۳۰ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۲۸
احمدی:

جایزه مصطفی(ص) موتور محرک توسعه علمی کشور است

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: امروزه حرف اول در جهان را دیپلماسی علمی می‌زند و ما باید فضای توسعه دیپلماسی و ارتباطات علمی میان مجموعه نهادهای علمی و مراکز پژوهشی و دانشگاهی را فراهم کنیم.

به گزارش عیارآنلاین،به نقل از ارتباطات و اطلاع رسانی جایزه مصطفی(ص)، وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درباره سهم کشورهای اسلامی در تولید مقالات علمی به عنوان نشانه پیشرفت علمی بیان کرد: این سهم در حال حاضر ۶٫۷ درصد است که ایران از این عدد ۱٫۵۷ درصد سهم دارد. این در حالی است که سهم جهان اسلام با بیش از ۱٫۵ میلیارد از جمعیت جهان، سهم قابل توجهی نیست و باید حدود ۲۰ درصد باشد. اما وضعیت ایران در این زمینه قابل قبول است و بالاتر از متوسط کشورهای اسلامی است.

وی با اشاره به این که برگزاری جایزه مصطفی(ص) با پیشگامی جمهوری اسلامی ایران در ایجاد دیپلماسی علمی جهانی بسیار ارزشمند است، افزود: امروزه حرف اول در جهان را دیپلماسی علمی می‌زند و ما باید فضای توسعه دیپلماسی و ارتباطات علمی میان مجموعه نهادهای علمی و مراکز پژوهشی و دانشگاهی را فراهم کنیم. البته باید به همراه جایزه مصطفی(ص) مجموعه‌ای از فرآیندها هم انجام شود. چرا که صرف اعطای جایزه توفیق چندانی ندارد.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر نقش ایران در شکل گیری و توسعه دیپلماسی علمی میان کشورهای اسلامی ادامه داد: به نظر می‌رسد با توجه به ارتباطات توسعه یافته ایران به ویژه بعد از مذاکرات هسته‌ای، کشورمان نقش موثری را میان کشورهای اسلامی ایفا و به عنوان زنجیره‌ای از یک مجموعه به هم پیوسته و دارای پیوندهای گسترده علمی عمل می‌کند.

وی جایزه مصطفی(ص) را موتور محرک توسعه علمی در کشور خواند و ادامه داد: با رفت و آمد دانشجویان کشورهای اسلامی مختلف، توسعه ارتباطات علمی میان مراکز پژوهشی و تشکیل صندوق‌های حمایت از پژوهشگران از جمله همین صندوق سرمایه گذاری و موقوفات جایزه مصطفی(ص) که اقدام ارزشمندی است در کنار بهره گیری از شخصیت های برجسته اقتصادی جهان اسلام جایزه مصطفی(ص) موتور حرکت بزرگی برای توسعه علمی و اقدامی برای مقابله با تصویر خدشه‌دار غربی‌ها از جهان اسلام است.

احمدی درباره تاثیر وقف بر توسعه فعالیت های علمی و پژوهشی دانشجویان، محققان و دانشمندان بیان کرد: در حال حاضر اقداماتی در زمینه وقف علمی در کشور انجام می‌شود. انجمنی به نام حامیان علم و فناوری در این زمینه هم فعال است یا امسال در هفته پژوهش یکی از روزها به نام روز تجلیل از حامیان پژوهش و فناوری نامگذاری شد. به طور کلی وقف در توسعه علمی یک جامعه اسلامی نقش به سزایی دارد. باید آن را توسعه داد و از خیرین و واقفان برای  شرکت در این امر خیر دعوت کرد.

وی با اشاره به راهکارهای توسعه وقف علمی در کشور خاطرنشان کرد: در کشورهای اسلامی معمولا این ذهنیت وجود دارد که وقف برای امور مساجد و خیریه صورت می گیرد. اگرچه وقف در این بخش‌ها نیز با هدف تعالی زندگی بشر است و کارکردهای خاص خود را دارد اما در وقف علمی نیز هدف تعالی زندگی بشر و رفاه بیشتر، آسایش و امنیت اوست و گسترش وقف علمی به مهاجرت کمتر نخبگان می انجامد و منشاء برکات زیادی برای جامعه اسلامی است.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: وقتی سرمایه گذاری به پژوهشگاه‌های اسلامی اختصاص می‌یابد، سطح علمی جهان اسلام ارتقا می‌یابد، اشتغال بیشتر می‌شود، کارآفرینی رونق می‌گیرد و بر فضای کشورهای اسلامی امید، تحرک و پویایی علمی حاکم می‌شود. بنابراین در مرحله اول باید به واقفان توجه و آن ها را برای وقف علمی تشویق کرد تا آثار وقف در زندگی روزمره مردمان جهان اسلام بروز و ظهور یابد.

وی در پاسخ به این که جایزه مصطفی(ص) به عنوان نشان عالی علم و فناوری چقدر قابلیت رقابت با جایزه‌های جهانی از جمله نوبل را داراست، گفت: به نظرم نباید به فکر جایگزینی جایزه مصطفی(ص) با جایزه‌های بین المللی علمی یا نوبل بود. بلکه باید پیوسته مسلمانان را به دریافت سایر جوایز بین المللی نیز تشویق و از آن‌ها حمایت کرد. اما طراحی جایزه مصطفی(ص) فرصتی برای ایجاد فضایی رقابتی برای دانشمندان جهان اسلام است. دانشمندانی طی این جایزه به جهان معرفی می‌شوند که دستاوردهای علمی مهمی دارند و این برگزیده شدن به نوعی معرفی آن‌ها به جایزه‌های بین المللی علمی مشابه نیز هست. به نظرم هدف این جایزه جایگزینی با سایر جوایز نیست. بلکه به دیپلماسی و تقویت علمی و برجسته کردن جایگاه دانشمندان مسلمان می‌اندیشد.

منبع: فارس

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: