سی و یکمین بسته خبری کشاورزی

صادرات غذا به عراق در انتظار حمایت‌های دولت

ازآنجاکه عراق یکی از بازارهای بسیار مهم، اقتصادی و راهبردی برای توسعه صادرات محصولات غذایی ایران محسوب می‌شود ولی جز صادرات برخی محصولات، همچون تخم مرغ، که در حال حاضر انجام می‌گیرد،صادارت برخی محصولات دیگر همچون سیب زمینی از شرایط خوبی برخوردار نیستند.

به گزارش عیارآنلاین، بسته خبری این هفته کشاورزی به موضوعات مهمی همچون صادرات مواد غذایی به عراق، عدم تحقق پرداخت یارانه به کشاورزان از سوی دولت تدبیر و امید، مدیریت متمرکز بازرگانی و اهمیت آن و سایر اتفاقات مهم هفته گذشته می‌پردازد.

صادرات غذا به عراق در انتظار حمایت‌های دولت

یکی از خبرهای که هفته گذشته منتشر شد، تصمیم کشور عراق مبنی بر کاهش واردات روغن خوراکی از کشور ترکیه بود. بر این اساس عراق تصمیم دارد نیاز وارداتی خود به روغنی خوراکی را از سایر کشورها تأمین نماید. به اذعان بسیاری کارشناسان عراق یکی از بازارها بسیار مهم برای توسعه صادرات محصولات غذایی محسوب می‌شود چراکه هم صادرات به این کشور از نظر اقتصادی به‌صرفه است و هم از نگاه راهبردی و امنیت ملی نیز توسعه روابط تجاری با این کشور بسیار حائز اهمیت است. در این میان هرچند که صادرات برخی محصولات، همچون تخم مرغ، در حال حاضر انجام می‌گیرد، اما برخی محصولات دیگر همچون سیب زمینی از شرایط صادراتی خوبی برخوردار نیستند. عموماً قیمت بالای محصولات غذایی و کشاورزی، یکی از موانع اصلی صادرات این محصولات است. در رابطه با کشور عراق نیز باید گفت با توجه به آنکه این کشور در شرایط اقتصادی مناسبی قرار ندارد به دنبال تهیه محصولات غذایی ارزان قیمت است. در این میان دولت ایران می‌تواند با در نظر گرفتن مشوق و یارانه‌های صادراتی زمینه صادرات ارزان قیمت محصولات غذایی به عراق را فراهم آورد که درمورد صادرات سیب زمینی مشوق صادراتی سال گذشته تا کنون پرداخت نشده است. در این میان وزارت جهاد کشاورزی نیز تلاش می‌کند با انجام مذاکراتی با مسئولین کشور عراق، زمینه تسهیل صادرات به این کشور را فراهم آورد. در این خصوص می‌توان به امضای موافقتنامه‌های تعرفه‌ای و یا در زمینه مسائل قرنطینه گیاهی و دامی با کشور عراق اشاره کرد.

یارانه‌ای که به کشاورزی نمی‌دهند

یکی از مشکلات اساسی که گریبان اغلب صنایع غذایی و کشاورزی را گرفته، محقق نشدن یارانه‌های مصوب دولتی است. به عنوان مثال در رابطه با صنایع تولید شیرخام (دامداران) باید گفت یکی از عوامل اصلی بروز شرایط فعلی، پرداخت نشدن یارانه دولتی است که از سال گذشته تا کنون متوقف شده است. هر چند که دولت قصد داشت با اجبار صنایع لبنی مبنی بر خرید شیرخام با قیمتی بالاتر از دامداران، ندادن یارانه توسط خود را جبران کند، اما حتی خود دامداران نیز از عملکرد دولت در این خصوص انتقاد دارند.

صنایع قندوشکر دیگر قربانی پرداخت نشدن یارانه تولید هستند که بر این اساس قرار بود دولت به ازای فروش هر کیلو شکر توسط این صنایع، ۲۰۰ تومان به عنوان یارانه پرداخت کند. خبرها حاکی از آن است که فقط بخشی از این مبلغ پرداخت شده و صنایع قند وشکر حدود ۲۰۰ میلیارد تومان از دولت طلبکار هستند. این در حالی است که این صنایع که متولی خرید تضمینی چغندر و نیشکر از کشاورزان هستند، در شرایط فعلی فقط ۳۵ درصد مطالبات کشاورزان را توانسته‌اند رداخت کنند.

مدیریت متمرکز بازرگانی و تولید کشاورزی، نیازمند فرصت بیشتر

هرچند که در لایحه‌ی پیشنهادی دولت موضوع جداشدن وظایف بازرگانی از وزارت جهاد کشاورزی مطرح شده است، اما این پیشنهاد با انتقاداتی از سوی کارشناسان و مسئولین وزارت جهاد کشاورزی روبه‌رو گردید. به عنوان مثال وزیر جهاد کشاورزی اعتقاد دارد که جدا شدن بخش بازرگانی و تجارت از بخش تولید کشاورزی، زمینه باز شدن درهای کشور به سوی واردات را فراهم می‌آورد. در همین راستا قائم مقام وزارت جهاد کشاورزی در امور بازرگانی نیز با اشاره به قانون تمرکز وظایف بخش کشاورزی در وزارت جهاد و انتقال وظایف بازرگانی و تجارت این محصولات به وزارتخانه مربوطه، اعتقاد دارد دو سال فرصت کمی برای ارزیابی عملکرد این قانون است.

سایر خبرها

صادرات به روسیه

روسیه به عنوان بازاری است که اخیراً برای صادرات برخی محصولات غذایی فراهم شده، اما باید گفت با توجه به وجو برخی موانع، روند صادرات، به کُندی پیش می‌رود. به عنوان مثال صادرت تخم مرغ به دلیل نبود زیرساخت مناسب حمل ونقل به روسیه، مورد استقبال قرار نگرفته است.

نانوایی‌ها زیر ذربین دولت

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران از زیرنظر قرار داشتن نانوایی‌ها خبر داد و گفت: اگر نانوایی تخلفی انجام دهد یا آرد قاچاق کند و بخواهد آرد یارانه‌ ای خود را به بازار آزاد عرضه کند با آن برخورد خواهد شد.

۳۰ هزار تن گوشت مرغ مازاد تولید در هر ماه

گزارش‌ها حاکی از آن است که بیش از ۳۰ هزار تن گوشت مرغ مازاد بر نیاز کشور در حال تولید است. این درحالی است که بر اساس توصیه‌های وزارت جهاد کشاورزی به مرغداران، ماهانه باید ۸۵ میلیون قطعه جوجه‌ریزی انجام گیرد، اما در حال حاضر ماهانه ۱۰۰ میلیون قطعه تولید می‌شود. به نظر می‌رسد مناسب‌ترین راه‌کار برای بهبود شرایط فعلی، تسهیل صادرات مازاد تولید به کشورهای هدف است.

دست‌های پشت پرده دلالان در قیمت گوشت قرمز

تغییرات صعودی قیمت گوشت قرمز در بازار درحالی است که قیمت دام زنده تغییرات زیادی نکرده است؛ به عنوان مثال تغییر قیمت دام زنده در سه سال اخیر بین ۹ تا ۱۲ هزار بوده است. به اعتقاد برخی کارشناسان دلیل اصلی این اختلاف قیمت میان دام زنده و گوشت قرمز وجود دلالان متعدد در این بخش است.

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: