سی‌و‌دومین بسته خبری کشاورزی منتشر شد

رونق تولید و بازرگانی، نتیجه مدیریت واحد بخش کشاورزی

با نگاهی به آمار تجارت محصولات کشاورزی در ماه‌های اخیر می‌توان گفت هماهنگی مدیریت بازرگانی و تولید یکی از عوامل کاهش واردات و رشد صادرات این بخش می‌باشد. به طوری‌که حجم واردات محصولات کشاورزی در ۸ماه ابتدایی سال جاری در مقایسه با سال گذشته ۱۷٫۶۴ درصد کاهش یافته است.

به گزارش سرویس کشاورزی عیارآنلاین، در این شماره از بسته خبری تحلیلی هفتگی کشاورزی موضوعات انتزاع وظایف بازرگانی از وزارت جهاد کشاورزی، صادرات لبنیات به روسیه، مسئله کیفیت کودهای تولیدی در داخل و سایر اخبار مهم هفته بررسی شده است.

رونق تولید و بازرگانی، نتیجه مدیریت واحد بخش کشاورزی

اشاره لایحه پیشنهادی برنامه ششم توسعه به موضوع انتزاع وظایف بازرگانی از وزارت جهاد کشاورزی، واکنش مسئولین وزارت جهاد کشاورزی را به همراه داشته است. وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به ضرورت مدیریت واحد بازرگانی و تولید در بخش کشاورزی، تفکیک این دو بخش را زمینه‌ساز واردات محصولاتی می‌داند که مشابه آن در داخل کشور نیز تولید می‌شود. از سوی دیگر رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس نیز با تأکید به اهمیت مدیریت مشترک بازرگانی و تولید در بخش کشاورزی، از احتمال ایجاد سازمان توسعه تجارت کشاورزی در برنامه ششم توسعه خبر داد.

با نگاهی به آمار تجارت محصولات کشاورزی در ماه‌های اخیر می‌توان گفت هماهنگی مدیریت بازرگانی و تولید یکی از عوامل کاهش واردات و رشد صادرات این بخش می‌باشد. بر این اساس ارزش صادرات محصولات کشاورزی در ۸ ماهه ابتدایی سال جاری از کل صادرات غیرنفتی، ۱۵٫۸۶ درصد بوده است. از سوی دیگر حجم واردات محصولات کشاورزی در این مدت در مقایسه با سال گذشته ۱۷٫۶۴ درصد و از نظر ارزشی نیز ۲۷٫۵۱ درصد کاهش یافته است.

لبنیات ایرانی در راه روسیه

بر اساس خبرهای منتشر شده در هفته گذشته، کشور روسیه با واردات محصولات لبنی توسط چهار شرکت ایرانی موافقت کرده و این صادرات از ابتدای بهمن ماه آغاز می‌شود. علاوه بر این چهار شرکت، مجوز صادرات چهار شرکت دیگر نیز در حال بررسی است. از سوی دیگر ورود به بازار روسیه زمینه صادرات به کشورهای منطقه اوراسیا را نیز فراهم خواهد کرد که لازمه آن صدور مجوزهای مربوطه از سوی این کشورها می‌باشد.

روسیه سالانه حدود ۴ میلیارد دلار محصولات لبنی وارد می‌کند که پس از اعلام ممنوعیت واردات محصولات غذایی از کشورهای اروپایی و غربی به این کشور، فرصت مناسبی برای تولیدات ایرانی برای جایگزینی در این بازار فراهم گردید.

در این میان وجود برخی مشکلات روند صادرات به این کشور را کُند کرده است. به عنوان مثال در رابطه با صادرات میگو، و درحالی که کشور ظرفیت صادرات حداکثر ۵ هزار تن میگو را دارد، دلالان با انعقاد قراردادهای ۲۰ هزار تنی موجب سلب اعتماد طرف روسی شده‌اند؛

در رابطه با صادرات تخم مرغ نیز می‌توان به هزینه‌ی بالای حمل و نقل این محصول اشاره کرد. به طوریکه هزینه این محصول تا رسیدن به مرز روسیه به ۵ هزار و ۳۰۰ تومان می‌رسد که قادر به رقابت با تولیدات سایر کشورها را ندارد. از این رو پیشنهاد شده تا دولت در قالب مشوق‌های صادراتی، زمینه کاهش قیمت نهایی را فراهم سازد و یا از طریق فعال‌سازی مسیرهای دریایی بین ایران و روسیه، صادرات این قبیل محصولات را ممکن سازد.

اختلاف کودی وزارت جهاد و تولیدکنندگان

مسئولین وزارت جهاد کشاورزی اعتقاد دارند کیفیت کودهای تولیدی از کودهای وارداتی پایین‌تر است به طوریکه صراحتاً اعلام کرده‌اند که نگرانی آنها از کودهای داخلی بیشتر از کودهای وارداتی است. بر همین اساس در حال بررسی موضوع حذف یارانه کود هستند تا شاید از طریق ایجاد فضای رقابتی بین تولیدکنندگان داخلی زمینه ارتقای کیفیت این محصولات را فراهم آورند.

با این حال تولیدکنندگان کود اعتقاد دارند برخی کودهای تولید داخل، کیفیت به مراتب بهتری از کودهای وارداتی دارد. این تولیدکنندگان با انتشار اطلاعیه‌ای ضمن انتقاد از رویه‌ی وزارت جهاد کشاورزی در رابطه با حمایت از واردات کود، هزینه‌های بالای تولید را یکی از دلایل اصلی پایین بودن کیفیت برخی تولیدات می‌دانند. در این اطلاعیه اعلام شده در صورت حمایت دولت، تولیدکنندگان کود توان تولید ۹۹ درصد از کودهای وارداتی با استاندارد اروپایی و قطعاً بهتر از چینی را با قیمت به مراتب ارزان‌تر و اقتصادی‌تر از مشابه خارجی دارند.

سایر خـبــرها

هشدارِ شیوع بیماری تب برفکی؛ واکسن تأمین نشد!

بعد از شیوع بیماری تب برفکی در کشورهای ترکیه و عربستان در ماه‌های اخیر، سازمان دامپزشکی ایران نیز ضمن اشاره به اقدامات پیشگیرانه خود در مقابله با وارد شدن این بیماری به کشور، به کمبود واکسن مربوط به این بیماری نیز اذعان کرد. در حالیکه نیاز کشور به واکسن این بیماری حدود ۴٫۵ میلیون دُز گزارش شده، اما فقط نیمی از این نیاز تاکنون تأمین شده است.

مدیریت آب فقط سدسازی نیست

هفته گذشته وزیر نیرو از توقف احداث ۴ سد در کشور و همچنین بازنگری در بسیاری از طرح‌های در دست مطالعه خبر داد. این تغییر رویه مدیران آبی درحالی است که به اذعان بسیاری کارشناسان، سدسازی بی‌رویه یکی از عوامل اصلی گسترش بیابان در کشور محسوب می‌شود. از سوی دیگر اجرای طرح‌های آبخیزداری که نقش مهمی در بهبود منابع آبی دارد، از وضعیت مناسبی برخوردار نبوده، به طوریکه مقرر بود تا پایان برنامه پنجم توسعه، ۸ میلیون هکتار عملیات آبخیزداری انجام شود، اما تاکنون فقط ۳٫۵ میلیون هکتار آن اجرایی شده است. این درحالی است که هزینه تأمین هر مترمکعب آب از عملیات آبخیزداری برابر با ۲۴۰۰ ریال است اما تأمین همین مقدار آب از طریق سدسازی ۱۲۵۰۰ ریال برآورد شده است.

چرخ مکانیزاسیون، نمی‌چرخد

اختلاف عملکرد بین کشاورزان نمونه و متوسط کشور یکی از نکات قابل تأمل در بخش کشاورزی محسوب می‌شود. به عنوان مثال در زمینه گندم، تولید ۱۲ تن در هکتار در کشور وجود دارد در حالی که متوسط تولید در کشور ۳٫۲ تن گزارش شده است و یا در مورد چغندرقند، متوسط تولید کشوری این محصول ۴۸ تن در هکتار است در حالی که تولید ۱۵۳ تن در هکتار نیز ثبت شده است. به اذعان بسیاری از کارشناسان رعایت اصول کشت و مکانیزاسیون کشاورزی نقش مهمی در ارتقای بهره‌وری تولید دارد. این در حالی است که وضعیت فعلی اعتبارات مکانیزاسیون کشاورزی، شرایط مطلوبی ندارد؛ به طوریکه از تسهیلات مصوب یک‌هزار میلیارد تومانی این بخش در سال جاری، فقط ۳۰۲ میلیارد تومان آن پرداخت شده است.

این روزهای اساسی‌ترین محصول

طبق گزارش وزارت جهاد کشاورزی، تا کنون ۲ میلیون و ۱۲۸ هزار هکتار از اراضی کشاورزی زیر کشت گندم آبی و ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار هم زیر کشت گندم دیم رفته است. درمورد بذر گندم نیز برای سال زراعی جاری حدود ۴۰۷ هزار تن بذر گندم تدارک دیده شده بود که بخشی از آن مصرف شده و مابقی آن برای استفاده در سال آینده ذخیره‌سازی می‌شود. بر اساس پیش بینی مسئولین وزارت جهاد کشاورزی، باتوجه به کشت ۶ میلیون هکتاری این محصول و همچنین افزایش بارندگی‌ها، حجم خرید تضمینی این محصول به ۱۰ میلیون تن خواهد رسید.

موسسه رازی، یک مرکز تحقیقاتی باشد نه مرکز تولید

وزیر جهاد کشاورزی در مراسم ۹۰ امین سال تأسیس موسسه رازی با اشاره به ضرورت واگذاری فعالیت‌های این موسسه به شرکت‌های دانش بنیان، تبدیل این موسسه به یک مرکز تحقیقاتی به ججای مرکز تولید را خواستار شد.

قققققققققققققققققققق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: