در شهرهای بالای 25 هزار نفر صورت گرفت

ساخت ۳۰۰ هزار واحد مسکونی از سوی بنیاد مسکن

معاون شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: از مجموع واحدهایی که ساخت آنها برعهده بنیاد مسکن قرار داده شده است تاکنون ۳۰۰ هزار واحد مسکونی ساخته شده و ۲۸۶ هزار واحد نیز به متقاضیان تحویل داده شده است.

به گزارش عیارآنلاین،جواد حق‌شناس در سفر به استان قزوین به منظور بازدید از پروژه‌های عمرانی در جمع خبرنگاران استان اظهار کرد: در حال حاضر بیش از یک هزار شهر بالای ۲۵ هزار نفر جمعیت در سطح کشور وجود دارد که ساخت ۳۴۷ هزار واحد مسکن در این شهرها بر عهده بنیاد مسکن است.

وی افزود: از مجموع واحدهایی که برعهده بنیاد مسکن قرار گرفته، تاکنون ۳۰۰ هزار واحد مسکونی احداث و ۲۸۶ هزار واحد نیز به متقاضیان مسکن، تحویل داده شده است.

معاون شهری بنیاد مسکن با بیان اینکه فروش اقساطی ۲۵۰ هزار واحد مسکونی به پایان رسیده است، گفت: عملیات ساخت و ساز مسکن مهر در شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر جمعیت در حال اتمام است.

برگزاری نخستین جشن واگذاری مسکن مهر در قزوین

حق‌شناس با اشاره به برگزاری جشن واگذاری مسکن مهر در شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر جمعیت در سطح کشور ادامه داد: استان قزوین با توجه به پیشرفت‌هایی که در این زمینه داشته به عنوان نخستین استان کشور این جشن را برگزار می‌کند.

وی عنوان کرد: ساخت ۵ هزار و ۶۵۴  واحد مسکن مهر بر عهده بنیاد مسکن قرار داده شده بود که کار احداث آنها رو به اتمام بوده و به‌زودی جشن آن نیز در استان قزوین برپا می‌شود.

معاون شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تصریح کرد: همچنین ۴۷ هزار واحد مسکن مهر نیز در شهرها باقی‌مانده که بیش از ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تا پایان سال جاری تکمیل می‌شود.

حق‌شناس با بیان اینکه ۲۵ هزار واحد مسکن مهر نیز باید در سطح کشور ساخته شود، گفت: از مجموع واحدهای مسکن مهر که بنیاد مسکن وظیفه ساخت آن‌ها را برعهده دارد، ۱۰ هزار واحد مسکونی باید تا پایان سال جاری تکمیل شود و ۱۵ هزار واحد نیز در سال‌های گذشته ساخته شده است.

طرح ادغام بنیاد مسکن ایراد ساختاری دارد

وی با اشاره به بحث ادغام بنیاد مسکن بیان کرد: این ادغام با هدف کاهش تصدی‌گری دولت مطرح شده است اما به نظر می‌رسد کار کارشناسی دقیقی روی این موضوع صورت نگرفته است، زیرا این ادغام نه‌تنها کاهش تصدی‌گری را به دنبال ندارد بلکه موجب افزایش تشکیلات دولتی نیز می‌شود.

معاون شهری بنیاد مسکن با بیان اینکه طرح ادغام بنیاد مسکن ایراد ساختاری دارد، افزود: اگر سازمان دیگری با هدف برعهده گرفتن بخشی از کارهای روستایی و عشایری ایجاد شود، بی‌شک جوابگوی نیازهای موجود در این بخش نیست و بار دیگر کارها به دولت واگذار می‌شود.

حق‌شناس اضافه کرد: علی‌رغم اینکه افزایش بهره‌وری و بهبود کار نیز در این طرح لحاظ شده است اما باز هم کار، دولتی و سنگین‌تر از وضعیت قبلی می‌شود به گونه‌ای که با اعتبارات فعلی نمی‌توان بسیاری از امور را پیش برد.

شناسایی بیش از ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار خانواده نیازمند فاقد مسکن

وی با اشاره به ساخت مسکن حمایتی از سوی بنیاد مسکن ادامه داد: این طرح در دولت یازدهم مطرح شده که هدف اصلی آن ساخت مسکن برای افراد آسیب‌پذیر جامعه است تا این افراد نیز با آورده کم بتوانند صاحب‌خانه شوند.

به گفته معاون شهری بنیاد مسکن تاکنون بیش از ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار خانواده نیازمند فاقد مسکن در سطح کشور شناسایی شده است.

حق‌شناس تصریح کرد: با توجه به اینکه تاکنون برای ساخت مسکن حمایتی، هیچ اعتباری تخصیص نیافته است، خیران باید در این زمینه ورود پیدا کنند تا بتوانیم نیازمندان جامعه را نیز صاحب‌خانه کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در اجرای طرح مسکن حمایتی مسائلی از قبیل شناسایی خانواده‌های نیازمند، مکان‌یابی، تأمین اعتبار، نوع و نحوه ساخت مسکن باید لحاظ شود و با توجه به شواهد موجود به نظر می‌رسد اجرای این طرح در شهرهای کوچک میسر باشد.

معاون شهری بنیاد مسکن با بیان اینکه این نهاد تجربه موفقی در توسعه روستایی و شهری و بهسازی خانه‌های آسیب‌دیده دارد، اظهار کرد: با توجه به این تجربیات موفق، امیدواریم ورود بنیاد مسکن در بافت‌های فرسوده نیز نتایج خوبی به همراه داشته باشد.

حق‌شناس عنوان کرد: بر این اساس سعی داریم در مواردی که مردم قادر به نوسازی بافت‌های فرسوده خود نیستند، ورود پیدا کرده و خدماتی از قبیل نظارت مهندسی، خدمات فنی و مهندسی و تأمین مصالح را در اختیار آنان قرار دهیم.

وجود بافت فرسوده در یک هزار شهر

وی یادآور شد: بر اساس آمارها در بیش از یک هزار شهر کشور، بافت فرسوده وجود دارد که برای ۱۵۰ تا ۲۰۰ شهر طرح نوسازی و بهسازی ارائه‌ شده است و در صورت تأمین اعتبار لازم نسبت به اجرای طرح‌های نوسازی و بهسازی اقدام می‌کنیم.

منبع: فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: