وزیر صنعت و تجارت روسیه اعلام کرد

بومی‌سازی قطعات هواپیمای سوخو ۱۰۰ در ایران/درپی نفوذ اقتصادی نیستیم

وزیر صنعت و تجارت روسیه با اعلام اینکه روس‌ها به دنبال نفوذ در اقتصاد ایران نیستند، گفت: در ارتباط با هواپیمای سوخو سوپر جت ۱۰۰ می‌خواهیم تولیدات قطعات این هواپیما را در ایران بومی‌سازی کنیم, که این امر با همکاری شرکای ایرانی انجام خواهد شد.

به گزارش عیارآنلاین،محمدرضا نعمت‌زاده در حاشیه نمایشگاه ملی روسیه با طرح این پرسش که نمی‌دانم چرا روسیه از تحریم‌های غرب تبعیت کرد اظهار داشت: امیدوارم در شرایط جدید شاهد توسعه همکاری‌های دو کشور باشیم. چرا که شرایط امروز ایران در زمینه علمی, پژوهشی و فنی متفاوت از ۱۲ سال گذشته است.

وی با بیان این که متخصصین کشور با توجه به اجبار اعمال تحریم‌ها تا حد امکان از توانمندی داخل کشور استفاده کرده‌اند افزود: تلاش کردیم تا بخشی از نیازهای خود را از محل توانمندسازی صادرات تامین کنیم که خوشبختانه در حال حاضر به نتایج مناسبی نیز دست پیدا کرده‌ایم.

وزیر صنعت معدن و تجارت افزود: امروز در بخش نانو توانسته‌ایم رتبه ۵۱ را در ۱۲ سال گذشته به رتبه ۷ برسانیم. ایران مقام علمی ۱۶ جهان را به خود اختصاص داده‌ است. این موضوع نشان از آن دارد که شرکت‌های روسی و ایرانی می توانند همکاری خوبی با یکدیگر داشته باشند.

وی حضور شرکت‌های روسی در ایران را به فال نیک گرفت و افزود: امیدوارم طرف روسی با اقدامات مناسب رویه سال‌های گذشته را  جبران کند, ما نیز به صورت جدی همکاری‌های مشترک را دنبال می‌کنیم.

نعمت‌زاده با بیان این که مسیر صادرات به کشورهای اورآسیا تسهیل می‌شود, گفت: امیدوارم تا دو ماه آینده تعرفه‌ واردات کالاهای کشورهای اورآسیا کاهش پیدا کند که این موضوع به نفع شرکت‌های ایرانی و روسی است.

نعمت‌زاده اضافه کرد:در حال حاضر ظرفیت ایران در زمینه تولید مواد غذایی مناسب است و روسیه می‌تواند از این پتانسیل استفاده کند. در کنار آن امیدوارم بخشی از نیاز روسیه در آینده نیز توسط ایران تامین شود.

وی با اشاره به این که مشارکت شرکت‌های روسی و ایرانی باید در سرمایه‌گذاری‌های مشترک صورت گیرد اظهار داشت: این موضوع باعث خواهد شد تا همکاری دو کشور بلند مدت شود, علاوه بر این بازار ایران و منطقه نیز بسیار قابل توجه است که این موضوع برای طرف روسی جذابیت بیشتری دارد.

وی تصریح کرد: حجم واردات کالا به ایران از کشور روسیه ۷۰۰ میلیون دلار بوده است که طرف ایرانی نیز توانسته‌است صادرات ۳۰۰ میلیون دلاری را به این کشور داشته باشد.

روس‌ها به دنبال نفوذ در اقتصاد ایران نیستند

دنیس‌مانتروس وزیر تجارت و صنعت روسیه نیز در ادامه صحبت‌های نعمت‌زاده با اشاره به سفر رئیس جمهور روسیه به ایران گفت: در این سفر تعدادی از فعالان اقتصادی و تجاری کشور روسیه نیز به همراه رئیس جمهور بودند و توانستیم تا حدودی با مشاهده بازار ایران بستر را برای گسترش همکاری ها فراهم آوریم.

وی با اشاره به همکاری چند ساله کشور روسیه با ایران افزود: یکی از مسائل مهم در روابط ایران و روسیه بخش بازرگانی و گسترش مبادلات تجاری است, در همین زمینه با لغو تحریم‌ها بین‌المللی امیدواریم روابط دو کشور در این حوزه‌ها گسترش بیشتری پیدا کند.

وی با بیان این که شرکت‌های روسی قابلیت رقابت پذیری زیادی با دیگر کشورها دارد, افزود: شرکت‌های روسی بر خلاف رقبای غربی هیچ وقت به دنبال نفوذ در اقتصاد ایران نبوده‌اند بلکه به دنبال همکاری و سودمندی متقابل با طرف ایرانی هستند.

مانتروس با بیان این که علی‌رغم بحران اقتصادی جهانی تجارت روسیه به رشد خود ادامه می‌دهد, گفت: سال گذشته مبادلات تجاری ایران و روسیه ۵ درصد رشد داشته است, اما این رقم با توجه به ظرفیت دو کشور قانع کننده نیست و باید توسعه‌ی بیشتری پیدا کند.

وزیر صنعت روسیه با بیان اینکه قرار است روسیه بلوکه سوم و چهارم نیروگاه هسته‌ای را در ایران بسازد اظهار داشت: در کنار این روسیه علاقه‌مند به حضور در پروژه‌های نفت و گاز ایران نیز است.

وی اضافه کرد: در صحبت‌های خود با مسئولین ایرانی تاکید کرده‌ایم که بخش‌هایی از همکاری ایران و روسیه با بی‌توجهی همراه شده که باید این موضوع نیز رفع شود چرا که ما می توانیم در حوزه‌های مختلف با ایران همکاری بیشتری داشته باشیم.

وی با تاکید بر این که می خواهیم در خاک ایران محصولاتی با کیفیت با همکاری شرکای ایرانی تولید کنیم گفت: علاوه بر این به دنبال مونتاژ محصولاتی هستیم که بعدا در ایران بومی‌ سازی خواهند شد.

وی اضافه کرد: تولید مشترک واگن در خاک ایران نیز از دیگر برنامه‌های روسیه است, همچنین در ارتباط با هواپیمای سوخو سوپر جت ۱۰۰ می‌خواهیم تولیدات قطعات این هواپیما را در ایران بومی‌سازی کنیم, که این امر با همکاری شرکای ایرانی انجام خواهد شد.

وی به تفاهم‌نامه‌ای که با وزیر صنعت معدن و تجارت امروز به امضا رسیده بود اشاره کرد و افزود: در این تفاهم‌نامه به دنبال چگونگی عملیاتی‌سازی برنامه‌های خود در ایران هستیم.

به گزارش تسنیم در حاشیه افتتاح نمایشگاه ملی روسیه یک تفاهم‌نامه در زمینه گسترش همکاری‌های اقتصادی توسط وزرای صنعت دو کشور ایران و روسیه امضا شد و در ادامه تولید کمباین در ایران به امضای شرکت‌های خصوصی ایران و روسیه برای ارتقای همکاری‌ها رسید.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: