۱۶ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۵۶
چهاردهمین بسته خبری جمعیت منتشر شد

هر ۱۸ ساعت، یک طلاق در کشور!

ولی‌الله نصر، مدیرکل امور آسیب‌های اجتماعی سازمان بهزیستی از افزایش ۴٫۲ درصدی طلاق نسبت به سال قبل خبر داد. به گفته نصر، در هر ساعت از شبانه‌روز ۱۸ واقعه طلاق ثبت می‌شود.

به گزارش عیارآنلاین، چهاردهمین بسته خبری جمعیت منتشر شد که به معضل افزایش طلاق و بودجه دستگاه‌های متولی جمعیت پرداخته است.

طغیان طلاق، خانواده‌ها را فرا گرفت/ هر ۱۸ ساعت یک زندگی از هم می‌پاشد

طلاق۲هفته ثبت احوال بهانه خوبی بود تا آمارهای ازدواج و طلاق در نقاط مختلف کشور بررسی شود. در این باره خبرهای بعضاً نگران‌کننده‌ای به گوش می‌رسد؛ ولی‌الله نصر، مدیرکل امور آسیب‌های اجتماعی سازمان بهزیستی از افزایش ۴٫۲ درصدی طلاق نسبت به سال قبل خبر داد. به گفته نصر، در هر ساعت از شبانه‌روز ۱۸ واقعه طلاق ثبت می‌شود. وی همچنین بر نقش متولیان فرهنگ در اصلاح این روند تأکید کرد.

در همین رابطه، تورج حاجی رحیمیان، مدیرکل ثبت احوال استان اصفهان از افزایش ۲۶ درصدی طلاق در این استان خبر داد. بر اساس اظهارات وی، در ۹ ماه نخست امسال، ۷۶۴۰ طلاق و ۲۹۷۲۹ ازدواج در استان اصفهان به ثبت رسیده که از افزایش آمار طلاق و کاهش آمار ازدواج حکایت دارد. میانگین بُعد خانوار در این استان ۳.۴ است، یعنی هر خانوار اصفهانی به طور میانگین کمتر از دو فرزند دارد.

همچنین علی‌اکبر محزون، مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال از رشد طلاق در استان‌های محروم گفت، در ۹ ماه ابتدایی امسال، در زمینه طلاق استان‌های کرمان با ۳ هزار و ۷۳۱ مورد (۱/۴۰ درصد رشد) کهگیلویه و بویراحمد با هزار و ۹۴ مورد (۸/۴۹ درصد رشد) و سیستان و بلوچستان با هزار و ۳۸۱ مورد (۳/۳۲ درصد رشد) بیشترین افزایش طلاق را داشته‌اند. در استانسمنان هم که آمار طلاق ۱۷ درصد کاهش یافته، ۱۴٫۵ درصد از رشد ازدواج هم نسبت به سال قبل کاسته شده است.

نگرانی‌ها وقتی بیش‌تر می‌شود که علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد: «آمار طلاق در کشور تکان دهنده است و از هر چهار ازدواج یک مورد به طلاق می انجامد و این آمار در مناطقی مانند شمال تهران به یک طلاق از هر دو یا سه ازدواج می‌رسد.» به گفته جنتی، بیشتر طلاق‌ها در پنج سال اول زندگی مشترک رخ می‌دهد. روانشاناسان در تحلیل اثرات طلاق بر فرزندان، از نابسامانی در اجتماع، ترس مداوم از شکست و وسواس در انتخاب شریک زندگی سخن گفت. اما نگران‌کننده‌تر از این آمار، آن است که اعلام آمار‌های تازه از کاهش ازدواج و افزایش طلاق موجب تعجب یا واکنش خاصی نمی‌شود و این معضل در حال تبدیل به یک موضوع عادی است.

تدابیر قضایی برای کاهش طلاق در استان‌ها

طلاقاحمد فاضلیان، رئیس کل دادگستری استان البرز که معتقد است آمار طلاق در این استان حدود ۲ درصد کاهش داشته است، می‌گوید: «با توجه به آمار بالای طلاق طرح آموزش خانواده با همکاری سازمان‌های جوانان، جهاد دانشگاهی، بهزیستی و دانشگاه علوم پزشکی در این استان تهیه شده است.» اما به گفته وی، اجرای این طرح با اختلاف نظر مسئولان اجرایی مواجه شده است.

در خراسان شمالی، ثبت درخواست طلاق منوط به شرکت در کلاس مشاوره است. در این بین، استان ایلام جزء استان‌های با کمترین آمار طلاق است؛ جعفر دارابخانی، معاون دادگستری ایلام معتقد است: «نقش خانواده در این استان بسیار مهم است و جوانان از بزرگترهای خود حرف‌شنوی کامل دارند؛ بنابراین می‌توانند به راحتی صلح و سازش برقرار کنند.»

چانه‌زنی بر سر بودجه‌های جمعیتی

تسهیلات کشاورزی_اعتبارات کشاورزی_ بودجهشهین‌دخت مولاوردی، معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده خواستار اختصاص اعتبار چند برابری نسبت به سال ٩۴ در لایحه بودجه ٩۵ برای برنامه‌های حوزه زنان و خانواده شد.

مسئولان حوزه جوانان هم از پایین بودن بودجه دستگاه متبوع خود گله کردند. محمدرضا رستمی، معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با ارائه پیشنهاد ۴۰ برابری بودجه این حوزه، از سطح پایین بودجه کنونی انتقاد کرد و گفت: «با افزایش دو برابری بودجه جوانان هیچ اتفاقی در این حوزه نمی‌افتد؛ اگر امکان ۴۰ برابر شدن وجود ندارد، این بودجه باید حداقل به ۲۰ برابر افزایش یابد.»

طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده هم که قرار بود این مشکلات را برطرف کند، خود به سدّ مشکلات مالی خورد؛ سیدعلی طاهری، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس توضیح داد: «این طرح که از صحنه علنی به دلیل بار مالی به کمیسیون برگشت خورده است، در کمیسیون مورد بررسی قرار خواهد گرفت و نمایندگانی از سازمان برنامه و بودجه به کمیسیون می‌آیند تا اشکالات مالی دولت بر طرح بررسی شود.»

سایر اخبار

فاصله زیاد تعداد کودکان در ایران با متوسط جهان؛ بخش تحقیقات دینی در مرکز تحقیقاتی پیو اعلام کرد نرخ تولد به ازای هر زن در جهان اسلام ۳.۱ کودک است و در دنیای مسیحی ۲.۷ کودک است، این نرخ برای ایران ۱٫۹ فرزند برای هر زن است.

کهگیلویه و بویراحمد، رتبه نخست سقط جنین ایران؛ کامروز امینی، مدیرکل پزشکی قانونی این استان با اشاره به صدور ۷۲ مجوز سقط جنین در ۹ ماهه نخست سال جاری، گفت: این استان در نرخ سقط جنین نسبت به جمعیت رتبه نخست را در کشور دارد.

اثرات آلودگی‌های زیستی بر ناباروری و نازایی؛ ریحان میردامادی، متخصص زنان و نازایی ابراز داشت با بالا رفتن غیر قابل کنترل سن ازدواج به علت مشکلات مالی و در پی آن کاهش کمیت و کیفیت تخمک زنان از علل اصلی ناباروری در ایران است اما محیط آلوده و آلودگی‌های زیست‎بوم روی تمام قسمت‎های بدن تأثیر مخرب دارد و دستگاه تولید مثل نیز از این امر مستثنی نیست.

دست بخشنده خیران به احداث مراکز درمان ناباروری رسید؛ به همت خیر نیکوکار، پژوهشکده علوم تولیدمثل در یزد وارد فاز عملیاتی شد، برای ساخت و تامین تجهیزات این مرکز هزینه ای بالغ بر ۴۰ میلیارد تومان برآورد شده که بخشی از آن توسط خیر تامین می‌شود، در این مرکز ساخت فضاهایی نظیر مراکز سقط مکرر، تولیدمثل، ژنتیک، واحدهای آموزشی، جراحی و آزمایشگاهی در نظر گرفته شده است.

در جریان جمعیت، با شبکه افق؛ «در جریان» عنوان برنامه ای تلویزیونی حول محور مبحث اجتماعی جمعیت است که در هر قسمت از این برنامه یکی از کارشناسان یا مسئولان ذیربط در برنامه حضور می یابد و با مجری برنامه در خصوص ابعاد مختلف مساله جمعیت و رشد و کاهش آن به گفتگو می‌پردازد.

برای ششمین سال متوالی، رکود جمعیت ژاپن؛ با اعلام آمار جمعیت جوان ژاپن در سال ۲۰۱۵ میلادی، این کشور برای ششمین سال متوالی رکورد کاهش جمعیت خود را در رده سنی جوانان تجربه کرد، مرکز آمار و جمعیت ژاپن اعلام کرد رشد جمعیت جوان این کشور برای ششمین سال متوالی زیر یک درصد بوده است.

کانال تلگرام

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: