققققققققققققققققق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: