استقبال سرمایه گذاران اروپایی برای حضور در پروژه های پرورش ماهی در قفس

در سال گذشته برای دریافت تسهیلات آبزی پروری ۳۰۰ میلیارد تومان طرح به صندوق توسعه ملی معرفی شد که تمامی آن اختصاص یافت.

ماهی_دلاربه گزارش عیارآنلاین، معاون توسعه آبزی‌پروری سازمان شیلات درباره برنامه‌های این سازمان برای توسعه آبزی‌پروری با تکیه بر پرورش ماهی در قفس گفت: مطالعات و مکان‌یابی‌های لازم برای پرورش آبزیان انجام شده است و هماهنگی‌های لازم برای فعالیت‌های پشتیبان نیز با سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، منابع طبیعی و منطقه آزاد انجام شده است.

حسین عبدالحی افزود: از آنجا که پرورش ماهی در قفس به اراضی ساحلی پشتیبان نیاز دارد، در این راستا هماهنگی‌های لازم با ارگان‌های مربوطه انجام شده تا زمین‌های ساحلی که متعلق به منابع طبیعی و سازمان جنگل‌ها است، در اختیار این بخش قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: البته صیدگاه‌هایی نیز در بنادر مختلف کشور همچون اسکله امیرآباد، کیاشهر، بابلسر و انزلی برای شرکت‌هایی که اقدام به پرورش ماهی در قفس می‌کنند، اختصاص داده شده است.

عبدالحی ادامه داد: با منطقه آزاد قشم نیز هماهنگی‌های لازم برای در اختیار قرار دادن زمین‌های پشتیبان انجام شده است.

وی تصریح کرد: با صندوق توسعه ملی هماهنگ شده است تا به طرح‌هایی که برای توسعه آبزی‌پروری تهیه می‌شود، تسهیلات لازم  ارائه دهند، اما از آنجا که شرایط اقتصادی کشور مناسب نیست، نمی‌توان انتظار زیادی داشت.

علاقه‌مندی سرمایه‌گذاران خارجی برای آبزی‌پروری در ایران، به شرط رفع تحریم‌ها

معاون توسعه آبزی‌پروری سازمان شیلات یادآور شد: با وجود چنین شرایطی در اقتصاد کشور، سال گذشته ۳۰۰ میلیارد تومان طرح به بانک عامل معرفی شد که اقدامات لازم برای اخذ مجوزها و همچنین دریافت تسهیلات انجام شد و امسال نیز طرح‌هایی به بانک معرفی شده است.

عبدالحی تأکید کرد: در چند ماه گذشته شرکت‌های تولید آبزیان با نروژی‌ها قراردادی را منعقد کردند و علاوه بر آن، بازدیدی از طرح‌های پرورش در قفس ترکیه و چین نیز انجام دادند.

وی اظهار داشت: تعدادی از شرکت‌های فرانسوی نیز به ایران آمدند و مقرر شد که حمایت‌های فنی و پشتیبانی لازم از بحث پرورش ماهی در قفس انجام شود.

عبدالحی همچنین گفت: شرکت نروژی اعلام کرده که اگر تحریم‌ها برداشته شود، آماده سرمایه‌گذاری در ایران است و علاوه بر آن، از تعداد دیگری از کشورها نیز که علاقه‌مند هستند با ایران برای طرح‌های آبزی‌پروری مشارکت کنند درخواست همکاری داریم .

تولید ۸۰۰ تن ماهی در قفس، تاکنون

معاون توسعه آبزی‌پروری سازمان شیلات در ادامه افزود: پرورش آبزیان در آب‌های داخلی تاکنون یک‌هزار و ۵۰۰ تن تولید داشته است که علاوه بر آن، ۸۰۰ تن پرورش ماهی در قفس به ثبت رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: اگر توان مالی شرکت‌های تولیدکننده افزایش یابد، خواهیم توانست این روش پرورش را در کشور توسعه دهیم.

عبدالحی ادامه داد: وجود هماهنگی‌های فرابخشی با سازمان‌هایی چون جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری، منابع طبیعی، دامپزشکی و محیط زیست و مناطق آزاد باعث شد که مجری این طرح، مسئولیت هماهنگی‌های فوق را عهده‌دار شوند.

وی درباره سایر قراردادهای خارجی تصریح کرد: شرکت‌هایی تمایل دارند که تخم چشم‌زده قزل‌آلا به ایران وارد کنند که اگر مشکلات مالی و تحریم‌ها برداشته شود، سرعت عمل بالاتری برای ورادات کیفی‌ترین مولدها خواهیم داشت.

عبدالحی در پایان یادآور شد: شرکت‌های نروژی و فرانسوی نیز برای پرورش ماهی در قفس و ماهی خاویاری، اظهار علاقه‌مندی کردند.

منبع: ایانا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: