تصویب ۲۵۰ میلیارد تومان برای سوادآموزی از سوی دولت

رییس سازمان سواد آموزی کشور گفت: دولت برای سوادآموزی در کشور سالانه ۲۵۰ میلیارد تومان مصوب کرده است.

علی باقرزادهبه گزارش عیارآنلاین، علی باقر زاده در نهمین جلسه شورای پشتیبانی سوادآموزی استان فارس گفت: از بین بردن بی‌سوادی در کشور به‌عنوان یک اولویت برای دولت مطرح است که در این راستا ۲۵۰ میلیارد تومان دولت به‌طور سالانه به این مهم تخصیص داده است.

وی ادامه داد: دولت در سال گذشته مصوبه‌ای در خصوص مراکز یادگیری محلی داشته است که تجربه کشورهای پیشرفته نشان داده  که این روش بهترین راه‌ حل  است و در حال حاضر نیز محتوای کتاب در این راستا آماده‌ شده و به‌ زودی می‌توان این مهم را عملیاتی کرد.
معاون وزیر آموزش‌وپرورش یادآور شد: دولت به این رویکرد رسیده که بی‌سوادی یک پدیده چندوجهی است که مشارکت از ارکان اصلی آن  است و تنها را حل، کمک تمامی دستگاه‌ها برای رفع  این مشکل است.
باقر زاده بیان کرد: سال ۷۵ سال  پایان بی‌سوادی در کشور اعلام شد ، با وجود آن  سال ۸۵ حدود ۱۰ میلیون بی‌سواد در کشور وجود داشت که همان سال  نیز پایان بی‌سوادی اعلام شد، و امروز نیز  آمار  بی‌سواد در کشور کم نیست.
وی با تاکید بر اینکه «این وضعیت آماری نشان می دهد که بی‌سوادی ریشه‌کن نشده» افزود: کودکان در رده سنی شش تا ۱۰سال باید از آموزش رایگان، اجباری و فراگیر برخوردار شوند ،چرا که همزمان با تلاش ها برای آموزش بیسوادان، باید مجاری بیسوادی نیز مسدود شود.
معاون وزیر آموزش‌وپرورش ادامه داد: عدد قابل‌توجه ای از مجرمین زیر ۳۰ سال بی‌سواد هستند که این نشان از تأثیر بی‌سوادی و کم‌سوادی بر وجود جرم است بنابراین باید  اولویت باسوادی را از سنین کم گذاشت.
باقر زاده تأکید کرد: ایران تنها کشور آسیایی است که برای ریشه کنی بی سوادی  آموزش رایگان می دهد  و در حال حاضر نیز توان دولت بر این است که اگر بی‌سوادی توسط اعضای خانواده سواددار شود ۷۰۰ هزار تومان پرداخت کند.
باقر زاده در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: سازمان سوادآموزی کشور کتاب های سوادآموزی را متناسب با جامعه هدف مانند کشاورزان، زندانیان، سربازان و بازاریان تدوین و در دسترس جوامع شهری و روستایی قرار داده است.

منبع: پانا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: