۲۴ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۵۱

سازمان محیط زیست، فناوری هراسی می کند/ انتقاد انجمن های علمی به سازمان حفاظت محیط زیست

همایش ملی و یک روزه ایمنی زیستی و آگاهی عمومی در زمینه دستکاری ژنتیکی فردا چهارشنبه، ۲۵ آذرماه در سالن همایش‎های بین‎المللی سازمان حفاظت محیط زیست ایران، در غیاب انجمن های علمی و تخصصی این رشته برگزار خواهد شد.

همایش دستکاری ژنتیکی_تراریختهبه گزارش عیارآنلاین، زهرا حاجت‎پور، کارشناس کشاورزی و دبیر اجرایی مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی کشاورزی از عملکرد سازمان محیط زیست در نحوه برگزاری این همایش ملی گلایه کرد و گفت: معصومه ابتکار، ریاست سازمان محیط زیست در حالی بودجه دولتی را صرف برگزاری برنامه‎های فناوری ‎هراسانه‎ای از این دست می‎کند که سازمان حفاظت محیط زیست ایران به عنوان هماهنگ کننده پروژه توانمندسازی ایمنی زیستی شناخته می‎شود. این در حالی است که اکثریت قریب به اتفاق دستگاه‎های عضو شورای ملی ایمنی زیستی، به نحوه عملکرد این سازمان و اتلاف بودجه‎های دولتی در مسیر غلط، به جای معرفی درست مهندسی ژنتیک به عموم، معترض بوده‎اند.

وی با بیان این که این بار نیز همایش یاد شده در غیاب انجمن‎‎های علمی از جمله انجمن ایمنی زیستی، انجمن ژنتیک و … برگزار خواهد شد، افزود: همچنین دعوت نکردن از مرجع ملی ایمنی زیستی و اتاق تهاتر ایمنی زیستی ایران به عنوان ارکان ایمنی زیستی و پروژه توانمندسازی ایمنی زیستی جمهوری اسلامی ایران نیز موجب نارضایتی این مراجع شده است.

حاجت پور اضافه کرد: پیش از این نیز مراجع و کارشناسان مهندسی ژنتیک از جمله پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک، پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی و مرجع ملی ایمنی زیستی ایران بارها نارضایتی خود را از سازمان حفاظت محیط زیست و به ویژه دکتر ابتکار، در ارتباط با نحوه پیاده‎سازی این پروژه در کشور بیان کرده‎اند.

دبیر اجرایی مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی با اشاره به این که مراجع علمی یادشده متذکر شده‎اند سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان هماهنگ کننده پروژه توانمند سازی ایمنی زیستی موظف به برقراری ارتباط مستمر با وزارتخانه‎های جهاد کشاورزی، علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است، تصریح کرد: درحالی که تاکنون نه تنها واکنشی از جانب سازمان حفاظت محیط زیست در این راستا دیده نشده، بلکه هماهنگ کننده پروژه ایمنی زیستی در ایران در حمایت از هراس افکنی نسبت به فناوری‎های نوین از جمله مهندسی ژنتیک، کارنامه پرباری برای خود فراهم کرده است.

حاجت پور با طرح این که هم اکنون اذهان بسیاری از کارشناسان مشغول این پرسش شده است که آیا روش پیش گرفته شده توسط سازمان حفاظت محیط زیست ایران به عنوان مجری پروژه توانمند سازی ایمنی زیستی به راستی با اهداف پروتکل جهانی ایمنی زیستی کارتاهنا و حفاظت جهانی از محیط زیست در یک راستا قرار دارد؟ پاسخ این پرسش از سوی انجمن های علمی را به این پرسش “منفی” عنوان کرد.

همایش ملی ایمنی زیستی و آگاهی عمومی در زمینه دستکاری ژنتیکی (تراریخته) فردا چهار شنبه ۲۵ آذرماه، از ساعت ۹ تا ۱۶ در سالن همایش‌های بین‌المللی سازمان حفاظت محیط زیست برگزار خواهد شد.

منبع: ایانا

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: