۲۷ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۰۴
نعمت زاده:

زمینه های مناسبی برای ارتقای سطح همکاری های تهران و نایروبی وجود دارد/ تجار کنیایی باید تحرک بیشتری از خود نشان دهند

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه سطح همکاری های اقتصادی ایران و کنیا در حد ۶۰ میلیون دلار و بسیار ناچیز است، افزود: زمینه های مناسبی در راستای ارتقای سطح این همکاری ها وجود دارد و تجار کنیایی باید برای این منظور تحرک بیشتری از خود نشان دهند.

به گزارش عیارآنلاین،محمدرضا نعمت زاده که برای شرکت در دهمین اجلاس وزرای سازمان تجارت جهانی (WTO) و به دعوت وزیر امورخارجه کنیا به این کشور سفر کرده است، با حضور در سفارت ایران در نایروبی در یک نشست مطبوعاتی به سوالات رسانه های کنیا پاسخ داد.
وی در پاسخ به خبرنگار روزنامه استار درمورد ارزیابی وضعیت فعلی روابط اقتصادی و تجاری ایران و کنیا و آینده آن پس از لغو تحریم ها، افزود: اعمال تحریم ها بر روابط تجاری خارجی ایران با سایر کشورها تأثیرات محدودکننده ای داشته است.
به گفته نعمت زاده، ارتقای سطح همکاری ها نیازمند تلاش بیشتر دو طرف به ویژه مقامات و تجار طرف کنیایی است که البته این فضا با توجه به نتایج مذاکرات هسته ای و امکان ازسرگیری تعاملات بانکی فی مابین در مسیر مطلوب قرار خواهد گرفت.
وی همچنین به پیگیری موضوع ارتقای روابط دو کشور در همه زمینه های تجاری و صنعتی مورد علاقه طرفین، در رایزنی های دوجانبه خویش با مقامات کنیایی از جمله مسئولان برخی بانک های این کشور در کنار ملاقات های جانبی اجلاس سازمان تجارت جهانی اشاره کرد.
نعمت زاده ادامه داد: اعمال تحریم ها مبتنی بر یک سوءتفاهم در مورد ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای ایران بود و ضرباتی را بر پیکره اقتصاد کشور وارد کرد و جمهوری اسلامی هیچگاه مشروعیتی برای این تحریم های تحمیلی قائل نبوده است.
وی به قطع ارتباط بانک های اروپایی اشاره و اذعان کرد: تحریم های وضع شده، بسیاری از کشورها و ملت هایی راکه روابط خوبی با ایران داشتند، مجبور به رعایت نظام تحریم ها کرد و بر این اساس، برقراری مجدد روابط مالی، بانکی و اقتصادی با کشورهای آفریقایی از جمله کنیا با سهولت بیشتری صورت خواهد پذیرفت.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به سوال خبرنگار بنگاه خبری KBC مبنی بر اینکه کدام یک از بخش های تجاری و صنعتی در کنیا مورد علاقه ایران است، این کشور را دارای ظرفیت های مناسبی برای توسعه همکاری ها توصیف کرد.
وی گفت: منافع و نیازمندی های دو طرف و از جمله شرایط تولید کالاها، کیفیت و قیمت آنها در کنیا و ایران و نسبت آن با سایر کشورها باید در وهله نخست سنجیده شود تا بتوان ارزیابی درستی از شرایط داشت و آینده مناسبات را برنامه ریزی کرد.
مقام عالی وزارت صنعت، معدن و تجارت، برای مثال از امکان حضور سرمایه گذاران اقتصادی در بخش کشاورزی کنیا با توجه به شرایط مساعد آب و هوایی و حاصلخیزی خاک این کشور خبر داد و توانمندی های کارخانجات و تولیدکنندگان ایرانی برای مکانیزه کردن کشاورزی در کنیا و سپس خرید محصولات تولید شده و فروش آن در بازارهای ایران یا سایر کشورها را از جمله زمینه های مناسب همکاری برشمرد.
وی همچنین همکاری در زمینه تجارت و تولید محصولات شیمیایی، صنایع غذایی و میوه را از جمله مزیت های کشورمان در رابطه با کنیا ارزیابی و کنیا را نیازمند برخورداری از کارخانجات بیشتری در زمینه تولید محصولات لبنی دانست.
نعمت زاده از تصمیم ایران برای برپایی نمایشگاه های اختصاصی در کنیا خبر داد تا به این ترتیب، زمینه آشنایی شرکت ها و تجار کنیایی با توانمندی ها و ظرفیت های اقتصادی و تجاری ایران فراهم شده و منجر به عقد قراردادهای مناسب شود.
وی حجم تجارت دو طرف را حدود ۶۰ میلیون دلار اعلام کرد که رقم بسیار ناچیزی است.
این مقام مسئول همچنین در پاسخ به خبرنگار روزنامه ‘بیزینس دیلی’ افزود: تجار کنیایی باید تحرک بیشتری از خود نشان دهند و ایران می تواند در زمینه همکاری های فنی و نیز برگزاری کلاس های آموزشی برای تربیت مدیران با کنیا همکاری بیشتری داشته باشد.
به گفته وی، تجارت چای و صادرات متقابل چای ایرانی و کنیایی در زمره فعالیت های مناسبی است که بر پایه شناخت از کیفیت و نوع متفاوت چای کشت شده در دو کشور در حال انجام است.
نعمت زاده، صنعت گردشگری را دارای ظرفیتی قابل توجه برای گسترش مناسبات دانست و از تلاش برای برقراری مجدد خط مستقیم پروازی تهران- نایروبی خبر داد.
وی همچنین لازمه اصلی ارتقای سطح مناسبات تجاری فی مابین را تلاش برای کسب شناخت بیشتر از نیازمندی ها و توانایی های دو طرف توصیف کرد و برگزاری نمایشگاه ها در ایران و کنیا را از جمله راهکارها برشمرد.

** بیان مزیت های اقتصادی ایران از زبان سفیر جمهوری اسلامی در نایروبی
سفیر جمهوری اسلامی در نایروبی نیز در این نشست مطبوعاتی، مشارکت در پروژه های جاده سازی، ساختمان سازی، ساخت نیروگاه، تولید یا صادرات دارو و تجهیزات پزشکی را از جمله مزیت ها و توانایی های اقتصادی ایران برشمرد.
هادی فرجوند، ورود ایران در بازار دارویی و تجهیزات پزشکی را از نظر اقتصادی برای مردم کنیا بسیار به صرفه دانست و در ارتقاء سلامت و بهداشت مردم موثر برشمرد.
به گفته وی، داروهای ایرانی از کیفیت و قیمت مناسب تری نسبت به محصولات دارویی سایر کشورهای حاضر در بازار کنیا، برخوردار هستند.
بر پایه آمارهای منتشر شده، ایران در سال ۲۰۱۴ میلادی بیش از یکصد میلیارد دلار مبادلات تجاری با آفریقا داشته است.
قیر نفت، خمیرهای غذایی پخته نشده، موم پارافین، چای سیاه تخمیر شده، روغن صنعتی و اوره مهمترین محصولات صادراتی ایران به کنیا و آب آناناس، درختچه های گل رز، نوشابه های غیرالکلی و وسایل نقلیه با موتور پیستونی، مهمترین کالاهای وارداتی ایران از این کشور آفریقایی طی سال های گذشته بوده است.
مدیرعامل شرکت ملی مهندسی ساختمان نفت ایران شانزدهم آذرماه گفته بود که مذاکراتی با کشور آفریقایی سیرالئون برای ساخت پالایشگاه، انبار نفت و ذخیره سازی نفت خام در این کشور انجام شده است.
یک روز بعد نیز اعلام آمادگی مدیرعامل گروه مپنا برای توسعه همکاری در عرصه انرژی سنگال، با استقبال سفیر تازه این کشور آفریقایی در تهران روبرو شد.

منبع: ایرنا

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: