۷ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۲۸
عسگراولادی:

روسیه تعرفه واردات کالا از ایران را کاهش می دهد/۲۹٫۶ میلیارد دلار ارزش صادرات هشت ماهه

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و روسیه، گفت: دوازدهمین کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و روسیه برگزار و طرف روس متعهد شد تعرفه های واردات کالا از ایران را کاهش دهد.

به گزارش عیارآنلاین،اسدالله عسگر اولادی روز شنبه  افزود: محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران ریاست ایرانی کمیسیون مشترک دو کشور را برعهده داشت .
وی اضافه کرد: روسیه عضو سازمان تجارت جهانی (WTO ) است، اما تاکنون ایران به عضویت این سازمان درنیامده ، بنابراین اکنون تعرفه های وارداتی سنگینی بر روی کالاهای ایرانی اعمال می شود.
وی در ارتباط با خبرهای منتشر شده مبنی بر کاهش صادرات کالا از ایران به روسیه، گفت: اعمال تعرفه های سنگین کشور روسیه در قبال واردات محصولات ایرانی، پیامد کاهش صادرات مستقیم به این کشور را دربر داشته ، اما در عوض کالاها از طریق کشورهای همسایه، به روسیه صادر شده است.
به گفته عسگراولادی ، میزان صادرات کالا از ایران به روسیه کاهش پیدا نکرده، بلکه صادرات مستقیم به شکل غیرمستقیم صورت می گیرد .
وی گفت : تعرفه های واردات کالا از کشورهای همسایه به روسیه صفر است ، بنابراین کالای ایرانی ابتدا به مقصد یکی از همسایگان این کشور منتقل و از آنجا راهی روسیه می شود ، که این روش مورد رضایت ایران نیست .
رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه افزود : روسیه برای واردات پسته از ایران ۱۵ درصد تعرفه واردات مشخص کرده که در این شرایط، صادرکنندگان محصول خود را ابتدا به کشور سوم منتقل می کنند و پس از پرداخت حق کمیسیون، کالا را به روسیه صادر می نمایند.
وی بروز تنش های سیاسی میان روسیه و ترکیه یادآور شد و اظهار داشت : روسیه در حال اعمال محدودیت برای واردات محصولات کشاورزی از ترکیه است که انتظار می رود سهم ایران از بازار محصولات کشاورزی روسیه افزایش پیدا کند و با افزایش صادرات مستقیم محصولات کشاورزی، افت گذشته را جبران کنیم.
پیش از این اعلام شده بود طی هفت ماه نخست سال جاری، ۲۹۶ هزار و ۴۲۲ تن کالا به ارزش ۹۲ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار از ایران به روسیه صادر شده است و به این ترتیب، میزان صادرات درمقایسه با مدت مشابه سال گذشته ازنظر وزنی ۵۲٫۵۲ درصد و از نظر ارزشی ۴۰٫۸۵ درصد کاهش داشته است.

** عملکرد تجارت خارجی ایران در هشت ماه نخست سال جاری
گمرک جمهوری اسلامی ایران به تازگی اعلام کرد : طی هشت ماهه منتهی به آبان ماه سال جاری، صادرات غیر نفتی ایران به ۲۹ میلیارد و ۶۳۲ میلیون دلار رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰٫۴۸ درصد کاهش یافت.
برپایه این گزارش ، عمده کالاهای صادرشده شامل میعانات گازی با سهم ۱۷ درصدی از ارزش کل صادرات، محصولات پتروشیمی با ۳۵ درصد و سهم سایر کالاها ۴۸ درصد است.
عمده ترین خریداران کالاهای ایرانی هم در مدت یاد شده به ترتیب کشورهای چین، عراق، امارات متحده عربی ، هند و افغانستان بودند.
بر اساس این گزارش، واردات کشورمان در مدت یاد شده نیز به ۲۷ میلیارد و ۳۰۷ میلیون دلار رسید که این میزان واردات ۲۰٫۹۵ درصد کمتر از مدت مشابه سال قبل بود.
میزان واردات کشورمان در هشت ماهه سال گذشته ۳۴ میلیارد و ۵۴۳ میلیون دلار بود.
عمده واردات کشورمان در این مدت به ترتیب به ذرت دامی ، گندم خوراکی ، خودرو سواری با حجم سیلندر بیش از ۱۵۰۰ سی سی و کمتر از ۲۰۰۰ سی سی و کنجاله سویا اختصاص دارد.
همچنین عمده کشورهای صادرکننده کالا به ایران در هشت ماهه سال جاری به ترتیب کشورهای چین، امارات متحده عربی، کره جنوبی، ترکیه و سوئیس بوده اند.

منبع: ایرنا

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: