کاهش قیمت‌های جهانی و تقاضای داخلی دو دلیل کند شدن روند تورم تولید‌کننده

یک کارشناس صنعت کاهش قیمت‌های جهانی مواد اولیه و تقاضای داخلی را دو عامل اصلی کند شدن سرعت تورم تولید‌کننده ذکر کرد.

به گزارش عیارآنلاین ،آرمان خالقی در مورد تورم منفی ۲٫۹ درصدی صنعت در یک سال منتهی به آذرماه اظهار داشت: تورم نقطه به نقطه تولید در مقایسه با تورم نقطه به نقطه‌ عمومی کشور کاهش چشمگیری داشته است.

وی ادامه داد: تورم کالاها، مواد اولیه و تجهیزات مصرفی تولید نسبت به تورم عمومی کشور کمتر بوده و این به معنی آن است که سرعت رشد قیمت مواد اولیه و نهاده‌های تولید نسبت به سایر کالاها کمتر بوده است.

خالقی در توضیح دلیل این مسئله اظهار داشت: کاهش تقاضا برای خرید کالا از جمله دلایل این اتفاق است و علاوه بر این در شرایط رکود، افزایش قیمت‌ها به صورت ذاتی اتفاق نیفتاده و با ثابت ماندن میزان تولید نسبت به سال قبل، قیمت تمام شده تولید افزایش نیافته و یا اینکه افزایش تقاضا صورت نگرفته است که در نهایت باعث عدم افزایش چشمگیر قیمت نهاده‌های اولیه تولید شده است.

خالقی تصریح کرد: در شرایط رکود، افزایش تقاضا برای محصولات تولید داخل نداشته‌ایم و تولیدکنندگان نیز موجودی انبارهای خود را عرضه کرده‌اند که با این کار در واقع از موجودی انبار مواد اولیه استفاده کرده‌اند.

وی افزود: رفتار تولیدکنندگان معمولاً طوری است که موجودی مواد اولیه انبار خود را حفظ می‌کنند تا اگر اتفاقی مانند جهش نرخ ارز یا افزایش قیمت مواد اولیه افتاد مشکل زیادی نداشته باشند، به همین دلیل همیشه موجودی استراتژیک خود را حفظ می‌کنند.

این کارشناس صنعت توضیح داد: در چنین شرایطی اگر دپوی محصول در انبار تولیدکنندگان وجود داشته باشد، آن را با تخفیف یا کاهش قیمت و یا فروش مدت‌دار به بازار عرضه می‌کنند، ولی در نهایت کاهش تقاضای خرید باعث کاهش تولید می‌شود،هر چند موجودی انبار مواد اولیه را حفظ می‌کنند.

وی در ادامه با اشاره به کاهش قیمت جهانی انرژی‌های فسیلی، گفت: کاهش قیمت نفت باعث کاهش قیمت جهانی محصولات پتروشیمی شده است، اما با توجه به اینکه تولید این محصولات در ایران با گاز صورت می‌گیرد، فعلاً تغییر چندانی در قیمت داخلی محصولات پتروشیمی نداشته‌‌ایم اما اگر کاهش قیمت‌های جهانی مستمر باشد بر محصولات پتروشیمی داخل نیز تأثیرگذار خواهد بود.

به گفته خالقی، کاهش قیمت جهانی برخی مواد معدنی مانند سنگ آهن و مس نیز باعث شده تا روند گران شدن قیمت این کالاها کند باشد که تمام این مسائل بر تورم تولیدکننده تأثیرگذار بوده‌اند.

منبع: فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: