۹ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۳۲

گمرک ایران: تراز تجارت خارجی همچنان مثبت است/کاهش واردات در ۹ ماهه امسال

گمرک ایران گزارش عملکرد تجارت خارجی کشور در ۹ ماهه امسال را اعلام کرد که بر این اساس، این تراز همچنان مثبت باقیمانده و حجم صادرات غیر نفتی کشورمان یک میلیارد و ۸۶۴ میلیون دلار بیشتر از واردات است.

به گزارش عیارآنلاین ، واردات کشورمان در مدت یاد شده به ۳۰ میلیارد و ۱۶۷ میلیون دلار رسید که این میزان واردات ۲۲٫۳۴ درصد کمتر از مدت مشابه سال قبل بوده است.
همچنین در ۹ ماهه امسال، میزان صادرات غیرنفتی کشورمان به ۳۲ میلیارد و ۳۱ میلیون دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۱۱٫۱۶ درصد کاهش داشت.
اقلام عمده صادرات غیرنفتی در مدت یاد شده شامل گازهای نفتی و هیدروکربورهای گازی شکل، پروپان مایع شده و قیر نفت بوده وعمده ترین خریداران کالاهای صادراتی کشورمان نیز به ترتیب چین، عراق، امارات متحده عربی، هند و افغانستان بوده اند.
عمده واردات کشورمان هم به ترتیب به ذرت دامی با سهم ۳٫۵۰ درصدی از کل ارزش واردات، گندم با ۲٫۰۹ درصد، لوبیای سویا با ۱٫۴۹درصد و کنجاله سویا با ۱٫۷۳ درصد اختصاص دارد که به ترتیب از کشورهای چین، امارات متحده عربی، کره جنوبی، ترکیه و سوئیس وارد کشور شده است.
به گزارش ایرنا، بررسی آماری تراز تجاری کشور در دولت یازدهم نشان می دهد در بخش کشاورزی نیز همچنان این تراز مثبت بوده و چهار میلیارد دلار بهبود یافته است؛ پیش بینی می شود تا پایان سال، چهار میلیارد دلار دیگر بهبود یابد.
براساس اعلام مسئولان وزارت جهاد کشاورزی، سرانه تجاری بخش کشاورزی در اواخر دولت هشتم به منفی ۱٫۱ میلیارد دلار رسید که این رقم در سال ۱۳۹۱ به منفی ۹٫۲ میلیارد دلار یعنی ۹ برابر افزایش یافت.
در سال ۱۳۹۲ با اقدامات دولت یازدهم تراز تجاری بخش کشاورزی به منفی هشت میلیارد دلار رسید که این رقم در سال گذشته به منفی ۵٫۵ میلیارد دلار کاهش یافت؛ در دو سال و نیم اخیر این میزان چهار میلیارد دلار دیگر کاهش نشان می دهد.

منبع: ایرنا

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: