چهلمین بسته خبری علمی و فناوری

آموزش عالی و بحران تامین مالی!

به عقیده کارشناسان به نظر می‌رسد دیگر وقت آن رسیده که دانشگاه ها از بودجه های دولتی و نفتی جدا شده و شیوه ای جدید در بحث تامین مالی در پیش بگیرند و به سمت کارهای پژوهشی حرکت کنند.

به گزارش سرویس علم و فناوری عیارآنلاین، در این شماره به بررسی دو پرونده مهم در روزهای گذشته پرداختیم. بررسی بودجه دانشگاه ها در سال آینده و توافقنامه وزارت علوم و وزارت نفت موضوع این پرونده‌ها می‌باشد.

پرونده اول: «بودجه آموزش عالی در سال ۹۵»

این روزها اخبار متفاوتی مبتنی بر میزان افزایش بودجه دانشگاه‌ها به گوش می‌رسد. اگرچه هنوز لایحه بودجه ۹۵ به مجلس نرسیده است؛ با این وجود برخی از افزایش ۴ درصدی این مبلغ خبر می‌دهند و بعضی دیگر میزان افزایش بودجه را تا ۷ الی ۸ درصد ذکر کرده اند. اما ظاهرا همه بر کم بودن این مبلغ توافق نظر دارند و اوضاع سال آینده را نامناسب پیش‌بینی می‌کنند. عده‌ای از نمایندگان مجلس این میزان افزایش بودجه را فاجعه بار می‌دانند و می‌گویند در صورت رسیدن این لایحه به مجلس مبلغ را افزایش خواهند داد. برخی از روسای دانشگاه ها نیز مسأله کمبود بودجه و عدم تخصیص به موقع آن را چالشی پیشی روی دانشگاه ها می‌دانند و معتقدند حدود ۸۰ درصد بودجه دانشگاه، هزینه نیروی انسانی می‌شود. سال گذشته نیز در روزهای تدوین بودجه، روسای دانشگاه از بودجه برنامه ریزی شده گلایه داشتند و از عدم تخصیص به موقع آن در سال ۹۳ گلایه‌مند بودند. این اوضاع در شرایطی است که به گفته معاون اداری مالی وزارت علوم دانشگاه ها از کسری بودجه هزار و ۵۶۰ میلیارد تومانی باقی مانده از سال ۹۱ نیز رنج می‌برند.

به عقیده کارشناسان به نظر می‌رسد دیگر وقت آن رسیده که دانشگاه ها از بودجه های دولتی و نفتی جدا شده و شیوه ای جدید در بحث تامین مالی در پیش بگیرند و به سمت کارهای پژوهشی حرکت کنند. در این زمینه نایب رئیس مجلس شورای اسلامی نیز معتقد است: «در شرایط کنونی کشور، امکان تزریق اعتبارات ضعیف است و باید مراکز دانشگاهی در مسیر خلق ثروت حرکت کنند.» وی میگوید نمایندگان مجلس بیش از ۳ الی ۴ درصد نمی توانند در بودجه تغییرات ایجاد کنند.

به عقیده کارشناسان دیگر وقت آن رسیده که دانشگاه ها از بودجه های دولتی و نفتی جدا شده و شیوه‌ای جدید در بحث تامین مالی خود در پیش بگیرند و به سمت کارهای پژوهشی حرکت کنند. در این زمینه نایب رئیس مجلس شورای اسلامی نیز معتقد است: «در شرایط کنونی کشور، امکان تزریق اعتبارات ضعیف است و باید مراکز دانشگاهی در مسیر خلق ثروت حرکت کنند.» وی میگوید نمایندگان مجلس بیش از ۳ الی ۴ درصد نمیتوانند در بودجه تغییرات ایجاد کنند.

پرونده دوم: «پول نفت به وزارت علوم می‌آید»

هفته گذشته ۱۲ موافقت‌نامه همکاری انجام طرح‌های اولویت دار حوزه پایین دست صنعت نفت میان مدیران عامل سه شرکت اصلی تابعه وزارت نفت (شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران و شرکت ملی گاز ایران)، دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی منتخب با حضور بیژن زنگنه، وزیر نفت و محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری امضا شد. وزیر علوم در این مراسم ضمن بیان اهمیت این تفاهم نامه به واگذاری انجام مطالعات پژوهشی و فناورانه شرکتهای ملی صنایع پتروشیمی، پالایش و پخش و گاز به ۱۲ مرکز دانشگاهی و تحقیقاتی در این موافقتنامه اشاره کرد و جهت گیری وزارت علوم را بر خود اتکایی و استفاده از توان محققان داخلی دانست. وزیر نفت هم طی سخنانی با اشاره به نقش آفرینی شرکت های دانش بنیان در فضای ثروت آفرینی گفت علی رغم حضور ۱۰۷ ساله در عرصه صنعت نفت در هیچ فرایندی حرفی برای گفتن نداریم. وی از دانشگاه ها خواست وارد بخش اقتصادی شوند.

معاون وزیر نفت در امور پژوهش و فناوری این موافقتنامه را که ارزش آن ۴۴۰ میلیارد تومان برآورد شده است فرصتی استثنایی برشمرد و تدوین دانش فنی با استعدادهای درونزای کشور را هدف این موافقت‌نامه دانست. معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی نیز ابراز امیدواری کرد با امضای موافقتنامه معضل ارتباط صنعت و دانشگاه نیز به طور کلی و برای همیشه حل شود. در این زمینه وزارت علوم روزهای گذشته با انجام تفاهمنامه های فرصت مطالعاتی و پسادکترای صنعتی با وزارت صنایع و انجام چندطرح پژوهشی مشترک با وزارت دفاع و نیرو و تفاهمنامه با وزارت نفت درباره افزایش ضریب برداشت از مخازن نفتی توسط ۹ دانشگاه  مرکز پژوهشی حرکاتی انجام داده است.

نا گفته نماند طی یک سال گذشته وزارت نفت نیز چند نمونه از این قبیل تفاهم نامه‌ها داشته است که از آن جمله می‌توان به موافقت‌نامه همکاری معاونت علمی و انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت و همچنین قرارداد ۹۰ میلیارد تومانی معاونت علمی با شرکت ملی نفت ایران با هدف اولویت‌هایی چون توسعه میادین نفتی و ازدیاد برداشت نفت اشاره کرد. متاسفانه در این موارد باید گفت هیچ خبری پیرامون به نتیجه رسیدن یا نرسیدن این توافقنامه ها وجود ندارد.

سایر اخبار:

ماده ۴۳ قانون رفع موانع تولید و مقوله حمایت از شرکت های دانش بنیان

این قانون ۶۰ ماده و ۳۵ تبصره دارد و ماده ۴۳ آن دولت را موظف کرده است که به منظور افزایش تولید محصولات دانش بنیان و کسب و گسترش سهم بین المللی ایران در صادرات این محصولات و افزایش تقاضای داخلی، حداکثر ظرف مدت شش ماه پس از تصویب این قانون، برنامه توسعه تولید محصولات دانش بنیان را تدوین کرده و فهرست انواع حمایت ها از شرکت های تولیدکننده این محصولات را به خصوص در حوزه فناوری های نوین از قبیل هوافضا، ریزفناوری (نانو)، زیست فناوری (بایو) و زیست مهندسی منتشر کند.

معرفی ۱۵ دانشگاه برتر تولید علم ایران

در سال ۲۰۱۵ سهم دانشگاهها ومراکز تحقیقاتی کشور از مجموع ۲۹ هزارو ۷۵ مدرک متفاوت است به طوری که دانشگاه آزاد ، دانشگاه تهران ، دانشگاه علوم پزشکی تهران ، دانشگاه صنعتی اصفهان ، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تولیدات به ترتیب ،۵ هزارو ۱۹۸مدرک ، ۲ هزارو۶۳۹ مدرک ، ۲ هزارو۲۴۶ مدرک ، هزارو ۷۴۶ مدرک ، هزارو ۷۱۶ مدرک به ترتیب رتبه های اول تا پنجم تولید علم ایران را در اختیار دارند.

اعطای ۵۰ گرنت پژوهشی به محققان تراز اول کشور

۵۰ گرنت پژوهشی توسط کارگروه کرسی و گرنت پژوهشی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از آغاز فعالیت این کارگروه به محققان کشور تعلق گرفته است.

معاون وزیرعلوم:مراکز پژوهشی ارزیابی می شوند

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم: درحال حاضر حدود ۸۰۰ مرکز پژوهشی در کشور داریم که ۳۰ درصد آنها وابسته به بخش خصوصی و ۷۰ درصد وابسته به دستگاه های دولتی هستند و برخی از آنها در دانشگاه ها مستقرند و بعضی هم در دستگاه های مجری استقرار دارند.با توجه به اینکه ممکن است تعدادی از این مراکز غیرفعال باشند، پالایش این مراکز را آغاز کرده ایم تا نسبت به ادامه فعالیت آنها تصمیم گیری کنیم و اگر در جاهایی ظرفیت وجود داشته باشد به مراکز پژوهشی جدید مجوز بدهیم.

فعالیت ۱۸ صندوق پژوهش و فناوری در کشور

معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی گفت: هم‌اکنون ۱۸ صندوق پژوهش و فناوری در کشور فعالیت می‌کنند که وظیفه دارند به شرکتهای دانش‌بنیان خدمات ارائه دهند.

حضور روسای دانشگاه‌های فرانسه(مهر) و رؤسا و اساتید دانشگاه های جهان اسلام در تهران(ایسنا)

قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل اعلام کرد: گروهی از روسای دانشگاه‌های فرانسه، اوایل بهمن ماه وارد ایران خواهند شد، همچنین دومین نشست اتحادیه رؤسا و اساتید دانشگاه های جهان اسلام در آینده نزدیک در تهران برگزار می‌شود.

تمام رشته محل های دانشگاه آزاد دارای مجوز قانونی هستند

معاونت آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: تمام رشته محل های دانشگاه آزاد اسلامی دارای مجوز قانونی هستند. سایر رشته محل های دانشگاه آزاد اسلامی توسط کمیته سه نفره موضوع ماده واحده قانون تایید رشته های دانشگاه آزاد اسلامی که حسب اعلام معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی لازم الاجرا و دارای اعتبار است به تایید رسیده است.

نبود محدودیت برای جذب دانشجویان غیر ایرانی

مدیرکل دانشجویان داخل سازمان دانشجویان وزارت علوم از نبود محدودیت برای جذب دانشجویان غیر ایرانی غیر بورسیه در دانشگاه‌های کشور خبر داد.

احداث ۱۵۰ هزار متر مربع پروژه دانشگاهی توسط خیران در کشور

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در حال حاضر بالغ بر ۱۵۰ هزار متر مربع پروژه دانشگاهی توسط خیران در کشور در حال ساخت است.

تصویب سند دیپلماسی علم وفناوری اولویت برنامه های شورای عالی انقلاب فرهنگی است

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: تصویب سند دیپلماسی علم و فناوری براساس سیاست های کلی علم وفناوری کشور، در اولویت برنامه های شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار دارد. این سخنان در حالی بیان می‌شود که خردادماه امسال دبیر ستاد نقشه از تصویب این سند در ستاد و ارسال آن به شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داد که پس از شش ماه هنوز بررسی نشده است.

موسسات‌تحقیقاتی ازطریق شرکت‌های دانش‌بنیان به‌سوددهی و گسترش مرزهای دانش می‌رسند

مراسم نودمین سالگرد تاسیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی، با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، وزیر جهاد کشاورزی و چهره‌های علمی و پژوهشی کشور برگزارشد.

دکتر میزاده: واحدهای دانشگاهی تا ۵ سال آینده فقط بر توسعه تحصیلات تکمیلی تمرکز کنند

دکتر میرزاده رییس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه راه توسعه پژوهش در دانشگاه، توسعه تحصیلات تکمیلی است، گفت: توسعه تحصیلات تکمیلی همچنان جزو سیاست های اصلی ماست. در کنار آن، افزایش درآمدهای غیرشهریه ای دانشگاه، اجرای طرح های فرهنگی ماندگار، اتمام طرح های عمرانی نیمه تمام، راه اندازی کامل طرح ساها که درواقع یک آزمایشگاه بزرگ ملی است، از دیگر اهداف و سیاست های دانشگاه آزاد اسلامی است.

برنامه ششم توسعه توجه ویژه‌ای به نخبگان دارد

معاون توسعه و مدیریت منابع بنیاد ملی نخبگان گفت: براساس برنامه ششم توسعه همه دستگاه‌های اجرایی مکلف هستند، برنامه‌های خود در راستای چگونگی حمایت و جذب از نخبگان اعلام کنند که با عملیاتی شدن آن می‌توانیم شاهد تحول اساسی در این زمینه باشیم.

قققققققققققققققققققق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: