چشم انتظاری ۱۳ ساله‌ی راه آهن غرب برای اتصال به عراق

عملیات اجرایی پروژه‌ی راه آهن غرب در سال ۸۱ آغاز شده و با گذشت بیش از یک دهه همچنان در زمره پروژه‌های در حال ساخت است. در حالی که تکمیل آن، اتصال شبکه‌ی ریلی ایران را به شبکه‌ی ریلی کشور عراق و مرکز آن یعنی بغداد، با کوتاه‌ترین مسیر (حدود ۱۸۰ کیلومتر) ممکن می‌سازد.

به گزارش عیارآنلاین، کمبود اعتبار در پروژه‌های عمرانی بخصوص در حوزه‌ی زیرساخت ریلی یکی از مهمترین عواملی است که سبب شده تا تقریبا تمامی این پروژه‌ها بعد از کلنگ زنی و پس از سال‌ها تزریق قطره چکانی منابع دولتی به بهره‌برداری نرسند. یکی از این پروژه‌ها، پروژه‌ی راه آهن غرب می‌باشد که عملیات اجرایی آن در سال ۸۱ آغاز شده و با گذشت بیش از یک دهه همچنان در زمره پروژه‌های در حال ساخت می‌باشد.

در همین رابطه، نماینده شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور در استان‌های کرمانشاه و ایلام گفت: مجموع طولی پروژه راه‌آهن از اراک به ملایر، کرمانشاه تا مرز خسروی ۵۳۰ کیلومتر است و عملیات اجرایی قطعه ملایر- کرمانشاه در سال ۱۳۸۱ آغاز و با اتمام و بهره برداری از قطعه اراک ملایر به طول ۹۰ کیلومتر در سال ۱۳۹۰، در حال حاضر تمرکز دولت، استان و نیز وزارت راه بر همین قطعه است.

الیاس سلیمانی پیرامون پیشرفت فیزیکی قطعه کرمانشاه به خسروی گفت: عملیات اجرایی این قطعه از سال ۹۰ همزمان با سفر مقام معظم رهبری به استان کرمانشاه آغاز و اکنون ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی در بحث عملیات زیرسازی دارد اما درمجموع تنها شاهد ۱۷ تا ۱۸ درصد پیشرفت فیزیکی این پروژه هستیم. وی وضعیت تأمین اعتبار قطعه کرمانشاه به خسروی را نامناسب دانست و اعتبار موردنیاز برای اتمام قطعه کرمانشاه به خسروی را هزار میلیارد تومان عنوان کرد.

راه آهن غرب

از ویژگی‌های منحصر بفرد این پروژه، امکان اتصال شبکه‌ی ریلی ایران به شبکه‌ی ریلی کشور عراق و مرکز آن یعنی بغداد، با کوتاه‌ترین مسیر ممکن (حدود ۱۸۰ کیلومتر) است. این اتصال ریلی باعث می‌شود تا امکان حمل بار از داخل کشور ایران و همین طور ترانزیت کالا از کشور‌های حوزه ی CIS به عراق تسهیل شود و از این طریق علاوه بر رشد و توسعه‌ی استان‌های غربی کشور همچون کرمانشاه، درآمد راه آهن از محل ترانزیت بار افزایش یابد. لازم به ذکر است در حال حاضر اتصال شبکه ریلی ایران به عراق از طریق مرز شلمچه با احداث یک قطعه ۲۵ کیلومتری حدفاصل شلمچه تا بصره در حال پیگیری است و راه آهن اراک ـ خسروی دومین مسیر دسترسی و البته کوتاه‌ترین مسیر دسترسی به شبکه ریلی عراق خواهد بود. باید توجه داشت که این مسیر به جهت قرار داشتن در کریدور ترانزیتی شرق ـ غرب در تثبیت دراز مدت روابط اقتصادی با کشور عراق اولویت دارد و مسیری راهبردی محسوب می‌شود که مورد تاکید مسئولان و مقامات سیاسی کشور هم بوده است. هرچند هزینه و زمان لازم برای ساخت آن بیشتر از محور خرمشهر به بصره می‌باشد. به عبارت دیگر به علت کارکرد متفاوت دو مسیر ریلی منتهی به شبکه ریلی عراق مقایسه این دو مسیر صحیح نیست.

مزیت دیگر این مسیر ریلی امکان جابجایی حجم بالای مسافران عتبات عالیات در طول سال به ویژه ایام محرم و اربعین است؛ که این امر با در نظر گرفتن هزینه‌های جابجایی مسافران از طریق جاده اعم از هزینه‌های مالی، جانی و زیست محیطی می‌تواند حمل مسافر توسط ناوگان ریلی را در این محور توجیه پذیر و مقرون به صرفه نماید.

با این حال و با درنظر گرفتن تمامی ملاحظات بالا برای تکمیل هرچه سریع‌تر این پروژه که منافع قابل توجهی برای دو کشور ایران و عراق دارد، به مدیران تصمیم گیر پیشنهاد می‌شود با فراهم نمودن شرایط واگذاری این پروژه به بخش غیر دولتی بخش اصلی بار مالی این پروژه را از دوش خود برداشته و با واگذاری این پروژه به صورت BOT به بخش غیر دولتی علاوه بر تسریع در تکمیل آن، از ویژگی‌های ذاتی این نوع قرار داد‌ها همانند افزایش کیفیت ساخت و ارتقاء بهره‌وری در این محور پر متقاضی بهره‌مند شوند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: