۲۸ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۴۶
رئیس دانشگاه:

طرح سنجش و پذیرش بر علیه دانشگاه آزاد طراحی شده است

رئیس دانشگاه آزاد گفت: برای ما کاملا مشخص است، طرحی که به تازگی در دستور کار مجلس قرار دارد و برخی از مفاد آن نیز در صحن علنی به تصویب رسید، بر علیه این دانشگاه طراحی شده است.

به گزارش عیارآنلاین،حمید میرزاده در جلسه هیات رئیسه دانشگاه آزاد گفت: همان گونه که تحریم برای ملت ما فرصتی برای اتکا بیشتر به خویش به شمار می رفت ما نیز باید از برنامه هایی که علیه دانشگاه آزاد ایجاد شده به چشم یک فرصت نگاه کنیم و مصرانه در پی یافتن راه حل هایی برای کاهش وابستگی دانشگاه به شهریه دانشجویان باشیم.

وی ضمن اشاره به ابتکار معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد مانند اعطا جایزه «آیت الله بروجردی و شیخ محمود شلتوت» که طی آن از مولفین و پدیدآورندگان و علمایی که طی سال های حیات این دانشگاه در زمینه وحدت شیعه و سنی فعالیت داشته اند، تجلیل می شود، گفت: مسئولان این دانشگاه باید سعی کنند، برنامه هایی را در راستای ایجاد وحدت بیشتر میان اهل تشیع و اهل سنت اجرا کنند.

رئیس دانشگاه آزاد همچنین خواستار صدور بخشنامه ای در این زمینه شد و گفت: برای تحکیم میان اهل سنت و تشیع دانشگاه آزاد می تواند اقدام به برگزاری مراسم های آیینی کند چراکه یکی از نقش های اصلی دانشگاه پرداختن به ارزش های فرهنگی و اسلامی در جامعه است.

میرزاده با بیان اینکه هیچ تردیدی نداریم که استفاده از عواملی همچون صبر، تدبیر، امید و زمان باعث توفیق دانشگاه خواهد شد، افزود: دشمنان کشور و کسانی که توسعه ایران را دوست ندارند همیشه در مقابل تغییرات و تحولات کارشکنی کرده اند، اما این افراد هیچ گاه نتوانسته اند در مقابل اراده مدیران برنامه کار موثری انجام دهند.

وی خاطر نشان کرد: ما برای اجرای برنامه های دانشگاه آزاد باید از تبدیل تهدیدها به فرصت ها استفاده کرده و با تعریف راه حل های جدید، برنامه های متناسبی را برای برجسته شدن این دانشگاه تدوین کنیم.

رئیس دانشگاه آزاد با بیان اینکه در جامعه امروز ما مشکلات و کارشکنی ها از سوی برخی مغرضان امری اجتناب ناپذیر است، گفت: به نظرم همان گونه که تحریم برای ملت ما یک فرصت برای اتکا بیشتر به خویش بشمار رفت، ما نیز باید از برنامه هایی که علیه این دانشگاه تدوین می شود به چشم فرصت نگاه کنیم.

برنامه ریزی برای کسب درآمد از منابع غیر شهریه ای

میرزاده گفت: مدیریت ما نباید تنها یک مدیریت هزینه ای باشد بلکه باید به سمت مدیریت درآمدی حرکت کنیم. هر کدام از مدیران دانشگاه باید یک پیوست درآمدزایی غیر شهریه ای طراحی کرده تا در سال آینده اجرایی کنیم.

وی با اشاره به تصویب طرح سنجش و پذیرش در مجلس گفت: برای ما کاملا مشخص شده است، طرحی که به تازگی در دستور کار مجلس قرار دارد و برخی از مفاد آن نیز در صحن علنی به تصویب رسید، بر علیه دانشگاه آزاد طراحی شده است.

رئیس دانشگاه آزاد بیان کرد: به نظر می رسد یک اراده سیاسی در پس این طرح نهفته است و علی رغم طرح های دارای فوریت مجلس این طرح نیز در دستور بررسی قرار گرفت. از سوی دیگر از گفته های موافقان طرح نیز چنین مشخص می شود که آنها به دنبال ایجاد سد در مقابل توسعه تحصیلات تکمیلی در دانشگاه آزاد اسلامی هستند.

میرزاده افزود: با این وجود اگر این طرح به عنوان قانون به ما ابلاغ شود نمی توانیم در مقابل آن موضع منفی داشته باشیم اما امیدواریم دولت با تمهیداتی باعث وارد شدن حداقل خسارت به دانشگاه آزاد شود.

رئیس دانشگاه آزاد گفت: برآورد ما حاکی از آن است که با اجرای این طرح اقتصاد دانشگاه آزاد در سال ۹۵، تحت تاثیر قرار نمی گیرد اما ممکن است برای سنوات آینده تاثیرات خود را نشان دهد.

میرزاده اضافه کرد: بر این اساس باید بر روی فعالیت هایی مانند اقتصاد دانش بنیان، تبدیل به احسن اموال دانشگاه، تشکیل کلاس های بازآموزی و فعالیت هایی متناسب با اقلیم و امکانات هر منطقه مدنظر قرار گیرد.

تاثیر دانشگاه ها در کاهش ناهنجاری های اجتماعی

وی به مباحث مطرح شده در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص ناهنجاری های اجتماعی زیادی اشاره کرد و گفت:علاوه بر دولت و مسئولان دانشگاه ها نیز هر قدر که می توانند باید در این قضیه موثر باشند. این وظیفه ماست که برای پاکسازی نهاد اجتماعی دانشگاه ها اقدام کنیم و زمینه بروز انحرافات را از بین ببریم.

رئیس دانشگاه آزاد مشکل بیکاری جوانان را زمینه ساز بروز بسیاری از آسیب های اجتماعی عنوان کرد و گفت: زمانی که می گویند بیش از ۲۱ درصد فارغ التحصیلان دانشگاه ها بی کارند ایجاب می کند ما حداقل برای اشتغال فارغ التحصیلان خودمان برنامه ریزی کنیم.

میرزاده خاطرنشان کرد: ایجاد شهرک های فناوری شفا، توسعه مراکز رشد و تشکیل شرکت های دانش بنیان راهکار صحیحی برای اشتغال فارغ التحصیلان است.

وی گفت: تکرار موضوع رشته های دانشگاه آزاد به عنوان یک مسئله فرعی برای پوشش گذاشتن بر مسائل اصلی حاصل از تخلفات دولت گذشته در حوزه علمی و فناوری کشور است. موضوعی که هیچ گاه دلواپسان به آن نپرداختند. تخلفاتی که فاجعه بار بوده و باعث کاهش رشد علمی کشور شد.

منبع: مهر

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: