افزایش پنج برابری شبکه ریلی برای توسعه بخش معدن ضروری است

رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: افزایش پنج برابری شبکه ریلی برای دستیابی به اهداف چشم انداز ۱۴۰۴ در بخش معدن و صنایع معدنی، ضروری است.

به گزارش عیارآنلاین،از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، مهدی کرباسیان افزود: حمل و نقل از جمله بخش های زیربنایی برای توسعه اقتصادی و به ویژه بخش معدن است و توسعه شبکه حمل و نقل و برنامه ریزی صحیح برای حمل و نقل مواد معدنی، موجب شناسایی بهتر، بهره برداری مطلوب تر، ارتقای سطح استخراج از معدن و کاهش هزینه های تولید می شود.
وی اضافه کرد: توسعه خطوط حمل و نقل می تواند در کنار تسریع صادرات مواد و محصولات معدنی، توسعه صنایع معدنی در کشور را نیز به همراه داشته باشد.
این مسئول، یکی از مشکل های کنونی بخش حمل و نقل ریلی در بخش معدن و صنایع معدنی را پایین بودن ظرفیت خطوط نسبت به تقاضا عنوان کرد و گفت: بهره وری بسیار پایین و سرعت پایین حرکت لکوموتیو در ایران، کمبود ناوگان ریلی (لکوموتیو و واگن)، فرسودگی ناوگان حمل و نقل ریلی و نیز کمبود شبکه ریلی بهینه از دیگر مشکل های این بخش است.
رئیس هیات عامل ایمیدرو به وجود ۸۱ هزار و ۶۶۱ کیلومتر جاده و حدود ۱۰ هزار و ۲۲۳ کیلومتر خط آهن در کشور اشاره کرد و افزود: اکنون حجم حمل و نقل جاده ای سالانه حدود ۶۱۱ میلیون تن بار و حجم حمل و نقل ریلی ۳۵ میلیون تن بار است که ۲۵ میلیون تن آن مربوط به حمل و نقل مواد معدنی و صنعت فولاد است.
وی ادامه داد: پیش بینی وضعیت حمل و نقل نشان می دهد، با توجه به رشد سالانه حمل و نقل تا سال ۱۴۰۴، ظرفیت جاده های کشور باید به ۱۰۶۹ میلیون تن و ظرفیت راه آهن به۳۵۰ میلیون تن بار برسد.
کرباسیان تاکید کرد: برای پاسخگویی به نیاز حمل و نقل مواد معدنی و محصول های فولادی از طریق ریلی در چشم انداز ۱۴۰۴ باید حدود ۵۰ هزار کیلومتر راه آهن داشته و طول جاده های اصلی کشور نیز با توجه به رشد مستمر در ۱۴ سال آینده باید ۵/۲۳ درصد افزایش یابد.
وی درباره برنامه های ایمیدرو برای افزایش بهره وری شبکه ریلی گفت: تدوین و اجرای راه حل های کوتاه مدت از جمله برون سپاری بهره برداری خطوط و تجهیزات تخلیه و بارگیری، مشارکت شرکت های فولادی برای ایجاد واگن برگردان در منطقه ویژه، کاهش هزینه دسترسی به شبکه ریلی، تشکیل کارگروه های استانی برای حل مشکل های حمل و نقل ریلی، ایجاد انگیزه برای تشکیل شرکت های حمل و نقل ریلی اختصاصی برای شرکت های فولادی و معدنی مهمترین برنامه های پیش بینی شده است.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: