دوازدهمین بسته خبری جمعیت منتشر شد

رکود جمعیت!

رشد جمعیت

از یک سو جمعیت کشور به سمت میان سالی و کهن سالی درحرکت است و از سوی دیگر رشد جمعیت از حرکت ایستاده است. فراهم نکردن شرایط و عدم رفع نیازهای جمعیت جوان و فعال فعلی کشور بر وخامت اوضاع و ناتوانی جامعه برای رشد موالید افزوده است.

به گزارش عیارآنلاین، دوازدهمین بسته خبری جمعیت با پرداختن به موضوع ناباروری، طلاق عاطفی و مشکل صندوق‌های بازنشستگی با وقوع پیری جمعیت منتشر شد.

جمعیت ؛ بزرگترین سرمایه یک کشور

جمعیتهفته پیش رادیو گفتگو میزبان سه تن از صاحب‌نظران مسئله جمعیت بود که در مورد این مسئله به بحث پرداختند. احمد آریایی‌نژاد، نماینده مجلس، بزرگترین سرمایه هر کشور را جمعیت آن کشور دانست و عنوان داشت مهمترین بخش سنی جمعیت نیز جوانان آن محسوب می شوند. حسین گلرخی مدرس دانشگاه، تاکید کرد در قدم نخست باید یک مختصات‌یابی دقیق انجام دهیم، یعنی وضعیت فعلی مان را بدانیم کجا است تا بعد از آن بدانیم بر اساس این شرایط به کدام سمت حرکت کنیم. شهناز سجادی، کارشناس حقوقی هم با اشاره به طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده ابراز داشت این طرح از نگاه حقوقی، ضعف هایی دارد اما اگر به نقاط مثبت آن توجه شود، برای جلوگیری از کاهش نرخ رشد جمعیت سیاست‌هایی اتخاذ شده است و بار این موضوع فقط بر دوش مردم نیست.

حسین امیدوار در روزنامه آفرینش نوشت امروز کشور ما  دچار این معضل جمعیتی شده است. از یک سو جمعیت کشور به سمت میان سالی و کهن سالی درحرکت است و از سوی دیگر رشد جمعیت از حرکت ایستاده و به سمت رشد منفی سوق داده می شود. عدم فراهم سازی شرایط و رفع نیازهای جمعیت جوان و فعال فعلی کشور بر وخامت اوضاع و ناتوانی جامعه برای رشد موالید افزوده است.

فعلا زیرساخت لازم برای حمایت مالی از زوج‌های نابارور در کشور فراهم نیست

ناباروریمعرفت غفاری، دبیر برد بیولوژی تولید مثل، ضمن تشریح برنامه جدید وزارت بهداشت مبنی بر حمایت از زوجین نابارور و مدیریت خدمات درمان ناباروری، اعلام کرد فعلا زیرساخت لازم برای حمایت مالی از زوج‌های نابارور در کشور فراهم نیست. به گفته وی یکی از اهداف این برنامه ارتقای کیفیت ارائه خدمات بخش آموزشی در حوزه ناباروری است. به گفته غفاری از ۶۲ مرکز درمان ناباروری کشور بیش از ۲۰ مورد در تهران است در صورتی که در نقاط دیگر مثل استان هرمزگان اصلا مرکز درمان نازایی وجود ندارد. این طرح هنوز تصویب نشده و قرار است تا آخر سال تکلیف بودجه آن مشخص شود.

لاله اسلامیان، جراح زنان و زایمان اعلام کرد‌ آلودگی هوا مشکلات فراوانی برای زنان باردار به همراه دارد، به ویژه در صورتی که هوا به دلیل آلودگی دارای سرب باشد که عوارض آن چندین برابر خواهد شد. به گفته وی به طور کلی در تحقیقات و مطالعات انجام شده آلودگی هوا سبب نازایی، سقط جنین و برخی از ناهنجاری‌های جنینی می‌شود.

محمد اسماعیل مطلق مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت در هشتمین کنگره مرکز تحقیقات بهداشت باروری و ناباروری که در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، اعلام کرد آمار جهانی نشان می‌دهد که ۱۰ تا ۱۵ درصد زوج‌های ۱۵ تا ۴۴ ساله نابارور هستند و در ایران بیش از سه میلیون زوج نابارور وجود دارد. وی همچنین عنوان کرد در ایران عدد دقیقی از شیوع ناباروری در دست نیست اما مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۱ روی زنان ایرانی ۲۰ تا ۴۰ ساله انجام شد شیوع ناباروری را ۲۰.۲ درصد برآورد کرد که بالا‌تر از متوسط جهانی است.

آمارهای ازدواج و طلاق به صورت لحظه‌ای ثبت می‌شود

آمار ازدواج و طلاقمحمداسماعیل سعیدی، نماینده مجلس اعلام کرد بر اساس آمارهای موجود شاهد رشد طلاق و کاهش ازدواج در کشور به ویژه در کلانشهرها به وقوع پیوسته است به گونه ای که از هر ۲٫۵ ازدواج یک مورد به طلاق می‌انجامد که این آمار بسیار نگران کننده و هشدار دهنده است.

علی اکبر محزون، مدیرکل دفتر اطلاعات آمار و جمعیت سازمان ثبت احوال گفت: اقدامات و برنامه ریزی‌های لازم برای تبادل اطلاعات در مورد ازدواج و طلاق میان سازمان ثبت احوال با سازمان ثبت اسناد انجام شده و به زودی این اتفاق انجام خواهد شد. با ثبت یکپارچه آمار، جزئیات بیشتری از ازدواج و طلاق در میان اقشار مختلف و دلایل آن ثبت و به صورت لحظه‌ای اعلام خواهد شد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور، با اشاره به آمار آسیب‌های اجتماعی، روحی و روانی در جامعه از افزایش طلاق زنان سرپرست خانوار از سال ۸۵ تا ۹۱، به ۵۷ درصد خبر داد.

رزگار قادرپور، مشاور خانواده می‌گوید طلاق رسمی و عاطفی والدین، فرزندان را به سمت اعتیاد سوق می‌دهد. اگر ساختار خانواده سالم باشد، احتمال اینکه اعضای آن به سمت اعتیاد سوق یابند بسیار اندک می‌شود برای کاهش اعتیاد در جامعه امروز ایرانی باید به ساختار خانواده بیشتر اهمیت داد.

طلاق عاطفی دستاورد موبایل و تبلت برای خانواده‌ها

موبایلعشرت شایق، کارشناس مسائل اجتماعی گفت: به نظر می‌رسد افزایش امکانات و پیشرفت تکنولوژی به جای اینکه گره از مشکلات زندگی بشر باز کند و محیط خانواده را گرم‌تر و صمیمی‌تر کند، آتش اختلافات، جدایی‌ها و دو دستگی‌ها را بیشتر کرده است، طلاق عاطفی نیز دستاورد موبایل و تبلت برای خانواده‌هاست.

سایر اخبار

افزایش اختلاف سن امید به زندگی با سن بازنشستگی مهم‌ترین چالش صندوقهای بازنشستگی

به گفته محمود اسلامیان، مدیر عامل صندوق بازنشستگی کشوری هم اکنون بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار بازنشسته در کشور وجود دارند. افزایش تعداد سالخوردگان در کنار افزایش اختلاف سن امید به زندگی با سن بازنشستگی مهم‌ترین چالش صندوقهای بازنشستگی در سال‌های آینده خواهد بود.

پیری جمعیت بودجه سال آینده ژاپن به شکل بی سابقه ای افزایش داد

دولت ژاپن در این باره اعلام کرد این رقم بودجه که تا کنون در تاریخ ژاپن بی سابقه بوده است، با هدف پاسخگویی به نیازهای جمعیت شناختی جدید این کشور و تلاش برای پوشش هزینه های رفاه مردم تعیین شده است. ژاپن در حال حاضر با پدیده سالخوردگی و کاهش جمعیت روبرو است.

کانال تلگرام

برچسب‌ها:

۱ دیدگاه

  1. علی :

    جمعیت یعنی شغل ، جمعیت یعنی مکان ، جمعیت یعنی غذا ، جمعیت یعنی آب ، جمعیت یعنی سلامت و ما کدام یک را داریم ؟

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: